תחזית ה-EIA שעשויה להטריד מאוד גם את שוקי המניות

למרות הראלי במחיר הנפט, במחלקת האנרגיה מורידים את מחיר היעד שלהם לזהב השחור
|
בניגוד למגמה

מחיר הנפט רשם בשבועות האחרונים מהלך עליות גדול. הנפט מסוג ברנט טס 42% ממחיר של 28 דולר לחבית למחיר של 40 דולר, כל זאת ברקע למהלכים האחרונים של אופ"ק וגם ברקע למספר נתוני מאקרו טובים יחסית שפורסמו לאחרונה. שוקי המניות שנסחרים לאחרונה בקורלציה גבוהה מאוד למחיר החבית - ביצעו אף הם מהלך חזק מעלה. מי שלא ממש מתרגש, זו סוכנות האנרגיה של ארה"ב (EIA) שאתמול בחרה לחתוך את התחזיות לגבי מחיר החבית השנה ובשנה הבאה - ובצורה משמעותית.

במינהל המידע לאנרגיה (שייך למחלקת האנרגיה של המדינה), מסרו אתמול (ג') כי הם מנמיכים את תחזיותיהם למחירי הנפט, כשחבית מסוג ברנט תיסחר השנה לדבריהם במחיר ממוצע של 34 דולר, ובשנה הבאה במחיר ממוצע של 40. התחזית הקודמת עמדה על 37 דולר השנה, ו-50 דולר בשנה הבאה - פער בהחלט משמעותי - ונציין כי הברנט טיפס השבוע אל מעל 40 דולר לחבית.

לפי מחלקת האנרגיה האמריקנית, המלאי העולמי של נוזל השחור בשנים הקרובות צפוי לגדול במהירות רבה יותר מאשר ציפו בעבר, ובמקביל - הביקוש יתכווץ, בשל צמיחה כלכלית חלשה מהצפוי ברחבי העולם. לפי מנהל EIA אדם סיימינסקי (Sieminski): "הצמיחה הגבוהה במלאי הנפט בעולם נוטה לעכב את האיזון של היצע וביקוש בשוק העולמי, מה שיביא לשמירה על מחירים נמוכים".

בינתיים, הסוחרים מקווים ומצפים לתיאום תפוקות בין המדינות המפיקות הגדולות בעולם (קיצוץ תפוקות או הקפאתן), והדבר תמך עד כה בזינוק במחירו. מנגד, המסחר בנוזל השחור ממשיך להתנהל בתנודתיות רבה - כשכל אמירה של שר אנרגיה זה או אחר מביאה לשינוי חד במחירו: כששר האנרגיה של איחוד האמירויות אמר שלשום כי מחירי הנפט הנמוכים יביאו לתיאום קרוב של תפוקות הנפט ("אנחנו רק צריכים להיות סבלניים") מחירו זינק בכ-5.5%. מנגד, כששר האנרגיה הכוויתי אמר אתמול כי מדינתו תצטרף לתיאום התפוקות רק אם כל יצואניות הנפט (כולל אירן) תצטרף למהלך - מחיר הנפט צלל בכ-4%.

בצד הביקוש לנפט, תחזיות רבות של ארגונים כלכליים, בהם ה-OECD וקרן המטבע הבינ"ל מורות על האטה בצמיחה העולמית (שני הארגונים חתכו את תחזית הצמיחה העולמית שלהם) - מה שיביא לירידה בביקושים אליו.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות