שר הנפט הסעודי: "להגיע להסכם הקפאה ייקח זמן" - מחיר הנפט צנח 4.5%

"אנחנו תעשייה שנמצאת על סף תהום", בבריטניה חוששים שסקטור חיפושי הנפט ניצב בפני התמוטטות
|
(3)
ירידה יומית
מחיר חבית נפט סגר את היום הנוכחי (ג') בירידות של 4.5% לכדי שווי של 31.8 דולר לחבית. הערכות השונות לגבי הנושא המרכזי בסקטור ממשיך לדון באפשרויות של חתימה על הסכם בין מדינות קרטל אופ"ק ובמידת יעילותו. ההסכם נוגע להקפאת הצמיחה בתפוקה שמתבצעת במדינות בשנה האחרונה. 
שר הנפט הסעודי אל נעימי, טען היום כי קרטל אופ"ק עדיין מאוחד יותר מאשר מפולג בכל הנוגע לפעולות הבאות של המדינות. רצונו היה ודאי לרמוז על התכנותו של הסכם עתידי בן הפלגים בקרטל. לדבריו, היצרנים יפגשו מחדש בחודש הבא בכדי לדון מחדש בהקפאה. "ההקפאה היא סופה של תהליך ארוך. אם אכן נצליח לקבל הסכמה של היצרניות הגדולות שלא להגדיל את הקידוחים, זה יעזור להתמודד עם ההיצע, אבל זה יקח זמן" לדבריו. נזכיר כי דווקא רצונה של ערב הסעודית בשנה האחרונה שלא לתמרן בשוק הנפט הביא לידי ירידות חדות בסקטור. 
מוקדם יותר היום פורסם כי הולכים וגוברים החששות לגבי עמידותה של תעשיית הנפט בבריטניה. במדינה שבה נשמעים לאחרונה קולות הקוראים לעזיבת האיחוד האירופי בשל ההפסד הכלכלי שטמון בשהייה באיחוד, יכולה להיתקל במשבר כלכלי שיתרחש בה מכיוון אחר לגמרי. 
דו"ח כלכלי שפורסם הבוקר מצביע על כך ש-43% מהחברות הבריטיות שפועלות בים הצפוני יסיימו את השנה בהפסדים במידה ומחיר הנפט ימשיך להיסחר סביב 30 דולר. הדו"ח שיצא מארגון הסחר במדינה צופה שההוצאות על גילויים חדשים יצנחו לכדי 1.4 מיליארד דולר בלבד בשנת 2016 לעומת ממוצע שנתי של 8 מיליארד דולר. 
"אנחנו תעשייה שנמצאת על סף תהום", כך טען מנכ"ל החברה החתומה על הסקירה - "Oil & Gas UK". בשלושת החודשים האחרונים מחירי הנפט התייצבו על מחיר של כ-30 דולר לחבית לאחר שירדו בכ-70% מיולי 2014. 
עד כמה מצבו של הסקטור בעייתי בממלכה? הדו"ח מראה כי עלות קידוח חבית בבריטניה עולה 52 דולר. זאת בעוד בערב הסעודית וברוסיה מחיר הקידוח עולה 7 ו-19 דולר בהתאמה. 
מאוחר יותר היום (23:30 שעון ישראל) יתפרסם סקר המלאים של ארגון הנפט האמריקני שיצביע על השינוי השבועי במלאים. הצפי הוא לעלייה שבועית בסך של 3 מיליון חביות, לאחר שבשבוע שעבר המלאי ירד באותה הכמות. 
פרט לחוסר ההסכמה בקרטל אופ"'ק לגבי פעולות משותפות שיש לעשות בכדי לתמוך במחיר הנפט, הצניחה במחירו מיוחסת גם לזינוק בתפוקה האמריקנית. בתוך כך מלאי הנפט הגולמי עלה לכדי שיא של כל הזמנים במדינה.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  אל תירא עבדי יעקוב
  מצפוני 24/02/2016 03:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נפט ב 30 $ ברכה לעולם לאנושות ולכלכלה בסופו של דבר . פחות זיהום ויותר כסף בכיס לאזרחים בשביל חשמל נסיעות וקניות . אם רוצים עתיד טוב לילדינו שהעולם יעבור לשימוש באנרגיות נקיות ושיצמצמו את הקידוחים והפקת הנפט שלא לצורך שמציף כיום את העולם . מחיר נפט נמוך גם פגיעה באירן המתאוששת שמאיימת על קיומנו ! לספקולנטים ממליץ להשקיע במניות חברות כמו PSX ו KMI שממשיכות להרוויח גם שמחירי הנפט יורדים .
  סגור
 • 2.
  שהמטומטמים ימשיכו לריב
  יוסי 23/02/2016 20:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הם מעבירים שנה עשרות מיליארדים לכיסי הצרכנים
  סגור
 • 1.
  ולהתעשת מהר לפני שתביאו אסון שיהיה בכיה לדורות (ל"ת)
  בגץ לאשר המתווה 23/02/2016 20:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות