הזהב השחור: לאחר ירידות של 2% בתחילת היום, הנפט תיקן בחדות מעלה

אנליסטים מבנק ההשקעות ברקליס טוענים שהיצע יתר של הנפט יעלה ל- 1.3 מיליון חביות ליום, לעומת היצע יתר קודם של 900 אלף חביות ליום.
|
שוק האנרגיה
מחיר הנפט עלה היום (ב') אל מחיר של יותר מ-47.3 דולרים, עלייה של 1.7%. הסיבה העיקרית לעליות במחיר הנפט היא ההערכות כי התחזקות הדולר אל מול שאר מטבעות העולם נרגעה לעת עתה. החלשות הדולר טמונה בעיקר בהורדת התחזית של כלכלת ארה"ב על ידי הבנק המרכזי האמריקני (ה"פד"). 
הנתונים על גדילת ההיצע ממשיכות לזרום אל השוק. התאוששות מחיר הנפט ביומיים האחרונים מגיעה למרות ההכרזה של ערב הסעודית כי הגיעה לשיא ביכולת קידוח של 10 מיליון חביות נפט ליום. 
ערב הסעודית הינה היצואנית הגדולה בעולם לנפט והכרזות על גדילה בהיצע משפיעות על מחיר הנפט העולמי. עלייה בקידוחי המדינה אל 10 מיליון חביות ביום תביא לעליה של 350 אלף חביות בשיווק לחודש פברואר. 
סעודיה הייתה מן המתנגדות הגדולות לקיצוץ הקידוח על ידי מדינות ארגון אופ"ק בנובמבר אשתקד. בחודשים האחרונים, התרככה מעט עמדתה של סעודיה, כנראה לנוכח הירידות החדות המתמשכות בסחורה ושר הנפט של המדינה עלי אל נעימי (Ali al Naimi) אמר כי סעודיה תהיה מוכנה להפחית בתפוקת הנפט, רק במידה ושאר חברות הארגון יתחייבו על קיצוצים. 
אנליסטים מבנק ההשקעות ברקלי'ס חוזים כי מדינות ארגון אופק הגיעו ליכולת יצור של 30 מיליון חביות ליום. נתונים אלו יגרמו לשוק הנפט לסבול מהיצע יתר של 1.3 מיליון חביות ליום, לעומת היצע יתר קודם של 900 אלף חביות ליום. 
מחודש יולי האחרון, מחיר הנפט ירד ביותר מחצי (כ-57%). ישנם אנליסטים שטוענים שהצלילה במחירי הנפט מגיעה בעקבות תהליכים ממושכים הרבה יותר. על פי דוח של מריל לינץ' מבנק אוף אמריקה, " ב-15 השנים האחרונות, הכלכלה הגלובאלית התאפיינה בעלייה במחירי סחורות, ריביות נמוכות ודולר נמוך. התהליך המוזכר התהפך השנה כאשר בסין נרשמת חולשה כלכלית והזינוק בתעשיית פצלי השמן בארה"ב".
מחברי הדוח, חוזים שהמאפיינים הכלכליים שדוחפים את מחירי הסחורות מטה, ימשכו גם לאורך שאר שנת 2015. "שילוב של דולר חזק, עליית ריביות וצמיחה ממותנת אמורים להותיר את הנפט במחיר נמוך".
מחירי הנפט הנמוכים, לעת עתה לא גורמים לצריכה יתרה שלו, ודאי לא בשווקים המתעוררים. סין, הייבואנית הגדולה בעולם לנפט, הקטינה את היבוא שלה ב-3.7% בחודש פברואר, למרות שהחלה לאגור חלק ממנו, בכדי לנצל את מחירו הנמוך.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות