מעל ל-50: מחיר הנפט סיים יומיים של ירידות בעליה של 3.7%

אתר "בלומברג" מפרסם ניתוח של בנק ההשקעות שמסביר מדוע מחיר שיווי המשקל החדש של נפט צפוי להיות נמוך בהרבה מהמחיר בעשור האחרון

|
הזהב השחור
דוחות מאקרו חלשים בארה"ב, משוק העבודה והצרכנות מורידים היום (ה') את ערך הדולר ובד בבד מעלים את מחיר הנפט. דולר חלש הוא גורם משמעותי לעליות מחיר הנפט כאשר זה מתומחר בדולרים גם מחוץ לארה"ב. חולשה בדולר מורידה את מחירו ומגדילה את השימוש בו מסביב לעולם. 
היום מחיר הנפט עלה 4.8% וחצה שוב את מחיר ה-50 דולרים אל מחיר של 51.2 דולרים לחבית.  
מוקדם יותר היום, בנק ההשקעות גולדמן זאקס מנתח את מחירי הנפט במאמר באתר "בלומברג" תחת הכותרת "מדוע מחיר הנפט התרסק ומדוע המחירים הנמוכים יישארו איתנו". מחיר חבית נפט התרסק בתוך כחצי שנה מרמה של יותר מ-100 דולר לחבית לפחות מ-60 דולר לחבית.
האנליסט Sven Jari Stehn מגולדמן זאקס מסביר את הירידה במחירי הנפט בשתי סיבות עיקריות: הראשונה - עודף היצע; השנייה - האטה בביקושים. להערכת האנליסטים הסיבה הראשונה - היצע גדול היא הדומיננטית יותר.
בכתבה שהופיעה באתר "בלומברג" מסבירים האנליסט של גולדמן זאקס כי ניתן לראות  בצד ההיצע - שלפני המיתון שפרץ בשנת 2008 עם ירידה חדה בביקוש לנפט הייתה רמה גבוהה של ביקושים. בצד ההיצע - ניתן לראות שהייתה בעיה של היצע בתקופה שלפני המיתון וכשהוא פרץ אז נרשמה עלייה בהיצע.
בשנת 2012 נרשמה תופעה דומה למה שהתרחש בשנים 2007-2008 כלומר עודף היצע גדול של נפט על רקע התקדמות בטכנולוגיית פצלי השמן בארה"ב ובמקביל ירידה בביקושים בעולם.
בשורה התחתונה מסביר האנליסט כי "הירידה במחירי הנפט הגיעה בעקבות היצע גדול בשווקים בעולם וכתוצאה מכך מחיר שיווי המשקל החדש של נפט ימשיך להיות נמוך בהרבה מאשר המחיר בעשור האחרון".
אגב, בגולדמן זאקס מזהים קורלציה בין מחירי הנפט לבין המגמה בשוקי ההון ואומרים כי "הביקוש לנפט נמצא בכיסא הנהג". כלומר כשמחירי הנפט נעים בכיוון הפוך ממחירי המניות ה"שוק" מגיע מכיוון ההיצע.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות