עודכנו הקריטריונים למענקים למפעלים שיתחברו לרשת הגז הטבעי

במשרדי הממשלה החליטו על חלוקת התמריצים הכספיים בתקציב של 120 מיליון שקל. סלבן שלום "הדבר יטיב עם הצרכנים"
|
(3)
אסדה, צילום: אלבטרוס
משרדי התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, הכלכלה והאוצר החליטו לאמץ הצעת רשות הגז הטבעי לייעל את אופן התמרוץ לצרכני הגז הטבעי, להגדיל את גובה המענקים שיחולקו למפעלים רבים אשר יתחברו לרשתות החלוקה של הגז טבעי ולעודד את חיבורם של צרכנים מרוחקים בפריפריה, אשר יוכלו לקבל סיוע נוסף, שיכול להסתכם במיליוני שקלים.

הממשלה הקצתה לנושא 120 מיליון שקל לפני כשלוש שנים שלא נוצלו וכעת, כאמור, התקצוב יוצא לדרך עם השינויים בקריטריונים, ויופעל על ידי מכרז השקעות במשרד הכלכלה, בשיתוף רשות הגז הטבעי במשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים.

בהתאם להחלטת השרים, מפעלים העומדים בתנאי התכנית, יהיו למענק בסכום של עד כ- 750 אלף שקלים שישמשו למימון הסבתם וחיבורם לרשת הגז הטבעי.

אלה השינויים שנקבעו:

ההוצאות בגינן ניתן יהיה לקבל את המענק נוגעות לדמי החיבור למערכת החלוקה המשולמים לבעל רישיון החלוקה, וגם כן הוצאות בגין הסבת המפעל לתשתית הגז הטבעי לדוגמא: הנחת קווי צנרת, רכישת ציוד חדש לצורך שימוש בגז טבעי והתקנתו, רכישת ציוד לצורך התאמת ציוד קיים לשימוש בגז טבעי, רכישת מערכות בקרה והתקנתן וביצוע התאמות נדרשות במבנים לצורך המעבר לשימוש בגז טבעי.

סכומי הסיוע לא יוותרו אחידים, כפי שהיה עד כה, אלא ישתנו בהתאם להיקף הצריכה השנתי של הצרכנים, כך שצרכנים שצריכתם השנתית גבוהה מ- 100,000 מ"ק בשנה יהיו זכאים לקבל סיוע שבין 250 אלף שקל ל-750 אלף שקל בגין חיבור והסבה. המענקים יסייעו למפעלים רבים לממן את ההשקעות הנדרשות בהסבה לגז טבעי ובכך יביאו להוזלת עלויות האנרגיה של התעשייה בכ-50% ולהפחתה משמעותית של זיהום האוויר הנובע משריפת דלקים מזהמים.

צרכן חלוקה מרוחק יקבל בנוסף למענק החיבור סכום של כמיליון שקלים על כל 10 ק"מ בעבור חיבורו לנקודה הקרובה ביותר בקו אווירי. במידה והמרחק נמוך מ- 10 ק"מ, הסיוע יינתן באופן יחסי לפי יחס של 1 מיליון שקל ל- 10 ק"מ.

בנוסף למתן סיוע לצרכנים בגין חיבור לרשת החלוקה והסבה לגז טבעי , הוחלט לעודד את חיבורם של צרכנים מרוחקים ברשת החלוקה ולצורך כך הוקצה תקציב של עד 12.5 מיליון שקל.

שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים סילבן שלום: "משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים מוביל את המהפכה האנרגטית של ישראל ומקדם את הגעת הגז הטבעי והשימוש בו. המענקים לטובת חיבור המפעלים למערכת החלוקה והסבתם לשימוש בגז טבעי יביאו תועלות כלכליות וסביבתיות רבות למשק ולמפעלים עצמם. השימוש בגז טבעי מוזיל את עלויות האנרגיה של התעשייה ומאפשר למפעלים להתחרות בשוק העולמי וגם להוזיל את עלויות המוצרים בשוק המקומי – דבר שיטיב בסופו של דבר גם עם הצרכנים".

שר האוצר יאיר לפיד אמר בעניין כי "מטרת המענקים היא לעודד מפעלים ברחבי הארץ להתחבר לגז טבעי, וכך להגדיל את התחרות בשוק הישראלי שתביא להפחתת מחירים ולהורדת יוקר המחיה בישראל. הגז הטבעי הינו מנוף לפיתוח כלכלי שיאפשר לתעשייה להקטין את הוצאות היצוא ולהתחרות בשווקים בינלאומיים״.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  לא מאמין לממשלה המפוטנטית הזאת .היא מזוכסטית בכל מה
  אבי 06/03/2014 13:02
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שקשור לגז הטבעי שמה מקלות בגלגלים.
  סגור
 • 2.
  איך שהם צולעים בלוויתן,לא יהיה ממה לתת,כמה תמר יכולה? (ל"ת)
  אלי בובליל ר"ג 05/03/2014 17:16
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  נו בטח אחרי שהלאימו את המאגרים רוצים שיקנו (ל"ת)
  cc 05/03/2014 13:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות