דיויד גילה: "אין לי סמכות להוציא את דלק ונובל מפרויקט לוויתן"

הממונה על הגבלים עסקיים: "יש לייצר שחקן חדש על בסיס 'כריש' ו'תנין' והשלמה מ'לוויתן' שיתחרה בדלק ונובל"
|
(22)
דיוויד גילה. לא מאשר את הסדרת הפוופ-אפים והפופ-אנדרים, צילום: יח"צ

הממונה על הגבלים עסקיים, פרופ' דיויד גילה, אמר היום בדיון בנושא הגז הטבעי בוועדת הכלכלה של הכנסת, כי "להוציא בטווח הקצר את דלק ונובל מ'לוויתן', ולאפשר תחרות בין 'לוויתן' לבין 'תמר', יכול להיות פתרון אידיאלי שכולנו היינו מברכים עליו. זאת משום שגם 'תמר' וגם 'לוויתן' מאגרים גדולים ועדיפה תחרות בטווח הקצר בין מאגרים גדולים".

הבוקר התקיים בכנסת דיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא זכויות הגז במאגר 'לוויתן'. ועדת הכלכלה של הכנסת דנה בכוונת הממונה על ההגבלים לתת פטור מהסדר כובל למחזיקות במאגרי הגז 'תמר' ו'לווייתן', בתנאי שימכרו את המאגרים הקטנים 'תנין' ו'כריש'.

אמיר חייק: "לקדם את סיום ההתדיינות עם הממונה על הגבלים"

מנכ"ל התאחדות התעשיינים בישראל, אמיר חייק: "אנו רואים חשיבות רבה בהבטחת אמינות ההספקה, יישום בפועל של ביטחון אנרגטי לישראל, והבטחת תנאים לתחרות במשק הגז הטבעי. מטרות אלו לא יוכלו להתממש ללא פיתוח מאגר 'לוויתן' וחיבורו לחוף....אנו מבקשים מוועדת הכלכלה לסייע לכלל הצרכנים במשק הישראלי לרבות מפעלי התעשייה ולקדם את סיום ההתדיינות בין השותפות במאגר 'לוויתן' לבין הממונה על הגבלים בהקדם האפשרי, ובכך להבטיח את זמינותו ויתירותו של הגז הטבעי לתעשייה כמו גם לסייע בעתיד בכלל החסמים הרגולטוריים העומדים בפני התעשייה ומעכבים את השימוש בגז טבעי".

פרופ' דיויד גילה: "הבעיה היא שדלק ונובל כבר נמצאים כיום ב'לוויתן'. אנחנו לא שמנו אותם שם. אחרי שנכנסתי לתפקיד מצאנו שוק עם מונופול על כל מאגרי הגז. כשדלק ונובל נכנסו ל'לוויתן' בזמנו, הם לא ביקשו אישור מרשות ההגבלים העסקיים. אחרי שנכנסתי לתפקיד יזמנו הליך משפטי נגד דלק ונובל שמבוסס על ההפרה הזו.

אם לא היינו יוזמים את המהלך שאנחנו נמצאים בו עכשיו, נראה שלא היתה מתפתחת תחרות כלשהי בשוק הטבעי בישראל אי פעם. גם אני הייתי מעדיף להוציא את דלק ונובל מלוויתן מיד ואז לאפשר תחרות מיידית בין 'תמר' ל'לוויתן' אבל כמו שציינת אין לי סמכות לפי החוק שלי להוציא אותם משם פיזית מ'לוויתן'".

אבישי ברוורמן: "יש כאן מסכת לחצים עצומה על הרגולטור לקדם פשרה"

יו"ר הוועדה, ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, הזכיר בפתח הדיון כי הוועדה התכנסה מספר פעמים בשנה האחרונה לדיונים באספקטים שונים של משק הגז הטבעי, וכי הוא ראה לנכון לזמן את הממונה על הרשות להגבלים עסקיים, כדי שחברי ועדת הכלכלה ונציגי הציבור יוכלו לשמוע ממנו את פרטי ההסדר המתגבש בין הרשות להגבלים עסקיים לבין חברות הגז השותפות במאגר 'לוויתן'. להערכת ברוורמן לא רק פקידי הממשלה ונציגי החברות צריכים להכיר את פרטי ההסדר, עוד בטרם מקבל הממונה החלטה סופית.

לדברי ברוורמן הוא מבין שגם אם יש יותר מחלופה אחת, לפרופ' גילה יש חלופה מועדפת שתייצר תחרות בטווח הקצר ותמנע הידיינות משפטית ממושכת בבית הדין להגבלים עסקיים. הוא אף ביקש מהממונה להתייחס לפטור מהסדר כובל שנתנה קודמתו בתפקיד, רונית קן, לחברות במאגר 'תמר'. "לתחושתי, למרות ההסבר הזה יש כאן מסכת לחצים עצומה על הרגולטור לקדם פשרה שאני לא משוכנע שהיא לטובת הצרכנים", אמר ח"כ ברוורמן.

"איך ההחלטה ההיא מתיישבת עם הכיוון שאתה מוביל כעת", שאל היו"ר. "אני מניח שתקבל את הטענה שמבחינה תחרותית טהורה המצב האופטימלי היה תחרות בין מאגר לוויתן למאגר תמר. אם ככה, האם ההסדר שאתה מוביל אליו הוא פתרון עדיף בנסיבות שנוצרו, האם לא קיימים פתרונות אחרים שיאפשרו גם אספקה סדירה של גז למשק הישראלי וגם מחיר נמוך יותר לצרכנים".

דיויד גילה: "מה שאני יכול לעשות הוא להכריז שהעובדה שהם נכנסו לשם זו הפרה. בהליך כזה, רק בית המשפט מוסמך לתת צו שמורה להם פיזית לצאת משם. זה מחייב התדיינות משפטית מאוד מורכבת וארוכה, שלצדדים יש אינטרס לעכב אותה. גם בסוף ההתדיינות המשפטית הארוכה, אם ננצח בה, יהיה צורך למצוא קונה ל'לוויתן' שייכנסו בנעליהם של דלק ונובל, הליך שייקח גם הוא תקופה ארוכה.

במועד הזה, תמר כבר לא תהיה מאגר עם כמות כזו גדולה להתחרות על הצרכנים בישראל. בסוף התקופה הזו, יישארו במאגר תמר רק 56 BCM פנויים לתחרות על לקוחות, שהם פחות מ20% מסך המאגר. בכל התקופה הזו, המשק ימשיך לשלם את המחיר המונופוליסטי, וייווצר מחסור בגז טבעי, ולקוחות יצטרכו לרכוש דלקים הרבה יותר יקרים מגז טבעי".

"אין לי אין אפשרות להוציא את דלק ונובל מ'לוויתן' בטווח הקצר"

דיויד גילה: "הפתרון שהעדפנו הוא ליצור תחרות באמצעות מתחרה חדש כבר בטווח הקצר של 70 BCM, עם יכולת למצוא עוד 27 BCM נוספים. כלומר, לכל הפחות כמעט פי שלוש בגודל שלו מ'ים תטיס', שסיפק את כל צרכי המשק לפני 'תמר'. אנחנו רוצים לייצר שחקן שיתחרה בתנאים הכי טובים שיכולים להיות, תנאים שאנחנו יוצרים מראש.

אני לא מוסמך להוציא את דלק ונובל מ'לוויתן' בלי עיכוב ארוך בבתי משפט. פתרון כזה, כפי שאתה רמזת אדוני היו"ר, זה משהו שאפשר לעשות רק בחקיקה. חקיקה מהסוג הזה יכולה להיות רק במקום הליך שאנחנו ברשות מנהלים כעת.
לכן אם אתם רוצים את הפתרון של הוצאת דלק ונובל מ'לוויתן' בטווח הקצר אתם צריכים לחוקק חוק שעושה זאת. באמצעות הסמכויות שיש לי אין אפשרות להוציא את דלק ונובל מלוויתן בטווח הקצר".

יש שלוש חלופות:

להערכת הממונה על הגבלים עסקיים החלופה הכי טובה לתחרות היא הוצאה של דלק ונובל מ'לוויתן' בטווח הקצר ויצירת תחרות בין 'תמר' ל'לוויתן', אך כאמור, החלופה הזו לא קיימת במסגרת הסמכויות שיש לממונה ואפשר להשיג אותה רק בחקיקה.

החלופה השנייה היא לייצר שחקן חדש, על בסיס 'כריש' ו'תנין' והשלמה מ'לוויתן', בטווח הקצר, שיתחרה בדלק ונובל עם לפחות 70 BCM, ואפשרות טובה למצוא עוד כ-27 BCM. שחקן כזה יכול לספק מחצית מהצריכה במשק למשך כ-16 שנה.

החלופה השלישית שיש היא להילחם בבית הדין על הוצאת דלק ונובל מ'לוויתן' תוך חתירה לתחרות, בטווח הארוך, בין שחקן חדש שייכנס ל'לוויתן' לבין השותפות הקיימות ב'תמר'.

החלופה שמוביל הממונה על הגבלים עסקיים היא החלופה השנייה - יצירת שחקן חדש שיתחרה בדלק ונובל בטווח הקצר.

למה החלופה השלישית פחות טובה מהשנייה?

פרופ' גילה: "החלופה השלישית מבוססת על תחרות בטווח הארוך בין 'תמר', וכמה מאגרים שבידי דלק ונובל, כגון 'כריש' ו'תנין', לבין שחקן חדש שייכנס ל'לוויתן'. עד שנצליח להוציא את דלק ונובל מ'לוויתן' דרך דיני ההגבלים 'תמר' כבר תמכור את רוב הגז במאגר שלה, ויישארו רק 56 BCM לשוק המקומי
מ'תנין' ו'כריש', ומאגרים נוספים. בגלל היכולת לייצא 75% מהמאגר, עלולים להשאר רק 17 BCM נוספים. זה אומר שהתחרות בטווח הארוך היא לא בין שני מאגרים גדולים, אלא בין מאגר גדול - 'לוויתן', לבין מאגרים עם כמות קטנה יחסית של גז".

הממונה על הגבלים עסקיים הסביר היום בוועדת הכלכלה שלרוכש של 'לוויתן' יהיה תמריץ מובהק לעכב אספקה לשוק המקומי כדי שהכמויות הפנויות ב'תמר' יתדלדלו עוד יותר, ואז הוא יהיה מונופול במקום 'תמר'. לטענתו לא כדאי להחליף מונופול במונופול במקום ליצור תחרות עזה בטווח הקצר. במשך כל הזמן הזה, ובגלל העיכוב הזה, המשק ימשיך לשלם לתמר את המחיר המונופוליסטי.

תגובות לכתבה(22):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 20.
  הר פרופסור
  ip 07/05/2015 21:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שואף לתחרות מסוג שיש עכשיו בין רוסיה לאוקראינה
  סגור
 • 19.
  אם אין לך סמכות אז שב בשקט או יש לך אינטרנס זר ברעש...!
  אבי קול 01/02/2014 14:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נמאס ממך ומאחרים שלא השקיעו שקל...וכרגע רוצים לגנוב את החברה מהמשקיעים...אתה חי במציאות וירטואלית אפילו בית משפט אין לו סמכות לחייב את הבעלים שהשקיעו מיליארדים בפיתוח לוויתן...המדינה לא השקיעה שקל...והמדינה רק תרוויח מזה...סוף סוף נמצא גז בישראל וכולכם השתגעתם...תנו לגז לצאת מתחת למים...עוד לא יצא קוב...ואתם משוללים ומעקבים השקעות לפיתוח...תירגעו...התחרות תתבצע אם תרצו או לא.!!!!
  סגור
 • 18.
  לא סתם לא מפתחים את לוויתן (ל"ת)
  ראובן 30/01/2014 21:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 17.
  אני מפריעה משמע אני קיים!
  משקיע בנפט וגז 30/01/2014 17:48
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כל ג'וקר ,תוקע בתורו,פתאום נזכר שיש מונופול (לאחר התגלית כמובן), איכן החכמים היו במשך עשרות שנים כאשר אף אחד לא רצה להשקיע סכומי עתק בחיפושי נפט בארץ כולל הרגולטור,כעת כאשר לשימחת המדינה יש תגליות לאחר השקעות עתק(לא של הרגולטור) הם קופצים בזה אחר זה כל אחד בתורו ותוקעים מקלות בגלגלים,האם זה צודק?האם מדאגה לאזרח? או, אני החכם , בו נתחכם,בו ננצל עוד,אני קיים! אני יהודי לא?
  סגור
 • 16.
  רציו לכיוון שער 35-40 (ל"ת)
  אבי 30/01/2014 17:01
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • טען עוד
 • 15.
  מחיר הגז בישראל מהנמוכים בעולם..מה כל ההצגה הזו? (ל"ת)
  מצחי 30/01/2014 14:48
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 14.
  אז על מה עשיתא כל כך הרבה רעש?? יא פרופסור
  שאול לא המלך 30/01/2014 13:09
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סוף סוף הוסבר למר פרופסור (אולי) שאיו לו סמכות, אז תתחיל כבר לעבוד ולקשקש פחות שלכל הפחות תצדיק את המשכורת שלך ועם נפגעת תעשה טובה ותתפטר
  סגור
 • 13.
  רציו
  רואה חשבון 30/01/2014 13:09
  הגב לתגובה זו
  3 2
  המניה בהחלט מומלצת וגם אופציה 13 שלה.......כשהמניה תהיה בכסף המנוף הוא פי 6
  סגור
 • 12.
  לרונית
  מומחה 30/01/2014 13:04
  הגב לתגובה זו
  2 1
  באיזה שער קנית? מישהי התבלבלה כאן...בכל אופן תמשיכי להחזיק...אני מאחורייך
  סגור
 • 11.
  יש לו סמכות להמשיך לעשות נזקים במיליארדים
  אבי 30/01/2014 13:00
  הגב לתגובה זו
  7 1
  עיכוב ייצוא הגז והפיתוח ואישור תחנות קליטה כבר גרמו נזקים במיליארדים ! פשע !! מדברים על תחרות ? הגז נמכר בחול ב 14 דולר ותמר מכרה לחברת החשמל סביב 4 דולר ! בושה -
  סגור
 • 10.
  או טו טו שלי תיפול גם מהשרפרף שנותר לה לאחר שהועפה
  ישראלה וישראל ישראלי 30/01/2014 12:57
  הגב לתגובה זו
  4 0
  או טו טו שלי תיפול גם מהשרפרף שנותר לה לאחר שהועפה מכס יו"ר מפלגת העבודה. בנוסף,היא עדיין חייבת לכל עם ישראל באופן אישי מליארדי שקלים על הכישלון שלה בבגצ בנושא יצוא הגז, העיכוב גרם לכולנו נזקים במליארדים. בענין זה היא יותר גרועה ממחבלת.
  סגור
 • 9.
  לביורוקרט אין סמכות. אלו רק לממשלת ישראל. הוא רק מעכב
  פול 30/01/2014 12:55
  הגב לתגובה זו
  4 0
  נובל בהמתנה. וודסייד בהמתנה. גם EEZ ישראל. אין חיפושים. אין פיתוחים. רק דיוני סרק. ובינתיים ר"מ שותק כמו דג. ממשלת ישראל לא מחליטה. אי-החלטה היא החלטה לכל דבר, החלטה גרועה
  סגור
 • 8.
  קניתי עוד את רציו בשער 65- אני מופסד 20% על המניה
  רונית 30/01/2014 12:54
  הגב לתגובה זו
  0 2
  מישהו מאמין שהיא תתקן? או שתמשיך ליפול עוד?
  סגור
 • בקרוב הנפט אולי (ל"ת)
  מצחי 30/01/2014 14:51
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • קנית אותה ב 65 ולא ב 20 ולא ב 30 ולא ב 40? (ל"ת)
  ff 30/01/2014 13:16
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 7.
  בשורה טובה לחברות ליויתן
  יודע דבר 30/01/2014 12:51
  הגב לתגובה זו
  5 1
  גם הממונה על ההגבלים ועוד אי אלו פקידי אוצר משועממים הבינו שכל הנושא בינארי- או אחד או אפס.....או שיהיה גז או שלא יהיה כלום.....סוף סוף קיבלו שכל שמספיק עם הביורוקרטיה שמוציאה את הנשמה במקום שהאנרגיה תהיה מופנית להוצאת גז ונפט מהאדמה ולא להתעסק בקבורה.....אבל למה השכל בא מאוחר? אולי שלימדו מקפריסין??????
  סגור
 • 6.
  לוויתן - תגובה 4
  שרון ב 30/01/2014 12:13
  הגב לתגובה זו
  5 2
  הנוכחי למד והתמחה במינהל עסקים. הוא מאמין ביוזמה חופשית. זו, היוזמה החופשית, היא הדבר העליון בחשיבותו לקידמה האנושית. היא הביאה את המין האנושי עד הלום. ודווקא הוא, ראש הממשלה הנוכחי, מאפשר להתעלל בעם ישראל בזה שהוא לא מתערב ביוזמות מופרעות של אנשים שכל כוונתם, גם אם לא בכוונה, לעצור ולהרוס. די, מופרעים, נמאסתם.
  סגור
 • 5.
  לוויתן-תגובה 4
  שרון ב 30/01/2014 12:13
  הגב לתגובה זו
  6 2
  ביקשתי מהמערכת לתקן, ולא לפרסם. אז הנה התגובה אין ספק כי מדובר בטירוף מערכות מוחלט. הקומוניזם, התורה המעוותת והמסולפת והמנוגדת בתכלית לאופי האנושי, השתלטה על חיינו, תחת הכותרת של רגולציה. במקום לעודד את חברות הנפט שהשקיעו וצריכות להשקיע מיליארדים, נלחמים בהן. נס היה לנו ויש לעם ישראל פרוייקט שיכניס מיליארדים ויביא רווחה כלכלית, אך במקום לקצר את הטווחים ולהביא כמה שיותר מהר את הגז לארצנו ולייצא כמה שיותר, לרווחת כלכלת ישראל, עוצרים הכל תחת קודים מופרעים ולחצים של קומוניסטים בהכרה, כמו יחימוביץ וששינסקי. מה צריך לעשות? לתת לחברות את כל הסיוע והאמצעים לעבוד: באשראי, במימון, וכל מה שצריך. ולהתנות הכל בכך, שחברות ישראליות, ועובדים ישראליים יהיו חלק מרכזי בכל תעסוקה שם. בכל מכרז של חומרים וציוד, תהיה עדיפות לחברות ישראליות. כך תהיה פריחה כלכית לכולם. אך לצערנו, באמת השתגענו. הכל הפוך על הפוך. איבדנו את השכל היהודי. במוזמביק גילו פי שלוש יותר גז - שם ימתינו לרגולציה? כנ"ל בסביבה שלנו, כשיגלו, הרי הכל ירוץ, ולנו יהיה הרבה גז שלא יהיה שווה להפיק אותו. ואז כולנו נבכה. המדהים הוא כי ראש הממשלה
  סגור
 • 4.
  למערכת
  שרון ב 30/01/2014 11:46
  הגב לתגובה זו
  1 1
  התבלבלתי. אנא העבירו את שלוש תגובותיי שכתבתי בתגובה לכתבה של פניני על הפקיעה לכאן. פשוט התבלבלתי.
  סגור
 • 3.
  תחרות ליויתן
  יחיממביץברכה 30/01/2014 11:41
  הגב לתגובה זו
  5 0
  שלי שלי על איזו תחרות מדברת חוץ מרציו ונובל ודלק והמשקיעים שהפסידו בגללך את התחתונים בגלל השטויות והפ ופוליזים שלך את והברברמן הזה כאילו מבינים מתי בכלל כשבתם שידגלו גז פעם חוץ מהפסדים של המשקיעים שהפסידו בתים והיום שהגיע ושיקצרו קצת פרי את שלי יחימוביץ באה לנסות להרוס כל דבר טוב שיש במדינה הז את שניקראת ישראל כל זה מיצרות העיין שלך ושל ברורמן המיליונר הזה שלא רואה אתהגיבנת שלו ומיתעסק אם גיבנת של מיהו אחר צרי העיין שכמותכם די נימאסתם ונתניהו הרדום הזה אם סילבן שלום ממשלה עלק
  סגור
 • 2.
  חובה שהן כריש והן תנין יהיו חלק מליוותן וקבוצת דלק
  יופיטר שוקי הון 30/01/2014 11:39
  הגב לתגובה זו
  3 2
  זה לא הזמן לזעזועים וויכוחים בואו קודם נוציא את נפט והגז . לדעתי את נובל צריך לסלק הם בכוונה לא רוצים להוציא את הנפט יש שם נפט ואני רוצה את הנפט בחוץ עכשיו!!! להביא רוסים או אוסטרלים שיתחייבו בכתב !!! שהם מוציאים את הנפט תוך שנה מליוותן !!!
  סגור
 • 1.
  דנים בכנסת בסילוק נובל ודלק מלוויתן - הזוי, לא יאומן !
  הפכנו לוונצואלה 30/01/2014 11:36
  הגב לתגובה זו
  10 0
  נובל באה כשכל החברות עשו חרם על ישראל. מצאה את מרי בשנת 2000. נובל השקיעה בקידוחים יבשים והעיזה להשקיע מאות מיליוני דולרים בתמר וולוויתן. הביאה את הידע לקידוחים ולהפקה, וכמה פקידים שמחפשים כותרת מדברים על הלאמת התגליות שלהם. אנשים הזויים שמתוך טובה עצמית מביאים נזק עצום למדינה. מי ירצה להשקיע כאן בכלל. רוצים תחרות, תביאו גז מח"ל, תביאו חברה שתקדח את מרי ושרה ואת פלאג'יק
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות