לנגוצקי אחרי שקיבל 50 מיליון שקל: "שטיינמץ היה יהיר, והבורר העמיד אותו במקום; מה עם תשובה? תמסור לו ד"ש"

הבורר קבע את הפיצוי בגין הנזק שנגרם ללנגוצקי לאחר שאיבד את חלקו בקידוח "תמר" רגע לפני התגלית בתחילת 2009
 |  (5)
בני שטיימנץ, יוסי לנגוצקי, יוסי שגב, צילום: בוצ'צ'ו; Bizportal
סוף לסכסוך המשפטי בין הגיאולוג יוסי לנגוצקי והמיליארדר בני שטיינמץ: הבורר בסכסוך ביניהם החליט על פיצוי של 50 מיליון שקל ללנגוצקי. השופט בדימוס, בועז אוקון, קבע את הפיצוי בגין הנזק שנגרם ללנגוצקי לאחר שאיבד את חלקו בקידוח "תמר" רגע לפני התגלית בתחילת 2009.

לנגוצקי אמר היום ל-Bizportal כי "אני מבסוט - כל הכבוד לבורר שפסק כפי שפסק והעמיד את בני שטיינמיץ במקומו. שטיינמיץ התנהג ביהירות כאילו אני ואפסי עוד והבורר העמיד אותו במקומו".

מה לגבי יצחק תשובה?
לנגוצקי: "תמסור לו ד"ש ממני".

ומה דעתך על גובה הסכום?
לנגוצקי: "זה בסדר גמור".

"החזיק עם שטיינמיץ ב-5%"
הקשר של לנגוצקי עוד בשנת 1998 אז הזמין אותו יוסי לוי, מנכ"ל ישראמקו, בזמנו, לחפש שותפים לחיפושי הנפט. לנגוצקי הצליח להקים קונסורציום של משקיעים בראשות חברת האנרגיה הבינלאומית בריטיש גז וקיבל ל-5% מהפרויקט.

ההחזקה במניות הייתה כרוכה בהשתתפות בהשקעות גדולות ובלתי פוסקות בכדי לממן את הקידוח. בעל מניות שלא משקיע מדולל וכך קרה. בני שטיינמץ שהיה שותף של לנגוצקי בחברת STX, שבאמצעותה החזיקו במניות תמר, התייאש ובאוקטובר 2008 נאלץ לנגוצקי לנטוש את השותפות.

לנגוצקי תבע משטיינמץ 100 מיליון דולר
בינואר 2009 התגלה גז בקידוח תמר והשאר היסטוריה. לנגוצקי הפך להיות הדמות הטראגית של סיפור ההצלחה של עצמו. בקידוח תמר התגלו מרבצים של גז טבעי, שערכם נאמד ב-8 מיליארד דולר.

לנגוצקי קיווה שיצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, יפצה אותו בדרך כלשהי, אך זה לא קרה. במקביל פנה לנגוצקי למיליארד השני שהיה מעורב, והגיש מצעות עו"ד יוסי שגב, תביעה בסך 100 מיליון דולר בטענה שהפרישה מהקידוח נעשתה בניגוד להסכמים. הבוררות התקיימה במשכן לבוררות ופתרון סכסוכים.

‎‎המחלוקת בין הצדדים הועברה לבוררות בפני השופט אוקון ובדצמבר 2011
ניתן פסק ביניים לפיו קבע אוקון שחברת סקורפיו, שבאמצעותה השקיע בני שטיינמץ בפרויקט, הפרה את ההסכם עם לנגוצקי. סקורפיו, קבע אוקון, התעלמה מהחובה לסייע ללנגוצקי למצוא מממן חלופי, וכן מהחובה למסור לו את הודעת הפרישה בעיתוי שיאפשר לו למצוא מממן תחתיה.

"הפרה את ההסכם היסוד עם לנגוצקי"
בפסק הבוררות היום קבע אוקון כי ‏"סקורפיו הפרה את הסכם היסוד עם לנגוצקי למצוא מממן חלופי. היא איחרה במתן הודעת הפרישה, היא הכבידה על המגעים שניהל לנגוצקי באמצעות דרישה שלא כדין להחזר הוצאות עבר, והיא נמנעה מלקיים את הפרוצדורות הנדרשות במקרה של הפסקת מימון".

המוסיקה בטלפון של לנגוצקי בן ה-79 היא השיר "תחת שמי ים התיכון" של שלמה ארצי. שם 90 ק"מ מערבית לחיפה, השיג את פרסומו הרב והצלחתו הגדולה. בין הנהנים מהתמורה ששטיינמץ ישלם תהיה גם מן הסתם נכדתו של לנגוצקי, תמר, שעל שמה נקרא הקידוח.

אגב, מלבד בריטיש גז (שהוחלפה בהמשך ע"י חברת נובל) ושטיינמץ, עם השנים פרשו גורמים נוספים מקידוח תמר ביניהם: חברת משאב מקבוצת כלל, המפעלים הפטרוכימיים, גרנית הכרמל ודור כימיקלים. כולם הפסיקו להזרים כסף והחמיצו הזדמנות להרוויח הון עתק. מרוויח נוסף מהפרשה הוא עו"ד יוסי שגב, שצפוי לגרוף כ-5 מיליון שקל בגין הייצוג המשפטי של לנגוצקי.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  לנגוצקי דיבר על 3 מיליארד ש"ח.....
  גל 10/07/2013 05:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל הסתפק באחוז אחד מזה... בניכוי ההוצאות שהיו לו.
  סגור
 • 2.
  לגונצקי צדקתה שלוסקין לא גאולוג (ל"ת)
  ראל0000046 04/07/2013 18:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  יעברו שנים עד שיראה אגורה
  עדייןלא קיבל כסף 03/07/2013 15:48
  הגב לתגובה זו
  3 0
  זה פסק של בורר.לנגולקי יאכל קש עד שיראה כסף
  סגור
 • אל חשש
  אנונימי 09/07/2013 11:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הע"ד המכובד לא יותר על שקל
  סגור
 • אם כך הריבון צריך לתת שיניים לבורר
  BOGII 08/07/2013 13:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל הכי חשוב שפדרמן אכל אותה ויאכל אותה מי שמשבית שמחת משקיעים ומוחק אותם בכפויה בזויה? מאחלים לו שילך בדרך כל בשר ביסורים והכי חשוב שלא יהנה מהכסף שגנב מהמשקיעים
  סגור