//

קורנר: "יועצים זרים המליצו לייצא עד 85% מהגז הטבעי, הגבלת הייצוא פוגעת בכלכלה - נתניהו נכנע להלכי הציבור"

מיקי קורנר, יועץ לחברות אנרגיה בשיחה עם Bizportal: "עדיין נותרו החלטות משמעותיות - כמו האם ימוקמו מתקני יצוא בישראל"
 | 
(50)
אסדה הומור פרינגטון, צילום: אלברטוס צילומי אוויר
מחר (יום א') יביא נתניהו לאישור הממשלה את ההחלטה המשותפת שקיבל עם סילבן שלום ויאיר לפיד בעניין ייצוא הגז הטבעי. בעוד ועדת 'צמח' המליצה על ייצוא של 53% מהגז שבמאגרים, השלושה קבעו כי השיעור הנכון הוא 40% ובתוך כך הגבילו באופן דרמטי את הייצוא מ'תמר' (לכ-55 BCM, לפי חישוב Bizportal), דבר שהמוריד מהפרק את פרויקט ה-FLNG במאגר.

על רקע החלטת ראש הממשלה נתניהו באשר לסוגיית ייצוא הגז, Bizportal שוחח עם מיקי קורנר כדי לשמוע את דעתו באשר להחלטתו זו של נתניהו ולהמלצות ועדת צמח בכלל. קורנר הינו מהנדס וכלכלן, אשר עוסק בתחום הגז טבעי במשך 10 שנים. קורנר שימש כסגן מנהל וכלכלן ראשי ברשות הגז במשך 6 שנים.

מיקי קורנר
החל משנת 2010 קורנר משמש כיועץ לחברות בתחום האנרגיה, גז טבעי, חשמל ואנרגיה סולארית, וכן לחברות תרופות, מזון ובתי חולים. קורנר כתב חוות דעת לוועדת צמח והופיע במסגרתה כאדם פרטי.

קורנר מעודד מאישור ייצוא הגז מישראל שצפוי להתקבל בממשלה ביום ראשון הקרוב. לדבריו, "ההחלטה תחזיר את הוודאות לסקטור הגז, אך עדיין נותרו החלטות משמעותיות שהממשלה נדרשת לקבל כמו האם יוקמו מתקני יצוא בישראל? ואם כן - איפה הם יוקמו? מדובר בתהליכים שאישורם דורש פרק זמן ארוך, ואני מאוד מקווה שאישור הייצוא יביא לזירוז קבלת ההחלטות הנוספות בממשלה".
מתוך מסיבת העיתונאים על החלטת ייצוא הגז; קרדיט: עמוס בן גרשום; לע"מ
מתוך מסיבת העיתונאים על החלטת ייצוא הגז; קרדיט: עמוס בן גרשום; לע"מ

"החלטת נתניהו התבססה על הלכי הציבור בלבד"

לגופה של ההחלטה, קורנר סבור כי אין מדובר בהחלטה דרמטית שמשנה את התמונה הכוללת ואת המלצות ועדת צמח. לדבריו, "המלצות ועדת צמח היו שמרניות במידה רבה, ואילו החלטת שר האנרגיה שלום ורוה"מ נתניהו לא התבססה על אלמנטים מקצועיים כי אם על הלכי הציבור בלבד. אולם, בסופו של דבר אין מדובר בהבדל משמעותי במספרים. בין אם נשמור 400 BCM או 500 BCM למשק המקומי, זה לא משנה בטווח הקצר מאחר שאין אפשרות מעשית לייצא את כל הגז בבת אחת אלא בקצב של עד 5 BCM בשנה, זאת לאחר הקמת מתקן ייצוא שצפוי להיות מוקם רק לאחר פרק זמן של 5 שנים ועלותו מוערכת בכ-10 מיליארד דולר".
מתוך מסיבת העיתונאים על החלטת ייצוא הגז; קרדיט: עמוס בן גרשום; לע"מ
מתוך מסיבת העיתונאים על החלטת ייצוא הגז; קרדיט: עמוס בן גרשום; לע"מ

מכאן קורנר עובר לסקור את האפשרויות העומדות בפני חברות האנרגיה הישראליות מכאן והלאה. לדבריו, "השותפות ב'לוויתן' חושבות על מספר אופציות - הקמת מתקן ימי קבוע, הקמת מתקן יבשתי או לחילופין מתקן FLNG. להערכתי, אין חופים מתאימים בישראל להקמת המתקן הימי, וגם באשר להקמת מתקן יבשתי נדרשת מציאת קרקע מתאימה, ומעבר של אישורים רגולטוריים סבוכים. נראה כי בסופו של יום חברות האנרגיה יקימו צינורות לקפריסין או לירדן, ולחילופין יקימו מתקן FLNG צף, זאת למרות שלא הוקם עד כה מתקן כזה בעולם, בהשוואה לטכנולגייה המוטמעת במתקן היבשתי שמקורה עוד בשנות ה-60 של המאה הקודמת".

קורנר מתייחס להשלכות אישור הייצוא על כניסתן של חברות האנרגיה הגלובליות לפעילות בישראל. לדבריו, "אני מאוד מקווה שחברות האנרגיה הבינלאומיות יחזרו לקדוח בישראל. אני משמש כיועץ לחברות האנרגיה וכאדם ציוני ניסיתי לשכנע אותם להיכנס לפעילות בישראל, אך אלה סירבו לאור אי הוודאות הרגולטורית בישראל".

"בסופו של יום, ישראל לא מכוונת לחברות האנרגיה מהדרג הראשון, כדוגמת אקסון מובייל, שברון ורויאל דאץ' לאור עסקיהם עם מדינות ערב, והיא מסמנת את חברות האנרגיה מהדרג השני והשלישי, כדוגמת נובל אנרג'י ואדיסון. אני מאוד מקווה שחברות נוספות יבקשו לקדוח בישראל, צעד שהוא בעל משמעות רבה להתפתחות משק האנרגיה הישראלי".
אסדה; קרדיט: רן ויזנגרין
אסדה; קרדיט: רן ויזנגרין

"ייצוא הגז לירדן הינו אקוטי ליחסים הבינ"ל של ישראל"

מכאן, קורנר עובר לדבר על ההלך הציבורי והביקורת על המגזר העסקי בכלל והטייקונים בפרט. לדבריו, "אני לא חושב שהביקורת הציבורית היא עניינית במהותה. המספרים אליהם הגיעה ועדת צמח הם כל כך שמרניים, שאפילו יו"ר הועדה ומנכ"ל משרד האנרגיה שאול צמח היה מופתע מהביקורת הציבורית עליו. אני לא מצליח להבין את המתקפה על חברות האנרגיה. זו כנראה אותה מגמה 'אנטי-טייקונית'".

קורנר מציין כי ייצוא הגז לשכנינו, ובפרט לירדן, הינו עניין אקוטי ליחסי המסחר והיחסים הבינלאומיים של ישראל. לדבריו, "אם נייצא 3 BCM לירדן, מבחינתנו מדובר בכמות קטנה יחסית אך מנגד נוכל לעזור לירדן ולמנוע מהם משבר אנרגיה נוראי. אציין כי לפני כחודש שגריר ישראל בעבר ד"ר עודד ערן הופיע בועדת הכנסת וביקש לשכנע את הועדה לאפשר ייצוא של אותם 3 BCM לירדן, ורק למשמע הבקשה חברת הכנסת תמר זנדברג תקפה אותו וכמעט הרביצה לו!".

"יועצים זרים המליצו לייצא עד 85% מהגז הטבעי בישראל"

המלצות ועדת צמח ריכזו שיח ציבורי ער מאז שפורסמו לפני כשנה, ולקורנר יש ביקורת לא סמויה באשר לאותן המלצות. לדבריו, "הוועדה שכרה יועצים זרים שיש להם עשרות שנות נסיון, ואלה הראו בבירור שמדינות שהגבילו ייצוא באופן מהותי פגעו לעצמם בכלכלה. הדוגמאות המוהקות לכך הן בנגלדש, מצרים וטרינידד. הגבלת הייצוא הביאה הלכה למעשה לכך שחברות אנרגיה הפסיקו לקדוח היות וזה לא היה משתלם להן כלכלית".

"בישראל חששו מאוד לקבל את אותן המלצות, שרובן תמכו בייצוא של 85% מעתודות הגז, לא בגלל שהן לא היו מקצועיות, אלא בגלל שגם הם חיים בישראל וביקשו להימנע מלקבל החלטה כה דרמטית. בוועדת צמח ביקשו לקחת את הצריכה הנוכחית של הגז ולבצע תחזית ל-25 שנה, וזו טעות, היות וחלק מהנתונים התבססו על דו"ח שאני עצמי ערכתי בשנת 2004 וכעת אלה השתנו בתכלית. כך, לדוגמא, הבחנתי כי צריכת הדלקים בתעשייה משנת 2004 ועד 2012 ירדה בחדות בשיעור של 35%, כלומר ירידה של קרוב ל-6% בשנה במקום עלייה של 3% בשנה בשנת 2004".

קורנר מסביר את הירידה החדה בצריכת הדלקים בתעשייה, שהגז הטבעי מתעתד להיות בו גורם מרכזי, לאור מעבר של תעשייה כבדה למדינות המזרח הרחוק שמקפידות פחות על רגולציה וזיהום אוויר. בנוסף, קורנר מציין כי פוטנציאל הגז בתעשייה ירד מ-3.8 BCM בשנת 2004 ל-2.5 BCM בממוצע לשנה בין השנים 2005-2012. לדבריו, "הוועדה לקחה בחשבון פוטנציאל גז בתעשייה של 5 BCM ומבחינתי זה לא סביר. אי אפשר להניח גידול קבוע אם בעצם יש קיטון. הצריכה השנתית הנוכחית תהיה הרבה יותר קטנה ממה שלקחו בחשבון".
אסדת נובל; קרדיט: אלברטוס צילומי אוויר
אסדת נובל; קרדיט: אלברטוס צילומי אוויר

גם באשר לשימוש בגז טבעי לייצור חשמל, קורנר מציין כי הוועדה לקחה בחשבון הנחות מאוד מרחיבות, ולא לקחה בחשבון תוכנית התייעלות אנרגטית של חברת החשמל, שאמורה להפחית את צריכת החשמל ב-20% עד לשנת 2020. לדבריו, "הוועדה הניחה כי כמות החשמל שתופק מגז טבעי תהיה בשיעור של 80% מכלל ייצור החשמל במשק. מדובר בהנחה חסרת תקדים, זאת היות וברוב מדינות העולם כמות החשמל המופקת מגז הינה בשיעור של 20% בממוצע".

"בנוסף, הוועדה לא לקחה בחשבון את שיעור החדירה של החשמל הסולארי, והניחו ירידה של 15-20% במחירי החשמל הסולארי, במקביל לגידול שנתי של 3.1% בצריכת החשמל. אציין כי לפי דו"ח סטטסיטי של האיחוד האירופי, שסוקר את 27 מדינות אירופה, שיעור הגידול השנתי הממוצע עומד על 1.35% בלבד בשנה. כך שלמעשה להניח גידול של 3% בשנה ולהכפיל ב-25 שנה הוא צעד שגוי ולא לוקח בחשבון את מכלול הפרמטרים הדרושים".
תגובות לכתבה(50):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 40.
  טעות של קורנר
  חיים 27/06/2013 08:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מתקן ההנזלה בקפיריסין עולה 6 מיליארד דולר לא 10 מיליארד דולר.
  סגור
 • 39.
  הלוואי שהקידוח ייפסק!! השמיצו את נובל והתחנפו לתשובה
  א.א. 23/06/2013 09:11
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מתחנפים לתשובה (הם לא כוללים את היצוא למדינות האזור כיצוא ולכן הוא פטור ממס). הם הופכים את רציו לשעיר לעזאזל בידיעה ברורה שהם ישנו את המדיניות בעוד שנים שהמחיר יהיה ברצפה ויהיה עודף גז ללא שימוש. הבעלים של רציו אידיוט.
  סגור
 • 38.
  zi194360@walla.com
  זינו אליהו 23/06/2013 09:11
  הגב לתגובה זו
  4 0
  לכתבה שהתפרסמה קורנר יועצים זרים הציעו ליצא 85% נתונים מיקצועים ונטרלים לכל המתנגדים תקראו וטפנימו את כל הנטונים זה נכון שהחלטה שהתקבלה ע"י סילבן התה בגלל לחץ שהיה על יד ביתו מהמפגינים הוא לא עבר על ההמצות של ועדת צמח
  סגור
 • 37.
  מה חדש נתניהו היה פופליסט
  דוד 23/06/2013 08:59
  הגב לתגובה זו
  3 0
  וכנראה ישאר כזה
  סגור
 • 36.
  שלשה פחדנים, פני מנהיגנו כפני הכלב
  אריה 23/06/2013 08:45
  הגב לתגובה זו
  6 1
  החלטה פופוליסטית, אולי בעוד 30 או 50 שנה הטכנולוגיות לשימוש בתחליפי דלק פסילי יהיו זולות וגם לא נוכל להשתמש בנפט וגז מבחינה אקולוגית ומי יודע מה יהיו מחירם.
  סגור
 • 35.
  ביבי אתה מאכזב
  בנימין 23/06/2013 08:09
  הגב לתגובה זו
  8 1
  בחיים לא אצביע לביבי.בשביל מה הקמת את ועדת צמח ???על מנת להתכופף בפני סילבן? תמיד חשבתי שקוצרת מחומר אחר. טעיתי.את הקול שלי לא תקבל לעולם.
  סגור
 • 34.
  המפגינים הם מטעם השמאל העלוב...וזה ברור מדוע (ל"ת)
  נאמן 23/06/2013 07:55
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 33.
  הגז יצמיח תעשיה חזקה ולא טייקונים חזקים -בנט לפעולה
  מנהיג המהפכה 23/06/2013 07:51
  הגב לתגובה זו
  18 0
  בועדת צמח הייתה חברה מנכלית איכות הסביבה שהתנגדה להמלצות . בועדת צמח לא היה חבר נציג משרד התעשיה והמסחר או נציג של הצרכנים .. לאוצר מכרו לוקש שהיצוא יביא הכנסות . בנט צריך ליצג את הצרכנים ולהשתש בכל כוחו כדי שהגז יצמיח תעשיה חזקה ולא טייקונים חזקים
  סגור
 • 32.
  הדו פרצופיות של התקשורת בעניין הגז נגד הממשלה
  פופוליזם רע לנו 23/06/2013 07:31
  הגב לתגובה זו
  6 0
  הפופוליזם נגד ייצוא הגז פגע בנו.
  סגור
 • 31.
  ככל שיאשרו יצוא יותר יהיה תאבון לנובל להוציא את הנפט
  זאוס הסקסי 23/06/2013 07:31
  הגב לתגובה זו
  6 0
  איך אמר שאול מרידור ״ אם יהיה מדינה עד אז״
  סגור
 • רק טיפש
  אהרון 23/06/2013 08:37
  הגב לתגובה זו
  0 2
  רק טיפש מדבר דברים חסרי טעם גם אם קוראים מרידור
  סגור
 • 30.
  ביבי לפיד וסילבן - פחדנים . עשיתם ועדת צמח תעשו מה שהיא
  ל 3 הליצנים 23/06/2013 05:49
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אמרה . אתם לא יותר חכמים מהם . עובדה . אתם חושבים על הכסאות שלכם. אתם מנותקים מהעם. בבחירות הבאות לא יהיו בשלטון ביבי לפיד וסילבי. לפיד סיים את הקריירה הפוליטית שלו ברגע שפגע ב 75% מהציבור עי כיל. האיש קומוניסט חרד. בבחירות הבאות שס לוקחת 30 מנדטים
  סגור
 • 29.
  אתם יודעים איך גומרים והורגים אויבת ?
  Ss 23/06/2013 03:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שאתה אוהב אותה ומחבק אותה ומנשק אותה ואז.....שכל מערכות הגנה שלה חשופות אתה נותן לה את הסכין בתוך לב ומסובב חזק חזק בליבה...... השיטה הטובה ביותר לטרוף.....
  סגור
 • 28.
  אתם יודעים איזה סוג אדם יצחק תשובה?
  זאוס הסקסי 23/06/2013 02:46
  הגב לתגובה זו
  0 4
  שאדם נוסע ברכב ומגיע לרחוב ללא מוצא מה הוא עושה? עושה פרסה וחוזר לעקבותיו... אבל מה עושה יצחק שרון תשובה? מביא d9 הורס את כל השכונה ועובר.... ואז שואלים אותו ״מר יצחק תשובה לא חבל על השכונה? הייתה עושה פרסה ועוקף את הרחוב לחא מוצא״ ומר תשובה עונה להם? טיפשים! ״עכשיו שהרסתי את השכונה אני אביא קבלנים ואבנה הכללללל״ חחח חחח הלובי הזה משהוא משהוא מהסרטים
  סגור
 • כך השתלט
  אהרון 23/06/2013 08:43
  הגב לתגובה זו
  2 1
  בערך כך יצחק השתלט על ביניינים בעיר ניו יורוק עשה את המוות לדיירים זקנים שעד שהצליח לגרשם תמורת נזיד עדשים וזכה מין ההפקר . פשוט בריון שכונתי . זה מר תשובה הטריפוליטני שלא החזיר חובות והתבכיין בכנסת שלא יקחו מס על תגליות הגז .
  סגור
 • 27.
  הנה נעלמת לה מפלגת העבודה והופכת למפלגת הלא נודע.
  bbb 23/06/2013 01:10
  הגב לתגובה זו
  8 0
  מפלגה מכובדת עם שמות כמו רבין ופרס והיום שדרנית רדיו שיודעת רק לקטר בלי לחשוב ואני לא תומך בביבי. אין פה מנהיגים ראויים בישראל 2013.
  סגור
 • טען עוד
 • 26.
  איך הפכנו את מגלי הגז לאויבי העם
  יוסף 23/06/2013 01:03
  הגב לתגובה זו
  11 0
  בכל מדינה אחרת במצבינו. הם היו מדליקים את המשואות בעצמאות
  סגור
 • 25.
  אם היו מחליטים לא לייצא שלי יחימוביץ' הייתה בעד הייצוא
  bbb 23/06/2013 00:59
  הגב לתגובה זו
  7 0
  זה הקטע שלה, למחות,בלי קשר להיגיון לא חשוב על מה. מה שיחליטו היא תלך נגד.
  סגור
 • 24.
  להגדיל כמיות יצוא (ל"ת)
  פטריוט 23/06/2013 00:16
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 23.
  ביבי ושילבן
  בנימין 22/06/2013 22:57
  הגב לתגובה זו
  11 1
  שני פחדנים .פופוליזם,זה מה שמנחה אותם.את הקול שלי לא יקבלו בחיים .שני שפנים
  סגור
 • לא יתכן שכל מיני פיגורות יצרחו בתקשורת נגד ייצוא הגז
  ואף אחד לא מעיז לבקר 23/06/2013 07:53
  הגב לתגובה זו
  5 0
  וכשברור שהעדר חסר המוח בלע את המסע נגד ייצוא הגז לא נותר לממשלה אלא לזרום עם העדר. ככה זה בפוליטיקה והלקח הוא שהפופוליזם מרעיל אותנו.
  סגור
 • שיקר את כל בוחריו שחשבו שהוא יתמוך בעשירים
  לפיד 23/06/2013 05:43
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הוא שמאלני קיצוני!!!!!!
  סגור
 • 22.
  מה שמו של הבחור ?
  מושון הובלות 22/06/2013 22:53
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אני שואל,כי שמו מופיע בכתבה 16 פעמים (ספרתי).........
  סגור
 • 21.
  לייצא כמה שיותר
  שוקולד 22/06/2013 21:41
  הגב לתגובה זו
  19 1
  טוב לכולם .אין ממה לחשוש .נהפוך הוא הכלכלה תפרח.
  סגור
 • 20.
  תתכוננו שלי יחימוביץ מגישה בג"ץ המניות לא יעלו!!!!!!!! (ל"ת)
  בג"ץ 22/06/2013 21:34
  הגב לתגובה זו
  1 16
  סגור
 • אם יחימוביץ תגיש בג"ץ תהפוך לבדיחה ותדחה
  שחר 23/06/2013 00:02
  הגב לתגובה זו
  7 1
  תרשום מה אמרתי ובדוק אותי
  סגור
 • מגישה בגץ עם עוד אירגונים (ל"ת)
  היא אמרה שהיא 23/06/2013 05:45
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 19.
  כמו שהם פוגעים עכשיו בצבור עם החלטתם בנוגע לגז
  נתניהו ולפיד 22/06/2013 21:32
  הגב לתגובה זו
  17 2
  כך הם פגעו בצבור עם החלטת לפיד הקשקשקן בנוגע לכיל הם יודעים את זה אבל הכסא חשוב להם יותר בעתיד יפגעו עובדי כיל לא ירחק היום שיהיו שם פיטורים כיל תהיה חברה קטנה וזניחה כאשר כולם יתאחדו ויהיו גושים ורק כיל הישראלית עם מנהיגות מטומטמת ופחדנית תישאר חברה שאף אחד לא יסתכל לעברה. הצרה שהממשלה יודעת ושותקת. הם מפחדים משלי והפה הגדול לא יאומן איזה מושב לצים יש פה. וכל אלה שצועקים שגונבים להם את ים המלח אז תדעו גונבים לכם את כספכם בצורה מתוחכמת כיל בידי הצבור 75% ואתם הנפגעים . הכסף לא יגיע אליכם בשום צורה . כל הצועקים יודעים את זה אבל הם רוצים שהממשלה תהיה הטייקון הם חושבים שיהיה לכם יותר טוב בחיים בינתיים תספרו את הכסף יש לכם יותר או פחות? עם מטומטם עם מנהיגים עלובים
  סגור
 • 18.
  כמה אתנן אתה מקבל מתשובה הנוכל כד להגיד שטויות
  אזרח מודאג 22/06/2013 21:29
  הגב לתגובה זו
  3 18
  תשובה הנוכל שעשה תספורת של מליארד וחצי ש"ח בדלק נדלן וקיבל מהאדיוטים שניהלו מולו את המשא ומתן פטור מתביעות משלם עכשיו אתנן לאנשים שתמורת כסף יגידו כל מה שירצה
  סגור
 • שימו לב כמה משקיעים יש כאן במניות הגז .....
  אזרח לא מודאג 22/06/2013 23:30
  הגב לתגובה זו
  1 2
  לפי מספר ההתנגדויות ברור שהאזרח המודאג צודק ... מה תשובה לא עשה תספורת ?? או אולי שוא לא שילם אתנן למומחה שיגיד שצריך לייצא הכל ?? נו באמת !!!!
  סגור
 • פרנואיד רחב לב ,צר מח. (ל"ת)
  נמשל 22/06/2013 22:12
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור
 • 17.
  סוף סוף משהו מדבר בהגיוןֱ!!!
  אזרח כלכלן 22/06/2013 21:22
  הגב לתגובה זו
  20 0
  הגבלת היצוא וו הלאמה רק תפגע בכלכלה הישראלי.
  סגור
 • 16.
  לפני שמיצאים קודם כל תנו לי לאזרח שמשלם מיסים
  דודו 22/06/2013 21:20
  הגב לתגובה זו
  3 1
  בגז שיש קודם כל תנו לנו חשמל בחצי חינם , תבנו תחבורה ציבורית על גז בחינם , תנו לנו לקנות בלוני גז במחיר עלות המשלוח ותאפשרו לנו לבשל ולחמם בחורף בזול , רק אחרי שזה יקרה תתחילו לייצא . הגז כאוצר טבע אמור קודם כל להינתן לאזרחים ולא לכיסים של הטייקונים שמגלחים אותנו ולמשקי מניות הנפט והגז שכל מה שהם רואים זה את טובת ההשקעה שלהם
  סגור
 • רומא
  קאטו הזקן 23/06/2013 04:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל מילה בסלע
  סגור
 • 15.
  מוכן להפסיד הכל רק שביבי ירד עם האסדה
  רציו 22/06/2013 21:16
  הגב לתגובה זו
  13 1
  נימאס מהממשלה העלובה שלא חושבת באמת רק מפחדת מה יגידו אז אולי האירנים יעשו טובה ויפעלו. י
  סגור
 • 14.
  תשאירו הכל פה ותצאו מהמדינה הכל לפלשטין ויחמובץ (ל"ת)
  זועבי 22/06/2013 21:05
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור
 • 13.
  במניות הגז תצאו כבר מהפאסה הזאת וזהו. (ל"ת)
  אל תשקיעו 22/06/2013 21:03
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 12.
  ברור שהוא מפחד מהציבור משלי יחימוביץ ומיהיר לפיד
  פחדניהו 22/06/2013 21:03
  הגב לתגובה זו
  8 0
  הוא פוחד לאבד את הכסא!!!!!! שכבר אבד לכל אלה . מעולם לא היתה לנו ממשלה כזו מגעילה תאבת שלטון ההחלטות הם פופוליסטיות מתחילת המחאה בוחרים להשתיק את העם אבל אחכ חושבים איך לצאת בזול מכל זה. ברור לי מעל לכל ספק שההחלטה הזאת היא לטובת העם והם יודעים את זה. לכן שומר נפשו ירחק ממניות הגז
  סגור
 • 11.
  את כל זה אמרתי בלי להיות מהנדס מה שיקרה בוודאות זה
  גאון 22/06/2013 20:57
  הגב לתגובה זו
  10 0
  שיפסיקו לקדוח וזהו. אחכ יבכו כמו שעשו טעות עם כיל בעתיד החברה תקרוס
  סגור
 • 10.
  רציו מחר ירוק כהה בעזרת ה' (ל"ת)
  איציק 8 22/06/2013 20:43
  הגב לתגובה זו
  12 4
  סגור
 • 9.
  קבוצת דלק יום א 1500 ש״ח פיר מנייה בלבד
  משה. ששון ישר 22/06/2013 20:42
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יצחק תשובה הלובי משהוא משהוא גנב הגון וישר!
  סגור
 • 8.
  ליצא 85 אחוז
  כלכלן 22/06/2013 20:42
  הגב לתגובה זו
  9 1
  !
  סגור
 • 7.
  יחימוביץ הורסת המדינה בפופוליזם נחות (ל"ת)
  עצת 22/06/2013 20:38
  הגב לתגובה זו
  14 2
  סגור
 • 6.
  מידע מעניין - כנסו -
  הילד 22/06/2013 20:34
  הגב לתגובה זו
  2 24
  הדעות של היועצים הזרים מעניינים את הרסיס בתחת של החבר של בנט! מושחתים נמאסתם! להשאיר את כל הגז בארץ תיכב ומיד !
  סגור
 • 5.
  יאלה לשער 80 (ל"ת)
  יאלה רציו 22/06/2013 20:31
  הגב לתגובה זו
  14 7
  סגור
 • רציו לשער 18 תוך שנה שיסתבר שאף אחד לא הולך על גז נוזלי
  אזרח לא מודאג 22/06/2013 23:33
  הגב לתגובה זו
  1 4
  לצערי כאחד שהיה ברציו והצליח להפסיד שם כחמישה אחוז אני בטוח שפרויקט הגז הנוזלי לא יקום והייצוא למדינות אחרות באמצעות צינור יתבצע רק בעוד עשור
  סגור
 • 4.
  מחר רציו לעולה ל37 (ל"ת)
  רואים לא משמעותי 22/06/2013 20:31
  הגב לתגובה זו
  14 7
  סגור
 • 3.
  בכיה לדורות
  נדב 22/06/2013 20:09
  הגב לתגובה זו
  29 1
  אחת הבעיות שלנו שיש לנו ראש ממשלה שמקבל החלטות על פי סקרים, הגיע הזמן אדוני ראש הממשלה שתקבל החלטות לטוב אזרחי המדינה ולא על פי סקרים וקבוצות לחץ!!!! הגדלת היצוא היה משפר את יכולת המדינה לעזור לצעירים והיה מעודד חברות זרות לבוא ולהמשיך בחיפושי גז ונפט באיזורינו.
  סגור
 • 2.
  ואולי מי שהמליץ על 85% מושפע מחברות הגז? (ל"ת)
  תוהה 22/06/2013 20:07
  הגב לתגובה זו
  4 23
  סגור
 • 1.
  עוד לא מאוחר עדיין אפשר להחליט על הגדלת הכמות ליצוא
  פטריוט אמיתי 22/06/2013 19:47
  הגב לתגובה זו
  37 4
  ביבי , לא תחשוש מקומץ זניח של עוכרי ישראל.
  סגור