גדעון תדמור: "בלי פיתוח מהיר של 'לוויתן' הכסף יישאר קבור בים"

יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר התייחס לתחרות מצד השכנה הצפונית: "לבנון כבר מביאה שחקנים בינלאומיים שלא מגיעים לישראל ויש לנו חלון הזדמנויות שהולך ונסגר "
 |  (3)
גדעון תדמור, צילום: יח"צ
מניות סקטור הגז והנפט מרכזות עניין על רקע הזרמת הגז ממאגר 'תמר' ולאור המלצות ועדת צמח שהמשקיעים מחכים לאישורן בממשלה. יו"ר דלק קידוחים יהש -2.32% דלק קידוחים 943 -2.32% דלק קידוחים יהש בסיס:965.4 פתיחה:960 גבוה:969.8 נמוך:935.4 תמורה:10,538,664 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ומנכ"ל {אבנר יהש} גדעון תדמור נאם במסגרת ועידת האנרגיה : "את ההיסטוריה יש להניח מאחור - יש לשלב ידיים כדי להוביל לפיתוח שוק הגז בישראל עם שמירה על רזרבות וייצוא הגז. על ישראל לנצל את חלון ההזדמנויות שנפתח לה".

תדמור התייחס גם להמלצות ועדת צמח שממתינות לאישור הממשלה: "המספרים המעודכנים של לווייתן מצביעים על מאגר שהיקף ההשקעה הנדרש בו הוא פי 5 מתמר. בשנים 2017-2016 צפויה ישראל להיות עם מחסור בגז טבעי. לווייתן יוכל לספק את הצרכים של תעשייה בישראל, כך שנוכל להגשים את החלום של חברת החשמל - ייצור של 80% מהחשמל באמצעות גז טבעי. זהו ביטחון אנרגטי".

מסקנות ועדת צמח פורסמו לפני מספר חודשים וטרם אושרו בממשלה. הוועדה הניחה הנחות שמרניות והניחה גם שישראל תגיע ל-950BCM , בעוד מספר שנים. "במידה שכריש אכן יהיה תגלית, אנו נהיה כבר קרובים למספר הזה".

פרויקט 'תמר' צפוי לתרום 1% לתוצר

תדמור התייחס לפרויקט 'תמר' וציין כי "מדובר בפרוייקט התשתיות הפרטי הגדול שהיה בישראל עם השקעה של 3.3 מיליארד דולר ומעל ל-9 מיליון שעות עבודה. זהו פרוייקט שצפוי לתרום כאחוז לתוצר, עם חיסכון ישיר של 13 מיליארד שקל בעלויות האנרגיה והכנסות אחרות ממיסים. מדובר בהפחתת יוקר המחייה בישראל".

תדמור התייחס גם לקידוח 'כריש' שנערך בימים אלה ממש: "בשביל מימוש החזון לעצמאות אנרגטית עלינו להמשיך ולפתח את לווייתן, מימוש חזון הנזלת הגז (LNG) והמשך אקפלורציה. בשעה זו אנו קודחים ב'כריש', שנראה מבטיח, ואני מקווה שהוא גם יקיים. כאשר נובל תביא את המלצותיה לקידוחי נפט, יהיה מדובר באופק חדש למשק האנרגיה בישראל".

"כדי לפתח את הפרוייקט חייבים הצדקה כלכלית שתוביל לרזרבות גז שיספיקו לישראל לעשרות שנים. אנו חייבים לייצא כדי להבטיח את הפיתוח של משק הגז. אפשר לקחת דוגמא ממצרים שיש לה רזרבות גדולות וללא יכולת פיתוח, כך שכעת היא מחפשת מקורות לייבוא גז. עצמאות אנרגטית לישראל זה פיתוח של לווייתן".

לדברי תדמור, "למרות ההנחות השמרניות של הוועדה, אנו תומכים במסקנותיה. אסור למומנטום בשוק הגז להיעצר ולכן יש ליצור ודאות רגולטורית להמשך פיתוח משק האנרגיה".

עלינו להגדיל את העוגה ביחד

"העולם לא מחכה. לבנון כבר מביאה שחקנים בינלאומיים שלא מגיעים לישראל ויש לנו חלון הזדמנויות שהולך ונסגר לשינוי גיאופוליטי-אסטרטגי שעלינו לנצל אותו. אסור לנו לפספס את ההזדמנות", הוסיף עוד.

תדמור התייחס לאופן בו נתפסת ישראל מהמשקפיים של שוק האנרגיה הבינלאומי: "לאחרונה הייתי בכנס בינלאומי שעסק בהנזלת גז. הרושם שלי הוא שישראל הפכה לשם דבר מבחינת כושר הביצוע. בכנס ראיתי שהתעשייה מתקדמת לגז מונזל וכבר מעריכים שיהיה לגז זה מחסור - הרבה יותר מוקדם ממה שצופים. הפיתרון של FLNG גז מונזל באוניות שמתקן ההנזלה הוא בים, הוא הכיוון אליו עלינו להתקדם אליו".

לסיכום, התייחס מנכ"ל אבנר ויו"ר דלק קידוחים לאחת מססמאות הבחירות של שר האוצר, יאיר לפיד: "שואלים איפה הכסף? הכסף הוא בקרן הגז. יצרנו את העוגה, קבענו את החלוקה שלה. עכשיו, עלינו להגדיל את העוגה ביחד. אני קורא לשר האנרגיה והמים להתווות את החזון וליצור ודאות שתגשים את החלום".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  התקווה שלכם להתעשר ממניות הגז היא חלום רחוק מאד
  מניות גזבלוף 26/04/2013 12:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניות הגז אחרי כל שבוע הפמפום שהיה בפסח כולם מבינים שזה הבעיה. פוחדים מירידת הדולר וספקולנטים על השקל . וזה לא לטובת המשק. לכן הקרן שתוקם מריווחי הגז תשקיע בדולרים!!! חחח כדי שהדולר לא ירד רק 3.5% יופנה לחינוך דהיינו לישיבות החרדים אם בכלל . בנוסף אין חלוקת דיבידנד לשנתיים גיוס הון נוסף להמשך השאיבה ע"י הנפקת מניות ודילול המשקיעים. את כל הרווח יקחו הממשלה עם התמלוגים ובעלי אבנר ודלק כמשכרת עתק . והמשקיעים יחכו הרבה זמן לרווח כלשהו ובתנאי שלא יהיו תקלות בשאיבה . ועכשיו גם זה על הכוונת של החיזבאללה פיגוע באסדה זה רק עניין של זמן. המשקיעים לוקחים סיכונים הרווח לא מי יודע מה אפשר להשקיע בבלוף אחר בבורסה הזאת. ושלא יעבדו עליכם!!!!!!!!!!!!!!!
  סגור
 • 2.
  יצוא
  סלני 22/04/2013 19:06
  הגב לתגובה זו
  2 3
  הנה לכם אוד פלצן וצר העיין שמחפש שמדינת ישרא ל תישאר אם חובות ושהעם יסבול וכל שנה יעלו את המיסים חבוב לפי הכתבה שלך אתה שונ א מדינת ישראל תילך מהארץ הזאת זבל
  סגור
 • 1.
  עדיף שיה קבור באדמה מאשר למכור ב 2דולר ליחידה
  מנהיג המהפכה 22/04/2013 16:51
  הגב לתגובה זו
  3 8
  פיתוח לויתן ליצוא יצריך השקעות ענק והוצאות ענק מהכסף יהנו ספקי הציוד , השותפים הכלליים , נובל הקבלן. המשק הישראלי ישאר בלי גז לפיתוח התעשיה . הסינים ייצרו עם הגז וימכרו לנו מוצרים .
  סגור