נצחון רוסי: שני משקיעים ישראלים ישלמו לגזפרום קנס בגלל עיסקה שהתפוצצה

עיסקת גז שהסתבכה בין ענקית האנרגיה הרוסית לבין חברה פינית גררה את המתווכת לבית המשפט. האם יש הדדיות בין מערכות המשפט הישראלית והרוסית?
|
(5)
3 שנים אחרי
עסקת אנרגיה גדולה שהשתבשה וסכסוך ארוך מגיע היום לסיומו. חברת דאבל קיי אשר מוחזקת על ידי אזרחים ישראלים הפסידה בבית משפט וחוייבה לשלם את הסכום שנקבע על ידי בי משפט רוסי, סכום שהיקפו מגיע עד ל-5 מיליון אירו.

ראשית הפרשה מתחילה בתיווך של דאבל קיי בין ענקית האנרגיה הרוסית גזפרום לבין חברת אנרגיה בפינלנד. המתווכת אמורה היתה לקבל עמלה בגובה 100 מיליון דולר אך לאחר שהעיסקה הגיעה לפיצוץ והתבטלה, האשימה גזפרום את דאבל קיי באי עמידה בתנאי החוזה.

בתביעה שהתקיימה בבית משפט ברוסיה ואושרה בשני ערעורים, זכתה גזפרום בפיצוי של 5 מיליון אירו אך לא הצליחה לקבלם מדאבל קיי. החברה פנתה לבית משפט ישראלי בדרישה לאכיפה. מהות הדיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב עסק בשאלה האם יש לאכוף פסק דין רוסי בארץ.

טענת ההגנה העיקרית של דאבל קיי נגעה בחוסר ההדדיות בין בתי המשפט של המדינות. החוק דורש להכיר בפסקי דין זרים, רק אם במדינה האחרת מכירים בפסקי דין ישראליים.

השופט שאול שוחט קבע בפסק הדין שדאבל קיי לא ביססה אף טענה שהציגה וכי לא ניתן לומר שאין הדדיות בין מערכות המשפט של המדינות. על כן חייב השופט את החברה לשלם לגזפרום את סכום התביעה המקורי בסך 5 מיליון אירו בתוספת הוצאות של 58 אלף שקל בגין הדיון המקומי.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  שוכחים
  ירושלמי 22/03/2012 15:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה שלא ראיתי בכתבה זה קרדיט לעו" ד שהוביל אותה - מוטי קובו. חייב להודות - ליטיגציה לא פחות ממדהימה. הבחור מבריק - אבל שיתנו קרדיט על זה? מה פתאום...
  סגור
 • 2.
  מי זה השופט האהבל הזה?
  יוסי 22/03/2012 12:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בטח רצה כותרת בעיתון, כל רוסי שחי בארץ יודע שאין צדק בבתי משפט ברוסיה ובטח נגד פוטין וגזפרום. השופט מכר את שני הישראלים המסכנים עבור כותרת
  סגור
 • 1.
  כולם יודעים שבתי מזשפט ברוסיה זה שחיתות
  נו באמת 22/03/2012 10:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כאילו שהיו פוסקים נגד החברה הלאומית
  סגור
 • הבעיה היא אצלנו
  vc 22/03/2012 12:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איזה בית משפט בישראל יתמוך בישראלים,שם ממילא אתם אשמים עד אשר תצליחו להוכיח אחרת..
  סגור
 • הבעיה היא אצלנו
  vc 22/03/2012 12:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איזה בית משפט בישראל יתמוך בישראלים,שם ממילא אתם אשמים עד אשר תצליחו להוכיח אחרת..
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות