בנק ישראל ישקיע חצי מהכנסות הגז בחו"ל והרווחים יופנו לחינוך וביטחון

עדכון: הממשלה מעוניינת ב"כרית ביטחון" בחו"ל כהגנה ל'יום סגריר'. בנק ישראל יהיה המופקד על ניהול כספי הקרן תחת פיקוחו של שר האוצר
 | 
(6)
(קרדיט: Getty images Israel)
הממשלה הציגה היום את ההמלצות באשר לרווחי המדינה מתמלוגי תגליות הגז והנפט. על פי מסקנות הוועדה הבין משרדית שהוקמה בעקבות חוק ששינסקי, רווחי הקרן יושקעו בפרויקטים אסטרטגיים לאומיים עבור מדינת ישראל.

על פי תוכניות הממשלה כמחצית מהכנסות המדינה ממשאבי האנרגיה, יופקדו לקרן שתשקיע בחו"ל ויהוו "כרית ביטחון" להתמודדות עם אירועים לאומיים בעלי השלכות כלכליות חריגות כגון מלחמה, אסון טבע, משבר כלכלי וכדומה.

ברקע לדרישות החברתיות שעלו בציבור בשנה האחרונה, החליט ראש הממשלה כי כל שנה יועברו רווחי הקרן לטובת פרויקטים ייעודיים בתחומי חינוך וביטחון. בהודעהת הממשלה מציינים כי אם יתרחש אירוע חריג במשק תתאפשר לקיחת הלוואות מהקרן.

על ניהול כספי ההשקעות יופקד שיפעיל מערך פיקוח ובקרה לשקיפות בהובלתו של משרד האוצר. התקנות המפרטות את אופן ניהול הקרן יוגשו לשרים במהלך השבועות הקרובים. נזכיר כי אם יאומץ המודל הנורווגי במלואו, אזי כ-4% מהכנסות הקרן יועברו מדי שנה חזרה לציבור, הן לתחום החינוך והן לתחום הביטחון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבת הממשלה כי "בוועדת ששינסקי התחלנו לטפל בתמלוגי הגז. היום אנחנו מתחילים את הדיון שיביא להקמת ריבונית שפירותיה יחולקו לצרכים החיוניים של ישראל, ובראשם החינוך והביטחון".

נזכיר, שמדובר בוועדה שהוקמה בהמשך לוועדת ששינסקי והמלצותיה היו אמורות להתפרסם ב-1 בנובמבר 2011. העיכוב בעבודת הוועדה הבין משרדית בראשותו של פרופ' יוג'ין קנדל נבע בעיקר בשל מעורבותו של פרופ' קנדל בועדת טרכטנברג שהוקמה על רקע המחאה החברתית שפרצה בקיץ.

נציין כי לאחרונה עלו טענות כי העיכוב שחל בהקמת הקרן, הוביל עד כה לגריעה של עשרות מיליוני שקלים ממנה, מאחר וכספי התמלוגים שהעבירו השותפות במאגר הגז היחיד שפעיל כיום בים בישראל, 'ים תטיס', לא הועברו לקרן שמיועדת להחזיר את הרווחים ממשאבי הטבע לציבור.

על פי דוחות נובל אנרג'י ל-2011 ברבעון הרביעי חלה עלייה של 15% במכירות הגז מהמאגר, זאת בעיקר בשל השיבושים בהספקת הגז המצרי. בסה"כ מכרה שותפות ים תטיס כ-320 MMCF ביום במהלך שלושת החודשים שהסתיימו ב-31 בדצמבר 2011.

עוד נציין שבסוף חודש ינואר עתר לבג"ץ בעניין הנ"ל ח"כ אורי אריאל שדרש משר האוצר לחשוף כמה כסף נגבה עד כה ממאגר "ים תטיס" בהתאם לחוק החדש ואילו שימושים נעשו בכסף.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  בושה בושה שכר מינ 4.5 יורו בארץ
  כמו סין והודו 20/02/2012 00:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להעיף את השר הרשע הזה
  סגור
 • 5.
  גונבים מס כמו נורווגיה (ל"ת)
  שם אוניברסיטה חינם 20/02/2012 00:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  מס שטייניץ 60% כמו נורווגיה גם חינוך כמו (ל"ת)
  אוניברסיטה חינם 20/02/2012 00:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  עוד פתח ענק לשחיתןת
  המאמין 19/02/2012 21:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואני מאמין שכל בר דעת מבין כיצד זה יעשה ויצליח ברמה הכי גבוהה של השחיתות.ובאמת למה לא להשקיע במניות שלנו כמו טבע כיל כור ו.......כן גם גבעות שתיתן את התשואה הכי גבוה בשנים הקרובות .הכל לפי דעתי האישית .אין המלצה לפעולה כלשהי במניות בהצלחה לכל עם ישראל
  סגור
 • 2.
  כן כל הכסף יופנה להשקעה בחינוך החרדים ! (ל"ת)
  אפי 19/02/2012 16:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מקווה שלא ייכנס שקל אחד מכספי הגזל של (ל"ת)
  המשקיעים לקרן הזו 19/02/2012 09:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור