: לנדאו - "יש תגליות גז אך אנו סובלים ממחסור, יהיו הפסקות חשמל"

"שיקולים חסרי אחריות של גורמים מחוץ למשק האנרגיה עיכבו את הקמת תחנת הכוח באשקלון; הציבור חייב לגלות אחריות ולחסוך בחשמל"
 | 
(23)
ד"ר עוזי לנדאו
"ישראל עומדת בפני סכנה רצינית של הפסקות חשמל בקיץ, סכנה של נפילת תחנת כוח או של צריכת יתר של חשמל", אמר ד"ר עוזי לנדאו, שר האנרגיה והמים במסיבת עיתונאים הבוקר. "במצב של סופה גדולה במיוחד אנו עשויים שוב להגיע לצריכת שיא, ובקיץ התקלה הכי קטנה יכולה להוביל אותנו להפסקות חשמל."

"הכי פשוט ללכת על שיטת הסמוך הישראלית, לא לומר כלום, להגיע לקיץ ולראות", מסביר לנדאו, "אך האחריות שלי לומר לציבור מראש שיהיו הפסקות חשמל. לצערי שיקולים חסרי אחריות של גורמים מחוץ למשק האנרגיה הביאו לכך שתחנת הכוח באשקלון עוכבה במשך שנים רבות, שיקולים חסרי אחריות הביאו לעיכוב בחיבור למאגרי הגז תמר, חיבור שהיה יכול כבר להיות פעיל, אך אותם גורמים אשר הביאו להסבת חיבור תמר לדרום הארץ. עלות כל אלה היא מעל 10 מיליארד שקל, הוצאה שנפלנו לתוכה לאחר שהיה מאבק עם גופים שנאבקו מתוך הכוונות הטובות ביותר, אך בהיעדר שיקול דעת זו התוצאה."

לנדאו נשאל מדוע לא איים בהתפטרות ברגע שהתריע על הבצורת האנרגטית. "הגישה צריכה להציג אחריות ואיזון בתחום הפוליטי, לא רק אמרתי מה עתידות להיות הבעיות שיתפתחו, אני פועל כדי לצמצם אותן, אם נתגייס לקראת פתרון המחסור יש סיכוי טוב שלא יהיה מחסור, לא מכיר רופא בחדר טיפול נמרץ שעוזב את המערכת והולך הביתה כשאינו משיג את כל מה שהוא רוצה."

"הרישיונות הסולאריים ממשיכים להיחתם"
לנדאו הוסיף כי "יש תגליות אך אנחנו סובלים ממחסור, ברגעים אלה ממש נמצאים בהקמה 1,300 מגוואט של יצרני חשמל פרטיים ונמצאים עוד 3,100 מגה וואט של אגירה ודרכים קונבנציונאליות אחרות. הצלחנו לפרוץ את הדרך ליצרני האנרגיה הפרטיים, יש לנו תקציב של 300 מיליון שקל להתייעלות אנרגטית. כיום מותקנים כ-200 מגוואט של אנרגיות מתחדשות, לא הרבה, אך לפני כשלוש שנים היה 0 מגוואט, הרישיונות הסולאריים ממשיכים להיחתם."

"בנוגע למשק הגז, מול חוף חדרה מתקדמת הקמת המצוף הימי, את מאגר נועה חופרים, אצטרף לראש הממשלה לקפריסין לחיבור ישראל לקפריסין ומשם לאירופה כדי שישראל תהפוך לאנרגטית כחלק מאירופה. 20% ברזרבה בחשמל ו-20% חסכון בחשמל ב-2020, זו התוכנית שלנו. אך אני אחראי גם על מה שיקרה בקיץ הקרוב, הנחתי את צוות מנהל החשמל כדי שיטפל בבצורת החשמל שתהיה כאן בקיץ 2012. עיקרי משימות הצוות:
1. להגביר את כושר הייצור
2. לייבא גנרטורים שיעניקו גיבוי לרשת הביטחון
3. הקטנת ביקושים באמצעות השאלת עומסים והתייעלות אנרגטית
4. מי שיחסוך 20% יהנה מהנחה בגובה של 10% בחשבון החשמל
5. קמפיין הולך ומתגבש לחסכון בחשמל בציבור

לפי לנדאו, שלוש החלטות ממשלה עומדות ברקע להשגה עד סוף העשור : 1. להגיע ל-20% התייעלות אנרגטית. 2. 10% ייצור אנרגיה מתחדשת. 3. 20% ייצור חשמל באמצעים פרטיים. כחלק מההכנה לקיץ, לנדאו הציג את פרויקט המיליון וחצי נורות לחסכון בחשמל הוא חלק מההכנה לקיץ. "מטרתנו היא לשכנע את הציבור כי חשובה התחשבות הציבור וההבנה שלו."

שיבושים חמורים בהספקת הגז הטבעי
שאול צמח, מנכ"ל משרד האנרגיה והמים, אמר כי "היכולת לטפל בצד ההיצע בחצי שנה-שנה היא קטנה יחסית, לכן מכיוון שאנחנו נכנסים לקיץ הקרוב יש יותר פעולות שצריך לפעול בהן מבחינת הביקוש. ניתן לפעול באופן פאסיבי – מקררים יותר יעילים, נורות חסכוניות, אפשר לעבור כך מכשיר אחר מכשיר ולראות שבאופן פאסיבי כשמבצעים פעולה חד פעמית חוסכים הקמה של תחנות כוח חדשות. ככל שנצליח יותר להגיע למצב של התייעלות אנרגטית בשיעור יותר גבוה, הצורך בהוספת אמצעי ייצור ילך ויקטן. מדובר בעניין של מוכנות, הבנה ותמיכה ציבורית."

יהודה ניב, ראש מינהל החשמל, אמר כי "בקיץ הקרוב כושר ייצור החשמל יגיע לכ-12,880 מגוואט, שיא הביקוש הצפוי עומד על 12,370, קרי רזרבה של 510 מגוואט בשעות השיא (בין 4%-5%), כל זאת בהנחה של אפס תקלות. יש מספר תחנות כוח שלא הוקמו – אלון תבור שהייתה אמורה להעמיד 250 מגוואט בקיץ הזה, אך היא נעלמה בין האמירות שיש יותר מדיי חשמל, תחנה D באשקלון שהייתה אמורה לקום ב-2008 ולספק 1,260 מגוואט עדיין נמצאת בוועדה הארצית, 10 שנים לאחר שהתקבלה החלטה שתקום."

"יש שיבושים חמורים בהספקת גז טבעי", הוסיף ניב. "מאגר ים תטיס מדלדל וכנראה חלק מהגז יישאר שם לנצח. צריך להפעיל במקום גז טבעי תחנות כוח של סולר ומזוט – יקרות ומזהמות יותר, הדלקים האלה מפחיתים את יעילות ייצור החשמל. אי הקמת מתקן הקליטה לגז טבעי מזרחית לחוף דור גרמה לדחייה בהגעת הגז של 8 חודשים, אפשר להגיע להפרש של 9 מיליארד שקל בין סולר וגז בתקופה הזו. אם תחנת D הייתה פועלת כיום הייתה מחליפה הרבה סולר, העלות לצרכן שהייתה נחסכת – 10 מיליארד שקל, מחיר החשמל לא היה עולה כפי שהוא עולה היום. אנחנו מקימים את הצינור שיוביל את הגז מתמר לים תטיס. העלות היא גבוהה מעלות הצינור שאמור היה להגיע לחוף דור. הפרש העלויות הוא למעלה ממיליארד דולר והפרש הכנסות ממיסים של למעלה מ-2 מיליארד דולר."

בצד של המחסור בחשמל, ציין ניב כי חברת חשמל נדרשה להרחיב את הסכמי הגנרטור שיש להם כדי שנוכל למצות את היכולת המשקית. "אנו בוחנים את רכישתן של טורבינות גז יבילות על סמיטריילרים, 25 מגוואט כל אחת, לקיץ הקרוב, הן יכולות לעזור בחירום, כשחלק מהארץ מתנתק נוכל לספק חשמל ומהר."
תגובות לכתבה(23):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 22.
  השר לדאו
  ש.י. המלח 19/02/2012 06:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לא מצליח ךהבין את האטימות שאופפת את הממשלה ,כאילו דווקא להרגיז.מצד אחד חפשו נפט גז חופשי ומצד שני לא ניתן לכם להצליח,אה איך סידרנו אותכם,חחח.צאו משילטון הפקידים שכובשת כל צעד ושעל.די כבר מתי תתעוררו?
  סגור
 • 21.
  גז
  גו 16/02/2012 09:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זאת התוצאה עוזי לנדאו בחוף דור היה ץריך להיות מיתקן קליטה וזה מה שקורא כשהן ממשלה ושלא יודעת לנהל את המשק אז המסכנה כולם הביתה כולם זה אומר ראש המממשל שתיניץ יחימוביץ שמאה גפני וכל אלה שחתמו בוע דת הכספים אצל גפני על ועדת שישנסקי כולם הביתה גם את סילבן שלום וגם את שיטרית כולם הביתה כולם צרי העיין שחכו מאיפה שהם באו היום הם מיליונרים בזכותנו שיצבנו להם איזה טעות עשינו אוי לעבד כי ימלוך סילבן שלום אוסיפו מלח על הפצע סילבן שלום וכל הליכוד
  סגור
 • 20.
  לא שיקולים ולא ביצים מקושקשות
  זיפו 15/02/2012 20:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק חלמאות של ההנהגה, וצרות עיין של חזירים רבים שלא יכלו לשאת את ההרגשה שיש אזרחים שהשקיעו בסקטור גז החסר סיכוי וזה הצליח להם. לכן בתירוץ של לחימה בטייקונים שחטו את האווזה הרכה שלא הספיקה להטיל אפילו ביצת זהב אחת. המשקיעים הקטנים שהשקיעו בסקטור במקום להרוויח הפסידו את כל כספם ומשכו את מה שנשאר החוצה, הטייקון תשובה צחק אחרון הפך למונופול , הפיתוח של הסקטור נעצר כליל וכל צרי העיין קיבלו 50% תוספת בחשבון החשמל. היידד חצרי העיין , לביבי , שטייניץ והשר לנדאו. הגז שייך לכל אזרחי המדינה גם החושך והפסקות החשמל יהיו עוד מעט של כל אזרחי המדינה.
  סגור
 • 19.
  טימטום בארץ כל הדרכים הבין עירוניות מוארות
  מרדכי מוטי אטיה 15/02/2012 17:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נא לכבות את התאורה בדרכים הבין עירוניות זה רק יחסות מאות אלפי קילווט בחודש ובערים לצמצם את כל תאורת חוצות ופרסום החל מ0100...
  סגור
 • 18.
  אם אפשר למרר את אזרחי ישראל,אז למה לא?
  חי במינוס 15/02/2012 16:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ככה עושה הממשלה,עובדי הרכבת,העיריות ועוד אנשים החושבים כי בלעדעיהם העולם ייעצר,נכון גליה?
  סגור
 • 17.
  לכולכם יש תירוצים מצויינים מדוע לא היה מה שנד
  קורמורן 15/02/2012 15:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התפלת המים - באיחור וביוקר. תחבורה ציבורית - מפגרת ויקרה. סלילה ושילוט דרכים בתוך הקו הירוק - ככה ככה, מצב הכבישים והשילוט גרוע. המזון - יקר הגז - אוזל ולא הספיקו להתחבר לשדות הגז החדשים. הקמת תחנות כח - באיחור גדול. הגנת העורף - בפיגור גדול. הכבאות - בפיגור גדול. בתי המשפט - נחנקים מעודף עבודה. המשטרה - לא מתייחסת לפשע ה" קטן" אבל יש גם דברים טובים, למשל מערכת משוכללת של מצלמות מהירות. שכרם של חברי הכנסת עלה משמעותית. יש קיפאון במחירי הדירות.
  סגור
 • 16.
  קח אחריות ותתפטר מר לנדאו. (ל"ת)
  משה 15/02/2012 15:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 15.
  חשמל
  גו 15/02/2012 14:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לנדאו אילו ה יתה דוחף ליבנות תחנת קליטה בחוף דור היום היה הגז ניכנס לפעולה ולא מיתעקב כך שעל תאשים אף גוף מה רציתה ליבנות עוד תחנה שתעבוד על פחם אתה יודע איזה נזק ניגרם בגלל תחנת הכח רידנג כשעבדה על פחם הריאות הבית שקניתי מחרתי אותו בגלל הבריאות בחצי מחיר שקניתי על מה אתה מדבר בכלל אתה יושב על הכיסה ולא רק אתה גם שתיניץ וגם נתניהו אף אחד לו מבין אתם דואגים רק לכסה שלכם אתם לא אנשי מיקצוע לכו הביתה ותיתנו לאנשים שמבין ענין באנ רגיה
  סגור
 • 14.
  האין זו זעקת הקוזאק הנגזל???
  צפוני 15/02/2012 13:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מר לנדאו הנכבד האין זו זעקת הקוזק הנגזל? היכן היית כאשר הוקמה ועדת שישינסקי? האם נציגך התנגד למהלך? לא!! היכן היית כאשר נציגך בועדת שישינסקי תמך במסקנות הועדה והוליך את פתוח משק האנרגיה לקיפאון? מה עם שדה מגד? שמעת על השדה הזה? מס' ק" מ מתחנת גזר, שמעת? ראית את הלפיד במגד5 שורף סתם כך גז טבעי יקר בעוד טענת שהגז מתרוקן ממאגר ים תטיס, שיקר לשרוף מזוט וסולר ואילו פה אתה אפילו לא דוחף לפתוח שדה נפט וגז ק" מ ספורים מתחנת גזר, ק" מ ספורים מצינור הגז הארצי. ומה על זה תגיד? מדוע אין אתה מחריג את גבעות עולם למשל ומאפשר לה פתוח מהיר בעוד יש צפי למחסור בגז טבעי ? ומה תגיד בקיץ? אמרתי לכם שיהיה מחסור? הרי אין אתה עושה כלום לטובת הנושא , אין אתה מפעיל לחץ כפי שאתה נדרש ללחוץ.
  סגור
 • גבעות עולם עניה, מעטפות המזומנים
  ניקל 17/02/2012 18:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מגיעות ממקום אחר... חברת פיצלי השמן? כן זו המזהמת ואנטי אקולוגית...
  סגור
 • 13.
  תמשיכו לישרוף גז במגד 5 , ולעקב את פיתוח השדה
  YYY 15/02/2012 13:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חלם זה כאן !!!
  סגור
 • 12.
  המצב הזה יכול ליהית רק במדינת ישראל שיש בה כל
  הדוד סם 15/02/2012 13:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כך הרבה חכמים כמו למשל שר האוצר ושישנסקי ועוד הרבה חכמולוגים שמרוב חוכמתם הם עושים נזק ובסוף הציבור המטומטם ישלם ביוקר.במיקרה הזה שילכו ללמוד ממדינות ערב ששם יודעים לנצל משאבי טבע בטח אין להם ירוקים כחולים או צהובים אוכלי חינם כמו במדינת ישראל .
  סגור
 • 11.
  זה מה שהם עשו גם עם המיים
  מבין עניין 15/02/2012 12:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והביאו לעליות מטורפות במחיר אבל לחסוך אף אחד לא חוסך
  סגור
 • 10.
  תחסוך אתה וחבריך-בכנסת בביית בעבודה במשרדים ו
  מבין עניין 15/02/2012 12:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תעבירו הנחייה ברורה לכל משרדי הממשלה לכבות אורות למרות שזה להם לא עולה כסף, ברשויות המקומיות לא חסר, בכבישים בין ערוניים לא חייב תאורה-התאורה יותר חשובה בבתים ובמפעלים
  סגור
 • 9.
  כולם אשמים מלבד משרד האנרגיה
  האשם תמיד 15/02/2012 12:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לנדאו היקר אם היית שם את כל כובד משקלך אזיי הכתבה הזו לא הייתה נכתבת לא עשיתם כלום מסיבות פוליטיות ועכשו כאשר הצרה בפתח אתם מתריעים קצת בושה לא תזיק
  סגור
 • 8.
  תדאג שיפטרו את שטייניץ
  אזרח 15/02/2012 12:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מהממשלה ואת שישינסקי מהאונברסיטה שני הכלומניקים גרמו נזק אדיר למדינה! יכלו להקים את הועדה המטופשת עוד שנתיים ולא נשכח את שאמה שלי יחימוביץ והדוס מלכיאור גאוני הדור
  סגור
 • טען עוד
 • 7.
  בקיצור כל בית אב בישראל שילם 3000 שקל יותר עד
  ששון גז 15/02/2012 12:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כה על חשמל בגלל שלא אושרה תחנת קליטה צפונית לתמר.
  סגור
 • 6.
  חכמי חלם
  איציק 15/02/2012 12:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש לנו ראש ממשלה שאני לא מבין מה עושה כל היום יש גז במקום לפתח את הנושא שהוא ראשון בחשיבות עסוקים בעובדי קבלן ברכבת ביבי תתעורר ותיקח פיקוד א תשלח את שר האוצר הביתה ומהר זה לא שר אוצר צריך שר שישים לפניך דברים בוערים כל היום הוא מחפש כותרות אוי לנו כמה אתה טיפש לא לחינם הרב עובדיה קרא לך עז תתעוררררררררררר
  סגור
 • 5.
  תקימו עוד ועדות ובסוף אולי נכדיך
  דוד מ 15/02/2012 11:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ונכדיו של ביבי ושטייניץ יזכו לראות את הגאז מגיע !! אוכלי חינם שכמותכם
  סגור
 • 4.
  בגלל מנגנון גביה מטופש ואיטי שישנסקי (ל"ת)
  במקום מס פשוט 40% 15/02/2012 11:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  להתחיל לפתח את ליויתן (ל"ת)
  רציו 15/02/2012 11:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  תמשיכו לעכב את מגד של גבעות ואת תמר
  אילתי 15/02/2012 11:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וכולנו נשלם יותר ויותר וגם נסבול מהפסקות חשמל ממש מדינת חלם ללא אסטרטגיה בה כל ירוק מנהל אותנו והורס עשרות אלפי משפחות
  סגור
 • 1.
  אביך המנוח היה מתבייש בך,השר לנדאו ירום הודו
  עמי ישראל 15/02/2012 11:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רכרוכי וחלשלוש שייזכר בעיקר בתרומתו להרס משק האנרגיה הישראלי.כנוע ומתרפס.הכסא זה העיקר.נכון כבוד הוד מעלתו השר לנדאו?
  סגור