המקום בו לחץ הפדיונות לא עוצר - וזה משפיע על הבורסה בת"א

מתחילת השנה נפדו כ-5.2 מיליארד שקל. רונן סולומון מאגוד לשכות המסחר מסביר את שינוי המגמה
 | 
כסף גדול
חודש ספטמבר היה חודש חיובי מאוד בבורסה בת"א. מדד המעו"ף טיפס 1.5% והתבסס מעל 1,400 נקודות ומדד ת"א 90 קפץ 2.7% ונראה בדרכו להמשיך במומנטום החיובי. אבל  העליות לא מצליחות להביא לשינוי כיוון בכל הקשור לתעודות הסל.
מהדיווח החודשי של אגוד תעודות הסל עולה כי בחודש ספטמבר נפדו 163 מיליון שקלים מתעודות הסל שמשקיעות במניות בארץ. מדובר ביציאת כספים משמעותית, ועדיין נציין כי מדובר בפדיונות הקטנים ביותר מתחילת השנה שמגיעים אחרי פדיונות של 231 מיליון שקלים באוגוסט, נתון שאף הוא נמוך באופן יחסי. לצורך השוואה, בכל אחד מהחודשים ינואר,פברואר, מארס, יוני ויולי נרשמו פדיונות של מעל 450 מיליון שקלים. מתחילת השנה מגיעים הפדיונות בתעודות הללו ל-5.2 מיליארד שקלים
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
בתחילת השנה ראינו פדיונות ענקיים בתעודות הסל על מניות בארץ וזאת ברקע לרפורמת המדדים הגדולה שהשיקה הבורסה בחודש פברואר. כך לדוגמה, בחודש ינואר יצאו מעל 1.6 מיליארד שקלים מהתעודות שמשקיעות במניות בת"א ובפברואר יצאו עוד 700 מיליון שקלים. בתוך כך, אין ספק שהמפולת במניית טבע (מינוס 65% ב-12 חודשים) היוותה מכה קשה מאוד לשוק תעודות הסל שמשקיעות במניות בת"א. נפילה ענקית התרופות (יחד עם נפילות בשרק ענקיות התרופות בת"א, פריגו ומיילן) העיבה מאוד על המדדים המובילים בת"א שהציגו תשואת חסר משמעותית מאוד בשנה האחרונה אל מול המדדים המובילים בחו"ל. כך לדוגמה, בזמן שהנאסד"ק עלה 22.5% ב-12 החודשים האחרונים, מדד המעו"ף ירד 1% ומדד ת"א 125 עלה 3% בלבד. נציין כי בניגוד לתעודות, קרנות הנאמנות המנייתיות ראו גיוסים של כ-5 מיליארד שקלים השנה. 
לגבי תעודות הסל שמשקיעות במניות בחו"ל, אמנם בספטמבר נרשמו פדיונות של 25 מיליון שקלים אך כאן המגמה שונה כאשר מתחילת השנה נרשמו גיוסים של 1.1 מיליארד שקלים (אחרי פדיונות של 344 מיליון שקלים ב-2016).
שני האפיקים שרשמו בספטמבר גיוסים בולטים בתעשיית התעודות הם תעודות פיקדון (כ-450 מיליון שקלים) ותעודת אג"ח בשוק המקומי (כ-334 מיליון שקלים). 
רונן סולומון, מאיגוד לשכות המסחר, מסביר בשיחה עם Bizportal: "בגלל הריבית הנמוכה תעודות הפיקדון רשמו פדיונות גבוהים בשנתיים האחרונות. נסביר כי תעודת פיקדון נותנת ריבית מסויימת שנגזרת מריבית השוק. אם הריבית המשקית נמוכה, כמשקיע לא משתלם להחזיק בתעודה כמו זו. יכול להיות שהגיוסים שנרשמו נבעו על רקע השקעה של גוף מוסדי. מאחר ושוק האג"ח לא רשם עלייה בחודש החולף, מאד סביר כי מדובר במשקיע מוסדי שקטף הזדמנויות. משקיע מוסדי אינו ממהר אלא עובד לטווחים ארוכים. מאד הגיוני שמדובר בכניסה של משקיע מוסדי. החזרה למגמת גיוסים מאותתת על החזרת אמון המשקיעים במכשירי ההשקעה במוצרי מדדים, בייחוד לאור תיקון 28 לחוק השקעות משותפות בנאמנות, שאושר לאחרונה בכנסת, ואשר מסדיר את הפיקוח על הענף ומעבר לקרנות סל".
התפלגות ההשקעות בשוק תעודות הסל: כ-23% מושקע במדדי מניות בשוק המקומי בהיקף של כ-22 מיליארד שקל, כ-43.5% מושקע במדדי מניות בחו"ל בהיקף של 41 מיליארד שקל, כ-23% במדדי אג"ח בשוק המקומי בהיקף של כ-21.7 מיליארד שקל, והשאר מושקע במדדי אג"ח בחו"ל, תעודות ממונפות, סלי מדדים ותעודות פיקדון. 
מבחינת התפלגות המנפיקים, תכלית תעודות סל מבית מיטב-דש מחזיקה ב-29.3% מהשוק, ואחריה קסם תעודות סל מבית אקסלנס-נשואה שמחזיקה ב-28.7% מנתח השוק. אחריהם נמצאת פסגות תעודות סל מחזיקה בנתח שוק של כ-26.9% והראל תעודות סל מחזיקה נתח של 15.1% משוק תעודות הסל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה