מדדי האג"ח החדשים - לא חייבים להשקיע ב-HY כדי להשיג תשואה גבוהה

גיל לאופר כלכלן בכיר בפסגות מסביר למשקיעים על מה מבוססים המדדים החדשים וגם על היתרונות הטמונים בהם
מצטרפים למשפחה
בחודש מאי האחרון נוספו למשפחת מדדי האג"ח הקונצרני בבורסת אחד העם 3 מדדים חדשים: תל-בונד צמודות, תל-בונד צמודות יתר ותל-בונד צמודות בנקים. להלן ההגדרות שלהם:

מדד תל-בונד צמודות – מדד הכולל את כל האג"ח התאגידיות הצמודות שיכללו במאגר האג"ח שיוקם. המדד כולל היום כ-160 סדרות.

מדד תל-בונד צמודות יתר – מדד הכולל את כל האג"ח התאגידיות הצמודות שיכללו במאגר האג"ח שיוקם בניכוי הסדרות של מדד 60. המדד כולל היום כ-100 סדרות.

מדד תל-בונד צמודות בנקים – מדד הכולל את כל האג"ח התאגידיות הצמודות שיכללו במאגר האג"ח שיוקם ושהונפקו על ידי בנקים. המדד כולל היום כ-60 סדרות.

מהם תנאי הסף?

תנאי הסף לכניסה למאגר הם מינימלי, מינימלית ותנאים הקשורים למועדי הפדיון:

1. שווי שוק – על מנת להיכלל במאגר שווי השוק המינימלי של סדרת האג"ח צריך להיות לפחות 200 מיליון שקל. זהו השווי המינימלי לאג"ח שכבר נכללות במאגר מדדי התל בונד. על מנת שסדרה שאינה נכללת במאגר, תהיה זכאית להיכנס אליו שווי השוק המינימלי של הסדרה חייב להיות לפחות 220 מיליון שקל.

2. סחירות – חושבה נוסחה אשר קובעת רמת סחירות מינימלית של סדרת אג"ח על מנת שהסדרה תוכל להיכלל במאגר באג"ח. הנוסחה גוזרת את הסחירות על פי רמת הסחירות היומית הממוצעת ביחס להיקף הסדרה הכולל הרשום למסחר. תקופת חישוב רמת הסחירות הינה בחצי השנה שקדמה לכניסת הסדרה למאגר האג"ח. מבחן הסחירות החדש מחייב למעשה מחזור מסחר נאות באג"ח בלפחות מחצית מימי המסחר בה.

3. מועדי הפדיון – אג"ח תיגרע מהמדדים בעדכון האחרון של המאגר, קודם למועד פדיונה. זה אומר שהתקופה המינימלית לפדיון סופי של אג"ח תהיה חצי שנה. כמו כן, אין הגבלה על התקופה המקסימלית לפדיון.

יתרונות החשיפה

ככל הנראה הבורסה תאשר את הנפקת 2 תעודות סל שמייצרות חשיפה למדד תל-בונד צמודות ומדד תל-בונד צמודות יתר, להלן מספר יתרונות לחשיפה מדדים אלה:

גיוון - לאחר עדכון המדדים האחרון קל להבחין בכך שאין הבדל גדול בין שלושת מדדי התל-בונד הקיימים באפיק הצמוד הקונצרני (20, 40 ו-60) במונחי , פנימית ומן הסתם פער מהאלטרנטיבה הממשלתית הרלוונטית. המדדים החדשים מאפשרים "להתרחק" מעט מהמרכיבים של מדדי התל-בונד הוותיקים ולפעמים זה גם יתבטא בתשואה.

ה-SPREAD מהממשלתי במדדים החדשים ובתל-בונד 20:סחירות - בחלק מהאג"חים שנמצאות במדדים החדשים אין תנועה יומית גבוהה כך שיכולת הכניסה (והיציאה) של משקיע פרטי מלווה בסיכון נזילות גבוה. חשיפה לאג"ח אלו דרך אחזקתם במדדים מקלה על המשקיעים במחי פקודת קנייה/מכירה אחת ליהנות מסחירות גבוהה על מספר גבוה יחסית של אג"חים - חוסכת "זמן מול המסך" ועלויות מיותרות נוספות שנובעות מהפרשי שערים אפשריים וכו'.

פיזור - בשנים הקרובות, סביר להניח שמגמת הסדרי החוב (וסיכון הדיפולט) תמשך. זאת, על רקע החולשה שחווה הכלכלה העולמית והמקומית בשילוב הקשחת הרגולציה על רשימה רחבה של סקטורים שונים במשק הישראלי. החשיפה למדד מקלה מאוד על משקיעים שמוכנים להיחשף לסיכון הקיים (וליהנות מפוטנציאל התשואה העודפת) אבל לא רוצים למצוא את עצמם עם חשיפה גבוהה מדי לאג"ח ספציפית שנקלעה להסדר חוב או אפילו למצב של חדלות פירעון. כאן הפיזור עושה את ההבדל. במדד התל-בונד צמודות מעל ל- 90% מהאג"ח במדד הן במשקל נמוך מ-2% כשבמדד היתר המצב די דומה.

בשורה התחתונה, דווקא בתקופה תנודתית כמו זו של היום כשהשוק המנייתי (המקומי) סובל מה"תסמונות" שלו מחד, והשוק הממשלתי נראה כבר יקר עם תשואות נמוכות במונחים היסטוריים, האלטרנטיבה הקונצרנית החדשה בדמות המדדים הללו מאפשרת לקבל תוספת תשואה (פוטנציאלית....) סבירה. במילים אחרות, לא חייבים להשקיע ב-HY כדי להשיג תשואה גבוהה.

חלוקה לסקטורים במדדים החדשים ובמדדי התל-בונד 20,40 ו-60:ביצועי אפיקי האג"ח בשוק ההון האמריקאי מתחילת השנה ועד 18.7.2012:*הכותב הוא כלכלן בכיר בחברת פסגות בע"מ. האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ני"ע. רכישת ני"ע תעשה על פי בתוקף בלבד. פסגות בית השקעות בע"מ עוסקת בשיווק השקעות ולא בייעוץ השקעות
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה