"יש להמתין עם העלאות ריבית נוספות"

פורטוקול הישיבה הארונה של הפד' חושף גישה יונית במיוחד מצד חברי הוועדה, כאשר חלקם התנגדו להעלאת הריבית האחרונה. סוגיית צמצום מאזן הבנק והשפעותיו על הריביות הייתה הנושא המרכזי
 |  (7)
"יש להמתין עם העלאות ריבית נוספות"
ברקע לגישה היונית שהפגין יו"ר הפד', ג'רום פאואל, במהלך הנאום בשישי האחרון, פרוטוקול הישיבה האחרונה של וועדת השוק הפתוח (FOMC) התפרסמה הערב ושופכת אור נוסף על התלבטויות החברים בוועדה. נזכיר כי בישיבה האחרונה בחר הפד' לעלות את קרנות הריבית הפדרלית לרמה של 2.25%-2.5%.
ע"פ הפרוטוקול שפורסם, חלק מהנוכחים בוועדה הצביעו נגד העלאת הריבית האחרונה. בנוסף, מספר חברים בוועדה טוענים כי הם מרגישים שהבנק צריך להמתין עם העלאות ריבית נוספות, וכי התזמון וההיקף של העלאות הריבית הנוספות איננו ברור כרגע. מספר חברים בוועדה טענו כי התנודתיות בשווקים במהלך אוקטובר ונובמבר החלו להכביד על הכלכלה.
בנוגע לקריסה במחיר הנפט, הפד' חלוק בדעתו  בנוגע לגורמים. "מספר המשתתפים ציינו כי הירידה האחרונה במחירי הנפט יכולה להיות סימן של היחלשות בביקוש העולמי, וחלק ציינו כי הירידה במחיר הנפט האחרון יכולה להיות קשור גם להגדלת היצע הנפט בעולם".
בתוך כך, סוגיית צמצום המאזן הפכה בפגישה האחרונה לנושא המרכזי. הבנק מכיר בעובדה כי המדד שהוא משתמש לקביעת הריבית (טווח הריביות) עשוי להיות תנודתי במיוחד לנוכח תהליך צמצום המאזן שנכנס בחודשים האחרונים להילוך גבוה. נזכיר בהקשר זה כי הריבית האפקטיבית בשווקים נסחרת בחודשים האחרונים בצמוד לרף העליות של טווח הקרנות (ריבית ה-IOER).
"היו לחצים כלפי מעלה בשוק קרנות הפד', אך זה מאתגר להבחין מה הגורם העיקרי לכך, והאם מדובר בלחץ חולף, או שמדובר בתהליך מורכב הרבה יותר שמצביע על מחסור בנזילות", טענו החברים בפד'.
החברים בוועדה דנו במספר אלטרנטיבות לפתרון הבעיה: הורדת של ריבית ה-IOER (הריבית המשולמת על הרזרבות שהבנקים הגדולים מחזיקים אצל הפד', ריבית זו מהווה את ה"גג" לקרנות הפד'"),  הורדת קצב צמצום המאזן, או ביצוע של Operation Twist.  בוועדה הדגישו את הצורך להסביר לציבור הנרחב את סוגיית המאזן.
מאזן הפד' והצפי לסוף החודש, משפיע בצורה אגרסיבית על שוקי הכסף

תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  בדירה גרים=קורת גג,לעומת מגורים ברחוב (ל"ת)
  בדירה גרים=קורת גג 10/01/2019 19:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  כלכלת ארה"ב.
  נוק 10/01/2019 11:34
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הנשיא טרמפ הוא איש עסקים מעולה. כלכלת ארה"ב תתחזק בצורה גבוהה מאוד. ביחסי הסחר לאחר ההסכם שוק המניות הסיני יעלה חדות.
  סגור
 • 4.
  לכל האנונימי והחנני למיניהם
  דב 10/01/2019 10:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  טראמפ מציל את העולם מהנורא שבכובשים, ואתם (אתה) על אלף ש"ח שולח אותו לבית הסוהר. יש לו מספיק אויבים מקרב המפגרים במפלגה הדמוקרטית.
  סגור
 • 3.
  לאדון עמית היקר
  אנונימי 10/01/2019 08:49
  הגב לתגובה זו
  2 2
  נביא זעם שכמותך, שורטיסט ופסימיסט, חפש לך מקצוע אחר ידידי..
  סגור
 • אין שכל אין דאגות
  אתה צעיר בשוק 10/01/2019 09:54
  הגב לתגובה זו
  0 1
  .
  סגור
 • 2.
  יו"ר הפד וכל חברי הפד יחד עם טראמפ לבית הסוהר ומייד !!!
  אנונימי 10/01/2019 06:52
  הגב לתגובה זו
  1 1
  גנבים ושקרניים מלאי אינטרסים אישיים וחמדנים
  סגור
 • 1.
  אמריקה בהנהגת טראמפ וחבר הצבועים בפד יצאה מדעתה.... (ל"ת)
  חנני 10/01/2019 06:49
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור