החלטה גורלית: האם הפד' יפתיע ויהיה ניצי במיוחד?

הפד' צפוי לפרסם את מדיניות המוניטארית והצפי ל-2018, לנוכח המהלכים האחרונים בשווקים, האם הפד' יזעזע את השווקים?
 |  (6)
החלטה גורלית: האם הפד' יפתיע ויהיה ניצי במיוחד?
נראה כי הגענו לשלב המעניין ביותר בניסוי הכלכלי הגדול בהיסטוריה, שלב שכל בחירה מכאן מהווה אופציה רעה. לאחר שב-9 השנים האחרונות הבנקים המרכזיים הציפו את השווקים בכסף זול והצליחו להציג מצג של צמיחה כלכלית, לא ניתן להמשיך במתכונת הנוכחית של הכסף הזול ללא נזקים רבים. הזינוקים האחרונים בשוק המטבעות הווירטואליים, והדברים של הרגולטור האמריקני על כך שאזרחים התחילו לקחת הלוואות/ למשכן את בתיהם על מנת להשקיע בביטקוין (לכתבה המלאה), הם סימנים של שוק חם יתר על המידה, שהתמחור סיכונים נעלם לחלוטין.
האמת היא שאי אפשר להאשים את המשקיעים והסוחרים בביטחון  מופרז אחרי 9 שנים בהם הזרימו הבנקים המרכזיים מעל 19 טריליון דולר, ועצרו כל תחילה של תיקון בשווקים. הנסיון של הבנקים המרכזיים להפוך את השווקים ל"חצי מווסתים, חצי חופשיים" נועד לכישלון כי ברגע שהשחקנים מבינים את הכלל שהבנק תמיד יעמוד לעזרת, פלא שהמשקיעים מפסיקים לתמחר סיכון?
תעודת השורט על מדד הפחד (סימול:XIV) ממחישה בצורה הטובה ביותר את העלמות הפחד מהשווקים השנה:

 
קפיצה בריביות ופיצוץ בועת האשראי בתקופה הקרובה היא בלתי נמנעת
רבים טוענים כי שורשי המשבר הם ב-2008 כאשר הבנקים התחילו להציף השווקים בכסף זול, אך האמת היא שהתהליך התחיל ב-1971 מיד עם ביטול תקן הזהב ונתן אפשרות לקחת הלוואות ללא הפסקה (הכסף איננו מגובה בכלום). תור הזהב של החברות האמריקניות התחיל במקביל לגידול החוב הממשלתי כפי שניתן לראות בגרף הבא:
 
כלל המשברים ב-5 העשורים האחרונים קשורים לחוב שעלה לרמות מסוכנות מידי, והבנקים המרכזיים טיפלו באותו אופן בכולם: מאפשרים לקחת עוד חוב. כך הגענו למצב שלפי הבנק המרכזים להסדרים בינלאומיים (סימול:BIS)  היקף החובות עולה על 390% מהתוצר הגולמי של הכלכלות בעולם.
הבועה בשוקי האג"ח לאורך השנים: בכל פעם שהריבית לא מאפשרת גלגול חוב, הגיע משבר.
 
הבועה בשוקי האג"ח השפיעה על מחירי המניות: הדאו ג'ונס בטווחים ארוכים- השמיים הם הגבול כל עוד החוב גדל.
כאשר השווקים נמצאים במצב של 0% תמחור סיכונים יצטרך הפד' מחר להחליט את אחת ההחלטות החשובות של השנים האחרונות. נכון, השווקים מתמחרים כמעט לחלוטין העלאת ריבית מחר בשיעור של 0.25%, אבל זו תמימות לחשוב שהעלאה זעומה כזו תוכל לעצור את השווקים מהטיסה.  תכירו את  התנאים הפיננסים של הפד': המדד מספק עדכון שבועי מקיף על התנאים הפיננסיים בארה"ב בשווקי הכספים, בשוקי ההון וההון ובמערכות הבנקאיות המסורתיות הלא מסורתיות. ערכים חיוביים של המדד מצביעים על הידוק בשוקי הכסף, ואילו ערכים שליליים מצביעים על הקלה בתנאי לקיחת הכסף. המדד נמצא היום בשפל של יותר מ-2 עשורים, במילים פשוטות: קל הרבה יותר היום לוות כסף בארה"ב מבשנים האחרונות. וכאשר זה המצב, אין פלא שאין פלא שלקיחת האשראי בארה"ב למטרות השקעה בנכסים ספקולטיביים הפכה לקלה מאי פעם.
 
מדד התנאים של הפד':

 
ההימור של השחקנים בתמיכת הפד' הפך לבולט במיוחד כאשר למרות שהפד' מדבר על 3 העלאות ריבית במהלך 2018 ו-2 העלאות ריבית ב-2019, והשווקים מאמינים כי לפד' נותר עוד 2 העלאות בלבד. ובמילים פשוטות: הפד' ושאר הבנקים המרכזיים הפכו לצפויים מידי, והפד' חייב לשנות את המצב הזה, ומצד שני קפיצה בריביות עשויה לפוצץ את בועת האשראי שנוצרה פה בחודשים האחרונים.

התשואות אג"ח לטווחים קצרים מטפסות לשיאים חדשים הערב. נציין במיוחד את התשואות ל-5 שנים שנראות בדרך המהירה לכיוון ה-3%.
ולסיכום, רגע ההכרעה מצד הבנקים המרכזיים מתקרב במהירות: גישה רכה מידי בנוגע לריביות והטירוף השווקים נמשך והעלאת ריבית תצטרך לבוא עוד מספר חודשים בקפיצה גדולה יותר, מנגד הפד' יוכל כבר לגרום לריביות לזנק. מצב מרתק.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  שוק הנדל"ן הישראלי בסכנה ממשית לא להישאר בשקל
  עודד 12/12/2017 21:32
  הגב לתגובה זו
  13 0
  כמה גורמים ישירים לעזוב את השקל: א חוסן השקל זמני לעומת פעילות הפד והבנקים מאירופה וברטניה ב מלחמה ענקית בתכנון, ג בועת נדל"ן תקועה, ד שוק שמחפש יציבות לא נשען על שקל מקומי. ה בנק ישראל בראשות פלוג מחפש אינפלציה מיידית
  סגור
 • לא יעזור, הממשלה לא תאפשר להמוני משפחות להזרק מהבית
  אלי 13/12/2017 09:44
  הגב לתגובה זו
  0 2
  וכולנו נשלם את המשכנתאות האבודות. ארה"ב מעוניינת מאוד שהדולר יהיה חלש להחזר חובות והגדלת היצוא לכן השקל ימשיך לצערנו (יצואנים) להיות חזק ביחס לדולר.
  סגור
 • 3.
  אפשר לקבל הסבר למה זה כל כך לא בסדר להשאיר את המצב
  משקיע 12/12/2017 20:31
  הגב לתגובה זו
  0 3
  מה רע בריבית אפס?? אומרים שזו בועת אשראי אז שיגבילו את האשראי, אם יעלו את הריבית אז הסיכוי שההלואות יוחזרו ירד בחדות
  סגור
 • אם תגביל אשראי גם תפוצץ את השוק,
  הלןחש 13/12/2017 07:42
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כי אנשים ועסקים לא יוכלו למחזר חובות, הפעילות הכלכלית תרד, ויתחיל גל פשיטות רגל.
  סגור
 • 2.
  השווקים בארה"ב לא מתמחרים סיכון
  עמי 12/12/2017 19:35
  הגב לתגובה זו
  5 0
  הבורסה בארה"ב עולה בחודשים האחרונים משתי סיבות עיקריות: 1. צפי לעליה בריבית (דולר חזק יותר) 2. הפחתות המיסים של טראמפ מנקודת מבט מסוימת, שתי האפשרויות הנ"ל צריכות היו לגרום לירידות: 1.עליה בריבית משמועתה עליה בהחזר החובות. וארה"ב בחובות עתק גם בחוב הממשלתי וגם הציבורי. 2. הפחתת מיסים שהממשלה גובה, ללא כל קיצוץ בהוצאות הממשלה - יובילו לגרעון ממשלתי גדול יותר. ארה"ב בדרך לחדלות פירעון, וללא קיצוץ בחוב הממשלתי, הם צפויים להיתקע בקיר. השווקים כבר לא מתמחרים סיכונים גאופוליטיים. טילים עפים מעל יפן, והבורסה שוברת שיאים. זה לא היה קורה במצב כלכלי שפוי. יש הרבה קשים על הגב של כלכלת ארה"ב: חוב אדיר שגדל משנה לשנה, רוסיה, סין, דרום אפריקה ברזיל, יחד עם אירן וונצואלה, פועלות בצורה גלויה למען הפלת הדולר, כמטבע הרזבה העולמי. נשאר לראות מה יהיה הקש האחרון שישבור את הגב. פיצוץ בועת המטבעות הדיגיטלים הוא תרחיש מעניין..
  סגור
 • 1.
  הנדלניסטים מתים מפחד - הבועה החלה להתפוצץ . (ל"ת)
  דן 12/12/2017 19:34
  הגב לתגובה זו
  19 0
  סגור