מודי'ס מאיימת להוריד דירוג לארה"ב אם תוכנית המיסים תצא לפועל

בעוד בממשל האמריקני מביעים אופטימיות לסוגיית מימון תוכנית המיסים, בחברת הדירוג לא מתרגשים
 |  (1)
רפורמת המיסים
בשבוע שעבר הכריז נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על רפורמת מסים שעיקריה הורדת מס החברות משיעור של 35% לשיעור של 20%, צמצום ופישוט מדרגות המס ליחידים והטבות לחברות שיחזירו כסף לארה"ב. השאלה העיקרית בנוגע לרפורמה המתוכננת היא מאיפה המימון?
היועץ הכלכלי לנשיא, גארי כהן, הביע אופטימיות גבוהה לפני מספר ימים כאשר טען כי התוכנית תוכל לממן את עצמה בזכות צמיחה חזקה בכלכלה שתגדיל את ההכנסות מגביית מיסים, אך בחברת הדירוג מודי'ס לא משתתפים באופטימיות ומאיימים הבוקר להוריד את דירוג האשראי של ארצות הברית במידה והתוכנית תעבור, דבר שמעלה את החשש שהתוכנית לא תצא לפועל בסופו של דבר.
נזכיר כי על פי ההערכות הראשוניות של מכון המחקר Tax Policy Center בארה"ב, העלות הכוללת של תכנית המסים צפויה לעמוד על כ-2.4 טריליון דולר באבדן הכנסות.  אם התוכנית תצא לפועל  הגירעון ב-2018 צפוי לעלות ב- 226 מיליארד דולר, ב-2019 ב-300 מיליארד דולר וב-2020 ב-340 מיליארד דולר. על מנת לקבל סדר גודל, הגירעון התקציבי של ארה"ב ב-2016 עמד על 582 מיליארד דולר (3.1% תוצר) ועד כה ב-2017 הוא כבר עומד על 640 מיליארד דולר (3.7% תוצר).
בתוך כך, בהקשר של תוכנית המיסים המוצעת מצד הממשל מעניין להסתכל על הנתונים בפועל: בעוד שהתוכנית מדברת על הורדת מס החברות בארה"ב ל-20% מהרמה הנוכחית של 35%, מחקר של דויטשה בנק מראה כי המס המשולם בפועל ע"י חברות ה-S&P500 קטן בהרבה מ-35% ובמגמת ירידה חדה בשנים האחרונות, כך שנשאלת השאלה על מידת האפקטיביות של התוכנית המוצעת.
המס המשולם ע"י החברות הגדולות בשוק האמריקני בשנים האחרונות
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  המימון יבוא מAAA של מודיס
  מלכה 04/10/2017 10:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מודיס הידועה שנתנה AAA לחבילות המשכנתאות שהפילו את כלכלת העולם, מודיעה שהיא תוריד את הדירוג של ארה"ב? נו באמת. אז שתלך ותתעסק בסין. הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות לארה"ב זו הורדת המיסים.
  סגור