חובות צריך לשלם, וזה מתחיל להיות בעייתי גם לממשל האמריקני, האם הפד' יתקפל?

 |  (8)
הגידול בחובות
בעוד שהפד' הפגין ברביעי האחרון אופטימיות רבה, וטען כי הוא צופה עוד העלאת ריבית בדצמבר הקרוב ו-3 העלאות ריביות במהלך 2018, וכן הודיע כי החל מהחודש הבא הבנק מתחיל להקטין את מאזנו שגדל מ-800 מיליארד דולר ב-2008 ל-4.5 טריליון דולר, שוק האג"ח מתחיל לסמן סכנות, האם מצוקת נזילות מתפתחת ?
התשואות אמנם זינקו אמש, אבל מה שמעניין הוא המגמות בתוך שוק האג"ח. התשואות לטווח הקצר מזנקות הרבה יותר מהתשואות לטווח הארוך.הריביות באגרות החובות הממשלתיות לטווח הקצר (שנה, שנתיים) מגיעות לפיק של 2008, כאשר ההבדל המשמעותי הוא שב-2008 החוב הריבוני של ארצות הברית עמד על 6 טריליון דולר, והיום הוא עומד על מעל 20 טריליון דולר. המשמעות: בדומה לסקטור הפרטי (לכתבה המלאה), ההחזר של ממשלת ארצות הברית גדל משמעותית, דבר שצפוי להשפיע על התנהלות הממשל (הזינוק בהחזרים מגיע בתקופה שטראמפ שואף לבצע תוכנית מיסים שתמומן ע"י גרעון).
התשואות על אגרות החוב לטווח של שנתיים: שיא מאז הפיק של 2008-2009
חובות ממשלת ארצות הברית בעשורים האחרונים: במילה אחת- התפוצצות
חשוב לציין בנושא זה כי ללא עזרת הפד' בעשור האחרון קשה היה לראות כיצד הממשל האמריקני היה מצליח לגייס חוב בריביות נמוכות כ"כ. במהלך העשור האחרון קנה הפד' כ-2.5 טריליון דולר אג"ח ארה"ב, כך שתגובת השוק לכוונת הבנק להרים את הריבית ולצמצם את המאזן נראית הגיונית לחלוטין.
בתוך כך, תופעה נוספת שצריך לשים לב אליה היא השתטחות עקומת האג"ח. אחת הדרכים המקובלות לבטא בצורה גרפית את השתנות תשואות האג"ח ביחס לטווח לפדיון היא באמצעות עקום התשואות. בעקום נורמאלי, העולה משמאל לימין, התשואה עולה ככל שהטווח לפדיון מתארך, כיוון שהסיכון הגלום בהשקעה לזמן ארוך גבוה מהסיכון בהשקעה לטווח קצר. במצב זה, מצפים המשקיעים לקבל פיצוי על כך. על פי צורת העקום ומידת תלילותו, ניתן להעריך מהן ציפיות המשקיעים לגבי הריבית העתידית במשק, ומהי המדיניות שצפוי הבנק המרכזי לנקוט.
שיפועו של העקום ומידת תלילותו מעידים על ציפיות המשקיעים באשר לצמיחה, לריבית המוניטארית ולאינפלציה. כאשר עקום התשואות עולה משמאל לימין, ניתן לומר כי המשקיעים צופים צמיחה במשק ותוואי של ריבית עולה בהמשך הדרך. כאשר העקום הפוך, כלומר יורד משמאל לימין, ניתן להצביע על כך שהמשקיעים צופים הורדת ריבית, בדרך כלל כתוצאה מהאטה בצמיחה.
הודעת הפד' אמש הביא את העקומה האג"ח להשתטח כמעט לחלוטין. ההפרש בין התשואות ל-30 שנה ולשנתיים נמצא קרוב לשפל של עשור. מעניין לראות את סקטור הבנקאות היום, אמש הסקטור קפץ מיד לאחר הצהרת הפד', למרות הקפיצה במניות ההתפתחות הנ"ל איננה חיובית לסקטור וצפויה לפגוע ברווחים. האם מדובר בכשל שוק?
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  מישהו בפד יקליד פלוס 23T
  משקיע אחר 23/09/2017 21:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והפראיירים ברחבי העולם ובין השאר באתר הזה ישלמו
  סגור
 • 6.
  על הפיד לאפשר לממשלת ארצות הברית להשמיט חובות ולא לחלץ
  העצה הנכונה 22/09/2017 23:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה לא יפתור הבעייה אבל יתן לפיד לנשום ולהגן הדולר לעת עתה. אם הפיד יבחר לחלץ האמריקאנית כלומר האחרים היא תהרוג העצמה וחבל. הבנק המרכזי של האמריקאנית תפקידה הבלעדי לעכשיו !!!הוא להגן הדולר ולא לפתור משברים כלכליים! החילוצים ב2008 סיכנו את בנק המרכזי של ארצות הברית ,זה היה כמו לספוג פצצות מימן על הדולר. ב1929 הפיד בחר להגן עצמו כלומר הדולר ולא להציל אחרים! ברננקי טעה בענק לעת עתה. נשאר רק להתפלל.......
  סגור
 • 5.
  "העיקרון" שלפיו יחס החוב וגובה הריבית הוא יחס הפוך,טעות
  הרואה בסתר 22/09/2017 22:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רוסיה כבר נכוותה קשה מאוד כבר פעמיים! הן בשנות ה90 של מאה הקודמת והן עכשיו! עליית ריבית הביא את רוסיה כבר פעמיים דווקא לחדלת פירעון ולא תשלום חובות! אם הפיד חושב שהיא תעורר היפר אינפלציה בארצות הברית וכך החוב ישולם אזי זו הנחה בסיסית שהיא טעות קשה. עליית ריבית תביא לצונאמי על הדולר וארצות הברית! החילוץ של 2008 היה טעות נוראית! ושימו לב שבאירופה המצב הפוך ומצבה מצוין .
  סגור
 • 4.
  קפיטליזם
  יוסי ישראל 22/09/2017 11:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ובכן הקפיטליזם בהגדרתו הבסיסית מת עבר מן העולם ממשלות בנקים מרכזיים מתערבים בכוחות השוק ועושים בשווקים ככול העולה על רוחם להזכיר הגדרה של שוק היא מקום המפגש של קונה ומוכר מרצון הצחקתם בנקים מרכזיים קונים מחוסר ברירה מתערבים במסחר יום יום שעה שעה בלי הקניות המסיביות שלהם היו המדדים עשרים אחוז ממה שהם היום בנקים מרכזיים יוצרים יש מאין יכולות המיוחסת רק לבורא עולם לא עוד גם בנקים מרכזיים יכולים להדפיס ולהדפיס ..... קוראים לזה הרחבה כמותית ואפשר להמשיך עם זה עד אן קץ לא ממש ברגע שהמשיקיעים יאבדו אימון וזה יקרה תבוא המפולת אומרים הצחקתם אותי לא מפולת כי עם חורבן דמו מטאור שפוגע בכדור הארץ בעוצמה זה מה שיקרה תהו ובוהו וחושך על פני תהום והכי עצוב שאן מה לעשות בנקים מרכזיים הובילו אותנו על פי תהום פעורה בדרך לעשות עוד צעד קדימה
  סגור
 • 3.
  להקטין את מאזנו שטפח (ל"ת)
  k 21/09/2017 18:24
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 2.
  1 צודק 100 אחוז. בגלל זה סטנלי פישר "ברח בזמן"! מפולת.. (ל"ת)
  אנונימי 21/09/2017 14:49
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • בנק המרכזי האמריקאי במלכוד וזה בניגוד גמור לאירופה
  ההיגיון 22/09/2017 22:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אירופה בחרה בצנע על כן האירו מוגן לחלוטין. האמריקאנית בחרה להגדיל הגירעון למימיד מיפלצתי שמחייב חדלות פרעון של ממשלת ארצות הברית כפי שהיה ברוסיה בשנות התשעים במאה הקודמת. אם זה לא יהיה כך הדולר האמריקני יעלם..... מיט רומני אמר את זה ערב בחירתו לאובמה,תסתכלו בעימות ביניהם. רומני אמר שאם ההוצאות יתפחו ארצות הברית תהפוך ליוון והאמת הוא צדק. מה שבטוח הוא שעליית ריבית הוא רעל עבור כלכלה האמריקאנית לכן יפן כבר עשור לא מעלה ריבית כי התוצאה הוא הרבה הרבה הרבה הרבה כאב לכלכלה היפנית. מה נשאר לפיד לעשות? אלוהים .....
  סגור
 • 1.
  עבודה בעניים
  משקיע 21/09/2017 12:11
  הגב לתגובה זו
  6 5
  כמו שאני כותב ברוב התגובות הפד דואג לדבר אחד מניעת נפילת הבורסה נקודה. חברים חוב ממשלת ארה״ב סוגרים ע״י הוראה להדפיס טריליוני דולרים ובזה זה נגמר אך רק בשלב זה . כשילין תתחלף ויבוא נגיד עם ביצים שיגיד לטראמפ חובות צריך לשלם ( זה בדיוק מה שילין לא אמרה לאובמה והוא המשיך במהלכיו הכושלים כנשיא בכל מה שנגע) אז נראה ריבית כמו שצריך באיזור 2.6-3% וכסף שיצא להלוואות יחזור שמן יותר ויממן פעילות הממשל . עד שזה יקרה יש לבורסה עדיין הנדמה מלאכותית ווילין היא המכשיר שברגע שינותק היא תמות סופית והירידות יתחילו .
  סגור