הערב ב-21:00: הנה התחזיות לקראת האירוע המרכזי של החודש בשווקים

דריכות בשווקים לקראת הודעת הפד' הערב בשעה 21:00, האם הפד' יצליח להרגיע את שוקי המניות?
 |  (4)
החלטה גורלית

אם המשקיעים מעריכים נכון, הצהרת הפד' צפויה להיות הערב היסטורית. לאחר כמעט עשור של תמיכה אדירה מצד הבנקים המרכזיים, אשר ביצעו למעשה הלאמה של שוקי האג"ח ובמדינות מסוימות גם בשוקי המניות, המשקיעים מעריכים כי הפד' יהיה הבנק המרכזי הראשון שיודיע על תהליך הפוך- הקטנת מאזן הבנק, שעומד כרגע על 4.5 טריליון דולר כבר בחודש הבא.

והדריכות אצל המשקיעם מגיעה לנקודת רתיחה. "היציאה מתוך היקום המקביל הזה של נזילות אינסופית תיהיה תהליך טעון. אף אחד לא עשה את זה לפני כן, כך שאף אחד לא יכול לטעון בצורה אמינה מה יקרה ", אמר ג'יימס אתאי, מנהל השקעות בכיר בחברת אברדין סטנדרד השקעות בראיון למרקטוואצ'.
אז מה לצפות מההודעה הערב?
ריבית- סיכוי קלוש לשינוי בריבית
למדנו בעבר כי הפד' לא אוהב להפתיע את המשקיעים ולכן סיכוי קלוש להעלאת ריבית היום. החוזים מצביעים על הסתברות של 98.6% שהריבית הבנק הפדרלי תישאר בין 1-1.25%. ביחד עם זאת יהיה מעניין לראות את הצפי להמשך השנה, בשבועיים האחרונים חל שינוי של ממש בסנטימנט המשקיעים לקראת עוד העלאת ריבית בדצמבר הקרוב: אם לפני שבועיים החוזים הצביעו על הסתברות של 20% בלבד להעלאת ריבית בדצמבר, הערב החוזים עומדים על 58% למהלך.
בתוך כך יהיה מעניין לראות כיצד הפד' מוריד את תחזית הריבית שלו לשנים הקרובות, וכיצד זה משפיע על שוקי המט"ח, ובפרט על הדולר שהתרסק בחודשים האחרונים. נציין כי המשקיעים מעריכים כעת 2 העלאות ריבית בלבד עד 2020, כאשר התחזית של הפד' מיוני האחרון דיברה על 7 העלאות ריבית. לפי מקרי העבר, אפשר להניח כי תחזיות הפד' יורדו בפגישה הקרובה. שימו לב לגרף, המעניין הבא: תחזיות הפד' לריבית בשנים האחרונות, מול המציאות בשטח. האם הפד' סובל מאופטימיות יתר זה שנים?


המאזן- שאלת ה-4.5 טריליון דולר
עם כל הכבוד לנושא הריביות, מה באמת יעניין היום הוא ההכרזה על הפחתת המאזן. נזכיר כי מאז המשבר ב-2008 ועד 2014 ביצע הפד' 3 תוכניות רכישה של אג"ח שבמהלכן הגדיל את מאזנו ל-4.5 טריליון דולר (המאזן עמד על 800 מיליארד דולר ב-2008). הבנקים המרכזיים האחרים הלכו ובעקבות הפד' והזרימו סכום של 14 טריליון דולר לשווקים במהלך העשור האחרון, 2017 עד כה שוברת שיאים בעניין זה: כ-2 טריליון דולר דולרים הוזרמו השנה לשווקים!

רבים טוענים כי הזרמת הכספים האדירה הזו לשווקים גרמה לעיוות אדיר בשווקים. שימו לב לגרף הבא: מאזניהם של הבנקים המרכזיים הגיע קרוב ל-40% מהתמ"ג העולמי, נשאלת השאלה האם תהליך ההקטנה יוביל לגל יורד.


לאור זאת, ההחלטה הערב צפויה להיות בעלת השפעה רבה לתקופה הקרובה. המשקיעים מצפים לגלות הערב כיצד כל התהליך הזה יתבצע, ומה היעד הסופי של התהליך. בפגישות הקודמות עלתה האפשרות לצמצם כ-10 מיליארד דולר בתחילת בכל חודש, ולאחר מכן הכמות תגדל בהדרגה ל-20 ו-40 מיליארד בכל חודש. חשוב לציין כי לקראת הישיבה הערב זינק בשבוע שעבר המאזן של הפד' בכ-17 מיליארד דולר, הקפיצה החדה ביותר ב-10 החודשים האחרונים (לכתבה המלאה).

מאזן הפד' בחודשים האחרונים, והזינוק בשבוע שעבר

תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  הפד רוצה להקטין את המאזן - אבל הוא לא יכול
  עמי 20/09/2017 17:58
  הגב לתגובה זו
  0 2
  הקטנת המאזן עלולה לגרום לפיצוץ בועת האג"ח האמריקאי. בסופו של דבר אין שום דבר שהפד יכול לעשות למעט הרחבה כמותית נוספת
  סגור
 • 3.
  צמצום יתרות
  משקיע 20/09/2017 17:47
  הגב לתגובה זו
  2 1
  חברים הפד ביצע הגדלה של 17 מיליארד כדי לסגור את החור של אוקטובר נובמבר כך שלא יגרום לירידות והוא הריץ את מניות הבנקים כדי לדחוף את המדדים עוד 5% למעלה זה מה שירדו בהמשך וכך טראמפ יתגאה שהבורסה עלתה 20% אז המצב מצויין והוא יכול להוריד מיסים ולדחוף אותה למעלה. זה מצב של win. Win. יתכן ותצנח בחדות בגלל הקונגרס אך יתכן ותמשיך עוג 20% ב 2018
  סגור
 • 2.
  עברה היום עוד תחנה חשובה
  מזור המדהימה 20/09/2017 16:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אחרי אישרור שלב ב' עם מדטרוניק והשלמת רכישת המניות, הודעה היום שמערכת המזור X קיבלה את האישור של ה CE - ומעכשיו ניתן לשווק את המערכת גם באיחוד האירופאי. המנייה מזנקת עכשיו בנאסד"ק ב 4%!!
  סגור
 • 1.
  לכו לישון שנה טובה
  רק למעלה 20/09/2017 16:12
  הגב לתגובה זו
  5 1
  רק למעלה
  סגור