שבוע מסחר מקוצר אך עמוס במיוחד - אלו האירועים שצפויים לתת את הטון השבוע

אחרי שבוע חיובי בוול סטריט אך שלילי באירופה, השבוע צפוי להיות עמוס במיוחד. העיניים נשואות ליום ה'
 |  (2)
ספטמבר האיום?
לאחר סוף שבוע ארוך (היום לא מתקיים מסחר במדדי וול סטריט לרגל חג העבודה), מחר (ג') צפויים הסוחרים לחזור לשבוע מעניין במיוחד. כאשר ברקע הסטטיסטיקה מראה כי חודש ספטמבר היסטורית הוא הגרוע ביותר בשנה, צפויים 3 גורמים מרכזיים לתת את הטון השבוע: הגורם הראשון הוא התייחסות הבנק המרכזי באירופה בהמשך השבוע לזינוק החד במטבע האירו בחודשיים האחרונים. הגורם השני הוא ההתפתחויות בסוגיית תקרת החוב האמריקנית שחזרה לכותרות בסופ"ש, והגורם השלישי הוא המתיחות המתגברת סביב צפון קוריאה.
החלטת הריבית באירופה
ללא ספק האירוע החשוב של השבוע. הבנק המרכזי באירופה (ECB) צפוי להתכנס ביום חמישי הקרוב ולספק את התחזית להמשך המדיניות המונטארית של הבנק. ברקע להחלטה, מטבע האירו השלים בשבוע שעבר זינוק של מעל 14% בחודשים האחרונים מול הדולר, דבר שחותך בצורה משמעותית את תחזיות הרווחים של החברות בגוש האירו, כפי שניתן לראות בגרף הבא:
בתוך כך, סוגיית ההפחתה של תוכנית הרכישות בשוק האג"ח שהבנק צפוי לעמוד במוקד. ע"פ חישובי סיטי בנק בשבוע שעבר, אזלו האג"חים בטווחים של 6-15 שנים הזמינים לקנייה עבור הבנק המרכזי. ובמילים פשוטות הבנק יהיה חייב לצמצם בקרוב את תוכנית הרכישות שביצע בשנים האחרונות..
נראה כי סוגיית האירו החזק משפיעה על קו המחשבה בבנק המרכזי: ביום שישי האחרון סבל האירו מתנודתיות חזקה, תחילה התחזק המטבע המקומי לאחר דו"ח התעסוקה החלש בארצות הברית, אך מספר דקות לאחר מכן שיחרר הבנק הודעה לתקשורת שאומרת: " כי תוכניות הבנק לצמצום עשויות לא להיות מוכנות עד דצמבר", דבר שהוביל להיחלשות מחודשת של המטבע. יהיה השבוע לראות האם הבנק מצליח להשתלט על המטבע המתחזק.
תקרת החוב האמריקנית
תקרת החוב הממשלתי מהווה את הסכום המקסימאלי הקבוע בחוק אותה יכולה ממשלת ארה"ב ללוות. חריגה מתקרת החוב משמעותה חוסר יכולת טכנית של הממשל לשלם את התחייבויותיו, במילים פשוטות הכרזה על ארה"ב כחדלת פירעון. ב-4 העשורים האחרונים חל גידול חד בכמות החובות של הממשל בארה"ב, ומסתכם כעת ב-19.8 טריליון דולר, ובהתאם לכך גם תקרת החוב הועלתה 78 פעמים באותה תקופה.
הרמת תקרת החוב האחרונה התרחשה במרץ 2015, תקרה שהממשל הגיעה אליה ב-16 במרץ השנה, 2 המפלגות הצליחו להגיע להסכמה של הרגע האחרון להרמה זמנית של תקרת החוב עד אוקטובר הקרוב, ועתה מתחדש הלחץ בנושא. התאריך האחרון לביצוע הסכם זה הוא ה-29 בספטמבר, כאשר לאחר תאריך זה ארצות הברית לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה.
בסופ"ש האחרון הצטרף שר האוצר האמריקני, סטיב מנוחין, לגישתו של הנשיא, שיש לקשור את העלאת תקרת החוב בסיוע לאזור יוסטון שנפגע מההוריקן ארווי בשבוע שעבר. גישה זו אם תצבור תאוצה מעלה את האפשרות ל"העלאה חלקה" של תקרת החוב, אך בינתיים מעוררת הגישה ביקורות רבות.
בתוך כך, ב-2 ימי המסחר האחרונים חלה עלייה חדה במיוחד בריביות לאג"חים הנפרעים בסוף החודש וקדימה, דבר המשקף פחד של המשקיעים מפני הסתבכות הממשל בנושא.
צפון קוריאה
למרות הכותרות הרבות שמקבל הניסוי הגרעיני שביצעה אמש המדינה המבודדת, נראה כי המתיחות לא משפיעה מהותית על מדדי המניות שמוחקים לאט לאט את הירידות של תחילת המסחר. גם בשבוע שעבר סוגיה זו עמדה במוקד לאחר שיגור הטיל הבליסטי לכיוון יפן, אך המדדים לא התרגשו יתר על המידה וסיימו שבוע חיובי במיוחד. למרות זאת, ייתכן בהחלט שהסלמה נוספת עשויה להוות טריגר לתנודתיות בשוק.

הטכני המעניין לשבוע
המרוויחות העיקריות מהתחזקות האירו בעולם והתחממות עם צפון קוריאה בשבוע האחרון הן המתכות: הכסף והזהב. הטכני מצביע על פריצת קו מגמה ארוך טווח ב-2 הנכסים הנ"ל.
הזהב
הכסף
סקטור המתכות לאן? השתתפו בסקר
הנתונים החשובים השבוע
יום שלישי
מדד מנהלי הרכש, מגזר השירותים, 11:00, אירופה.
מדד המכירות הקמעונאיות, 12:00, אירופה.
הזמנות ממפעלים, 17:00,ארה"ב.
יום רביעי
המאזן המסחרי בארה"ב, 15:30.
מדד מנהלי הרכש במגזר השירותים בארה"ב, 16:45.
מדד התעסוקה במגזר הלא יצרני (ISM), ארה"ב 17:00.
יום חמישי
תמ"ג גוש האירו, 12:00.
החלטת הבנק המרכזי באירופה(ECB) לגבי המדיניות המוניטארית ומסיבת העיתונאים מיד לאחר מכן, 15:30.
מלאי נפט בארצות הברית, 18:00.
יום שישי
תמ"ג ביפן שיעור האינפלציה הנגזר מהנתון, 02:00.
נתוני יבוא/ייצוא בגרמניה, 09:00.
ייצור תעשייתי בבריטניה, 11:30.
 
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  יתכן וספטמבר השנה יהיה החודש הטוב ביותר במהלך השנה
  ארדון 04/09/2017 20:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני זוכר שהיו מס' חודשי ספטמבר טובים מאד לשוק המניות. דווקא אוקטובר הוא הבעייתי . באוקטובר 1929 היתה המפולת הגדולה במניות, ואנשים רבים באמריקה התאבדו.
  סגור
 • 1.
  יופי של כתבה! (ל"ת)
  משקיע 04/09/2017 18:41
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור