סוגיית תקרת החוב במוקד: "הסיכויים להשבתת הממשל בחודש הבא קפצו ל-75%"

שורה של התבטאויות של הנשיא טראמפ הערב מעלות מחדש את החשש להשבתה של הממשל בחודש הבא
 |  (2)
אין רגע דל
נושא תקרת החוב בארצות מתחיל לצבור תאוצה בימים האחרונים, כאשר הזמן להעלאת התקרה הולך ואוזל. שורה של התבטאויות של הנשיא טראמפ ביומיים האחרונים ברשת הטוויטר, מזניקים את החשש מפני השבתה של הממשל בעוד כחודש. העיתונות האמריקנית מצטטת הערב גורם בכיר במפלגה הרפבוליקנית שטוען כי הסיכויים להשבתת הממשל קפצו ל-75%.
נראה כי המכשול של הרמת התקרה עלול הפעם להפוך לנושא מורכב במיוחד: אין כרגע הסכמה בקרב הרפובליקנים עצמם על נוסחה אחת להעלאת תקרת החוב, ובטח לא הסכמה בין הרפובליקנים ולדמוקרטים. הנשיא, דונלד טראמפ, תקף הערב את מנהיגי המפלגה הרפובליקנית בנושא.
טראמפ האשים הערב את 2 הבכירים במפלגתו, מיץ' מקונל ופול ריין, כי הם מקשים על אישור קל של מסגרת החוב.
 < script async src="//platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"> 
נזכיר, תקרת החוב הממשלתי מהווה את הסכום המקסימאלי הקבוע בחוק אותה יכולה ממשלת ארה"ב ללוות. חריגה מתקרת החוב משמעותה חוסר יכולת טכנית של הממשל לשלם את התחייבויותיו, במילים פשוטות הכרזה על ארה"ב כחדלת פירעון. ב-4 העשורים האחרונים חל גידול חד בכמות החובות של הממשל בארה"ב, ומסתכם כעת ב-19.8 טריליון דולר, ובהתאם לכך גם תקרת החוב הועלתה 78 פעמים באותה תקופה.
הרמת תקרת החוב האחרונה התרחשה במרץ 2015, תקרה שהממשל הגיעה אליה ב-16 במרץ השנה, 2 המפלגות הצליחו להגיע להסכמה של הרגע האחרון להרמה זמנית של תקרת החוב עד אוקטובר הקרוב, ועתה מתחדש הלחץ בנושא.
התאריך האחרון לביצוע הסכם זה הוא ה-29 בספטמבר, כאשר לאחר תאריך זה ארצות הברית לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה. שר האוצר, סטיב מנוחין, מנסה לשכנע כבר חודשים את המחוקקים להעלות את תקרת החוב, כדי למנוע אי פירעון של ארה"ב, אך לשווא. בתי המחוקקים נמצאים כעת בחופשת הקיץ שלהם וצפויים לחזור לעבודה רק באמצע ספטמבר, דבר שישאיר לממשל 12 ימים בלבד לטפל בנושא. מנוחין טען לאחרונה כי ארה"ב נמצאת בסכנת פירעון על החוב שלה אם תקרת החוב לא יעלה עד סוף החודש הבא, דבר העלול  לעורר משבר גדול במערכת הפיננסית הגלובלית.
בתוך כך, שוק האג"ח מתחיל לתמחר חשש אמיתי מפני אי עמידה של ארה"ב בהתחייבויותיה בטווח  הקצר. הריבית על אגרות החוב הקצרות, המשקף את הפיצוי למשקיעים על ההשקעה, ממשיכה לקפוץ הערב.
 < script async src="//platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8">
 
 
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מסע הפחדה
  גדי 24/08/2017 23:14
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כרגיל עם הכותרות שלכם המפחידות ! די תלמדו קצת מגלובס ןדהמרקר !
  סגור
 • 1.
  לא קם (הנשיא) המניאק שישבית את הממשל
  ג 24/08/2017 20:06
  הגב לתגובה זו
  3 3
  כל כמה שנים, גם לא מזמן בימי אובמה, הסיפור עלה ובדרך פלא נמצאה הנוסחה והכל בא על מקומו בשלום. אז חאלאס עם הכותרות המפוצצות והסיכויים לזכייה בלוטו....
  סגור