מפרוטוקלי הפד': "לניקוי המאזנים תהיה השפעה מוגבלת על השווקים"

פרוטוקולי הישיבה של הבנק המרכזי לחודש יוני פורסמו הערב - המדדים רושמים עליות שערים
 | 
השוק מנתח
הפרוטוקולים של ועדת הריבית בבנק המרכזי מחודש יוני פורסמו הערב והציגו את הדעה של חברי הוועדה על הכלכלה האמריקנית. על פי הנגזר בישיבה, נציגי הפד' מאמינים כי נקיטת מדיניות אשראי מרחיבה שלא לצורך עלולה לפגוע בכלכלה המקומית וביציבות השווקים הפיננסים.

נזכיר כי בישיבה זו, החליט הבנק על העלאת הריבית בשיעור של 0.25%. זאת למרות שרמת המחירים עדיין לא עומדת ביעדי הפד' כאשר אלו מגיעים לכדי אינפלציה בשיעור 2% בשנה. לדברי הפד' אינפלציה נמוכה יחסית הינה עניין של זמן ומושפעת מתהליכים קצרי מועד שאמורים להסתדר עם הזמן. 

נושא שני אשר מעסיק את הוועדה והמשקיעים, היא רצונה של הוועדה "לנקות את המאזנים". כלומר רצונו למכור את האג"ח בשווי מוערך של 4.5 טריליון דולר, אותו רכש בשנים שלאחר המשבר הכלכלי. לטענת הפד', תוכניותיו למכור את האג"ח בצורה איטית ומדורגת תמסך את השפעת הפעולה והשווקים אמורים שכמעט ולא להיפגע מכך (או בלשונו "השפעה מוגבלת"). 

לפני שבועיים, סגן יו"ר הפד', סנטלי פישר, טען כי יכול להיות שהעלייה האחרונה במדדי המניות בוול סטריט, מגיעה בעקבות עלייה בתיאבון המשקיעים. אזכור לדעה זו נעשה בצורה מרומזת בפרוטוקול הנוכחי.

על פי נציגי הפד' "העלייה בסבלנות המשקיעים כנראה תרמה לעלייה הרוחבית בשוק המניות". חלק מהנוכחים בישיבה טענו כי הם חוששים ממצב שבו מדדי המניות יציגו תשואות נמוכות אך יסחרו בתנודתיות - מה שיכול להוביל לנפילה בשוק ההון (מצס שמעודד מדיניות מוניטארית מצמצת).

כך או כך, נראה שהפעם אין זעזועים בשוק לנוכח פעולת הפד'. מדדי המניות נסחרים כעת בעליות. הנאסד"ק מוסיף 0.7% ומוביל את המגמה החיובית. 
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה