כלכלני אגוד מתייחסים לפרשיות האחרונות של טראמפ ולהשפעתם על הרפורמות המתוכננות

 |  (1)
מאקרו כלכלה
כלכלני בנק אגוד, בראשות ראש תחום מחקר והאנליסטית הראשית אורלי אברהם, מתייחסים בסקירתם השבועית לשוק המניות ולהשפעת פרשיות טראמפ על השווקים. "מפלס החששות של המשקיעים עלה חדות השבוע בעקבות הפרשיות בהן מעורב הנשיא טראמפ לאחרונה ביניהן: פרשת ההדלפות בארה"ב לפיהן הנשיא טראמפ הדליף לשר החוץ הרוסי ולשגריר רוסיה בוושינגטון מידע מודיעיני מסווג וכי במהלך חודש פברואר האחרון ביקש טראמפ מראש ה-FBI  דאז, ג'יימס קומי, לעצור את החקירה כנגד היועץ לביטחון לאומי דאז מייקל פלין שנחשד בקשריו עם רוסיה".
באגוד מסבירים כי "המשמעויות שהשווקים העניקו לכך הוא שההסתברות למימוש הרפורמות הכלכליות של טראמפ בתחום המיסוי, הרגולציה והבריאות, שציבור המשקיעים ייחל להם עד כה, קטנה יותר כעת מכיוון שטראמפ כנראה שיתקשה בעתיד הקרוב לעסוק בנושאים אחרים למעט בהישרדותו הפוליטית". באגוד מציינים כי "לאור זאת, בורסות וול סטריט השלימו שלשום את הנפילה היומית החדה ביותר זה שמונה חודשים בהובלת מניות הפיננסים ומנגד מדד "הפחד" (מדד התנודתיות) ה- VIX נסק שלשום ביותר מ- 40%. בסיכום שבועי ברוב המדדים בעולם נרשמו ירידות שערים חדות של עד כ- 2%, בהובלת ארה"ב ויפן. כאשר בישראל נרשמו ירידות שערים מתונות יחסית לעולם (של כ-1%). מנגד נציין שבמדד הפוטסי בבריטניה נרשמה עליה מתונה של כ-0.24%".
באגוד מציינים כי "ישנה גם היחלשות בצפי השוק לקצב העלאות הריבית, בין היתר גם על רקע נתוני אינפלציה חלשים מהצפוי- אינפלציית הליבה עלתה בחודש אפריל במונחים שנתיים ב- 1.9%, מתחת לצפי ל-2%. כעת צפי השוק לשנת 2017 כולה עומד כעת על עוד העלאה אחת בלבד  (86.3% בפגישה הקרובה ביוני), כאשר בסקירה הקודמת הצפי עמד על עוד 1-2 העלאות עד סוף השנה (בהסתברות של 100% להעלאה ביוני ו-60% לדצמבר)".
באגוד מציינים ביחס לשער השקל-דולר כי "מאז הסקירה הקודמת הדולר נותר כמעט ללא שינוי מול השקל זאת על רקע נתוני הצמיחה המאכזבים בישראל, התערבות נוספת של בנק ישראל בשוק המט"ח, ההסכמות לקבלת המיסים הנובעים מעסקת מכירת מובילאיי בדולרים ומנגד היחלשות הדולר מול המטבעות העיקריים בעולם בין היתר על רקע פרשת ההדלפות בארה"ב והיחלשות הצפי להעלאות ריבית עד סוף 2017 (צפי לעוד העלאה אחת לעומת 1-2 בסקירה הקודמת)".באגוד מעריכים כי "בראייה ארוכת טווח, הדולר צפוי להתחזק מול המטבעות העיקריים בעולם. זאת בשל פערי הריביות בין ארה"ב לעולם, צפי להמשך העלאות ריבית בארה"ב בקצב מתון ומדוד, וחוזקה היחסי של הכלכלה האמריקאית מול שאר העולם. נקודת תמיכה קרובה לדולר עומדת על 3.6 שקל לדולר ורחוקה על 3.4 שקל לדולר, ונקודת ההתנגדות הקרובה לדולר עומדת על 3.7 שקל לדולר והרחוקה על 3.75 שקל לדולר".
ביחס לשער הדולר-אירו מציינים באגוד כי "האירו התחזק בכ-2.5% אל מול הדולר מאז הסקירה הקודמת לאור נתוני מאקרו חיוביים יחסית ביבשת אירופה. הדולר נחלש השבוע מול האירו בשל פרשת ההדלפות והיחלשות הצפי להעלאות ריבית עד סוף 2017 (צפי לעוד העלאה אחת לעומת 1-2 בסקירה הקודמת)". באגוד מעריכים עוד כי "הדולר צפוי להתחזק מול האירו בשלוש השנים הקרובות בשל פערי הריביות וצפי להמשך עליית הריבית בארה"ב על-פי הפד. כאשר במהלך 2017  הצפי הוא לעוד העלאה אחת בארה"ב אל מול צפי להשארת הריבית האפסית והמשך תוכנית ההרחבה הכמותית בגוש עד סוף שנת 2017 (כאשר לאור נתוני המאקרו החיוביים שהתפרסמו לאחרונה בגוש האירו, ה- ECB עשוי לאותת בעתיד על צמצום ההרחבה הכמותית). על-פי הנגיד דראגי, הסיכונים לכלכלה בגוש האירו פחתו, אך יש עדיין צורך במדיניות מרחיבה במטרה לתמוך ביעד של חזרת האינפלציה ליעד שהוא קצת מתחת ל-2%. נקודת תמיכה קרובה לדולר עומדת על 1.04 דולר לאירו ורחוקה על 1 דולר לאירו, ונקודת ההתנגדות הקרובה לדולר עומדת על  1.12 דולר לאירו והרחוקה על 1.16 דולר לאירו".
באגוד מעדכנים את תחזית האינפלציה השנתית לאחר פרסום מדד אפריל השבוע שעלה ב-0.2%, בהתאם לצפי שלנו. "תחזית מדד שנה קדימה שלנו עודכנה מעלה מ- 0.6% ל- 0.7%".
באשר לתיק המניות ממליצים באגוד על "על רקע בעלייה ברמת האי וודאות ולצורך מימוש רווחים מתחילת שנה אנו מורידים את החשיפה המנייתית בתיק מייצג מ-22% ל-18%. כאשר התיק הספקולטיבי נשאר ללא שינוי על כ-36%. בתמהיל המנייתי בתיק אנו ממליצים על חלוקה שווה בין ישראל לחו"ל. בהתייחס לחשיפה הגיאוגרפית בחו"ל אנו עדיין מעדיפים את החשיפה לארה"ב בשל חוזקה היחסי של הכלכלה האמריקאית ומעדיפים השקעה בסקטורים: התעשייה, הטכנולוגיה, הפיננסים, הצריכה המחזורית והפארמה". החלוקה הגיאוגרפית המומלצת כעת בחו"ל: ארה"ב-60%, אירופה-20%, יפן-9%, אסיה ללא יפן-11%".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  בנק אגוד
  יצחק 19/05/2017 12:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  במקום לסקר מה הקורה בחוץ תתעסקו בבנק שלכם
  סגור