תחזית מדאיגה: במורגן סטנלי חוזים סיכויים גבוהים למיתון

 | 
נגד הזרם
בעוד מדדי המניות בארה"ב נסחרים קרוב לשיא כל הזמנים, מורגן סטנלי פרסמו היום תחזית מדאיגה הנוגעת לכלכלה האמריקנית. על פי בנק ההשקעות, הסיכון לכך שהכלכלה האמריקנית תקלע למיתון מגיע לכדי 25%. נזכיר כי הגדרת מיתון היא שני רבעונים רצופים בהם הכלכלה לא צומחת או מצטמקת. 
התחזית הזו, חמורה ככל שתהיה, הינה למעשה שיפור מהתחזית הקודמת של מורגן סטנלי. בחודש יולי 2016, הבנק חזה הערכה של 40% כניסה למיתון בשנה הקרובה. על פי אלן זנטנר, האנליסט של מורגן סטנלי, הירידה בסיכויי התרחיש למיתון הגיעה בעקבות רפורמת המס המתקרבת בארה"ב וצמיחה כלכלית משופרת מסביב לעולם. 
אז על מה בכל זאת יש על המשקיעים להתמקד בכדי להצביע על מיתון מתקרב? לדברי זנטנר "למרות שזה לא נראה עדיין, קיימים סיכויים כי הכלכלה נמצאת במחזור הצמיחה/ התרחבות האחרון שלה, בעיקר לאור התקרבות המשק לידי תעסוקה מלאה. מצב שכזה דוחף את הצמיחה כלפי מטה". נזכיר כי על פי דו"ח משרד העבודה האמריקני לחודש מאי, שיעור האבטלה הלאומי הגיע ל-4.5% בלבד. 
בעקבות הצמיחה הרצופה מאז שנת 2009 בארה"ב, על פי התיאוריה הכלכלית, מה שימנע את הירידה בקצב הצמיחה היא ההשקעה של עסקים שצפויה להגדיל את התפוקה בשנים הקרובות. בשנה הנוכחית, החלה להירשם עלייה מחודשת בהשקעות העסקים, לאחר שזו נעצרה ב-2016.
באותו נושא, הצמיחה ברבעון האחרון בגרמניה, הגיעה לשיעור של 0.6%. שנת 2016 התאפיינה בצמיחה הגבוהה ביותר במדינה מאז שנת 2010, כאשר המדינה ממשיכה ליהנות מעלייה בכמויות המסחר ומירידה באבטלה. האבטלה היום בגרמניה היא הנמוכה ביותר מאז איחוד המדינה מלפני 27 שנים וניתן לשער שגם כאן האחרונה מתקרבת לתעסוקה מלאה. 
אך בניגוד לארה"ב של שנת 2016, כמויות המסחר וההשקעה של עסקים, שתיהן תרמו לצמיחה בתוצר הגרמניה. מבחינת מחירים, מדד המחירים לצרכן בגרמניה לא השתנה בחודש אפריל, אך רושם עלייה של 2% בקצב שנתי.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה