אחרי עדכון הריבית אמש מצד הפד': מה צופים הכלכלנים?

הפדרל ריזרב לא הפתיע אמש והותיר את הריבית על כנה. את המשקיעים עניינה דווקא הצהרת הפד'
 | 
לאן זה הולך
כצפוי, הבנק המרכזי בארה"ב עידכן אמש כי הריבית הנוכחית, שהועלתה ברבע אחוז בדצמבר האחרון, תיוותר על כנה ברצועה שבין 0.5% ל- 0.75%. החלטת הפד' כאמור הייתה צפויה כאשר על פי שוק הנגזרים בשיקגו, הסוחרים תמחרו סיכוי של 96% של הותרת הריבית ברמתה הנוכחית ערב ההחלטה. 
עם זאת, המשקיעים היו דרוכים דווקא להצהרת הפד' לאחר הכרזת הריבית במטרה להבין מהדברים לגבי המשך המדיניות ובעיקר בנוגע להעלאת הריבית בטווח הקרוב. כעת מתייחסים האנליסטים להודעה ולמה שעומד מאחורייה.
רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה במזרחי-טפחות כתב כך: "השוואה להודעה מה-14 בדצמבר 2016, כשהריבית עלתה ברבע אחוז, לא מראה שינויים של ממש, אך בכל זאת ניכרים שני הבדלים: הראשון, הודגש שמדדי הסנטימנט האחרונים של משקי הבית והחברות השתפרו לאחרונה. שנית, הושמט הטיעון שהמשך הימצאות האינפלציה מתחת לרף ה-2% נובע בחלקו מגורמים חיצוניים - ירידות קודמות של מחירי האנרגיה ומחירי סחורות מיובאות אחרות.
עוד כתב מנחם: "נציין שתי נקודות נוספות: 1. עדיין אין התייחסות להרחבה התקציבית המתוכננת. 2. הריבית תוסיף להיות נמוכה מרמתה הצפויה בטווח הארוך יותר ותהליך סגירת הפער יהיה תלוי – נתונים. בשורה התחתונה, הודעת ה-Fed מאותתת על התקרבות של התנאים להעלאה נוספת של הריבית; להערכתנו, הנושא יעמוד על הפרק בהודעה הבאה, ב 15-3-17".
דודי רזניק, מנהל מחקר מאקרו בלאומי שוקי הון התייחס גם הוא להודעת הפד: "הודעת הפד הראשונה בעידן טראמפ ענתה פחות או יותר על ציפיות השוק. הריבית נותרה ללא שינוי לאחר העלאת הריבית בהחלטה הקודמת באמצע חודש דצמבר. הפד בוחר לנקוט בנימה של אופטימיות זהירה כאשר הוא מתבטא כי הכלכלה צומחת בשיעור מתון (הוכחה לכך קבלנו בנתון הצמיחה לרבעון הרביעי של שנת 2016 שפורסם לאחרונה) לצד יציבות ברמת התעסוקה הגבוהה יחסית בשוק העבודה (שאגב קבלה סימוכין גם היום בסקר ה ADP לחודש ינואר שהיה חזק יחסית והצביע על תוספת משרות גבוהה מהתחזיות במגזר הפרטי). מאידך סביבת האינפלציה עדין לא התבססה ברמת היעד של 2%, דבר המונע מהפד בשלב זה לעלות מדרגה בהדוק המוניטארי.
רזניק הוסיף כי "נראה כי הפד ימתין עוד תקופה לבחינת הצעדים התקציביים שינקוט ממשל טראמפ בפועל, לפני שיחליט על העלאות ריבית נוספות, כאשר מבחינתו כאמור נראה שלא הרבה השתנה מאז החלטת הריבית האחרונה. לפיכך נראה כי תסריט שהציג בהחלטה של חודש דצמבר של 2 – 3 העלאות ריבית במשך השנה הקרובה ימשיך להיות התסריט המרכזי, בהיעדר חדשות נוספות. השוק, בשלב זה, נצמד לרמה התחתונה של הערכות הפד, ומגלם 2 העלאות ריבית, ביוני ובדצמבר, בשנת  2017. השווקים , לאחר ההודעה, נסחרים ביציבות יחסית בהיעדר רמזים חדשים מצד הפד למדיניות המוניטארית העתידית". 
ליאור פאוסט, מנהל דסק מסחר מט"ח בלאומי שוקי הון, פרסם התייחסות להחלטת ריבית הפד: "הפד מותיר כצפוי את הריבית על כנה. וגם ההצהרה שלו נותרת כמעט ללא שינוי. השווקים, שמצפים לבין שתיים לשלוש העלאות ריבית ב-2017 יכולים להיות רגועים. יילן לא הרסה את המסיבה, וזה לא עניין של מה בכך. הדולר לעומת זאת הגיב בהיחלשות קלה, מכיוון שהשווקים מבינים שברמת אי הוודאות הפוליטית מבית ומחוץ, יהיה קשה מאוד לפד לעמוד בתוואי המצופה".
 
עוד ציין פאוסט כי "הפד אמנם קנה בדצמבר את האופטימיות של טראמפ, אבל הוא לא התחתן איתה. להפך, השווקים מבינים שהנשיא הנכנס מכניס מידה רבה של אי וודאות לתוכניות של הפד. צריך לזכור שישנן עוד שבע הודעות ריבית בלבד השנה, כך שאם הפד רוצה לעמוד בתוואי של שלוש העלאות, הוא צריך לבצע אחת לפחות בחצי הראשון של השנה. וההצהרה ששמענו היום אומנם לא מבטלת את האפשרות הזו, אבל גם לא מחזקת אותה".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה