נשיאת הפד' של קנזס סיטי: "עדיף להעלות ריבית מוקדם מאשר מאוחר"

 |  (1)
פדרל ריזרב, צילום: Getty images Israel
נשיאת הפד' של קנזס סיטי, אסתר ג'ורג', הפכה לקול הטרי ביותר של הפדרל ריזרב בנוגע לסוגיית תזמון העלאת הריבית, כשהיא אומרת כי הבנק המרכזי צריך להעלות את הריבית "Sooner rather than later".
בנאום מוקדם יותר, עודדה ג'ורג' את עמיתיה בבנק המרכזי להימנע ממצב שבו הפד' ימתין זמן רב מדי בכדי להעלות את הריבית בארה"ב. ג'ורג' תמכה באופן עקבי בהעלאת הריבית במשך מפגשי הפד' לאורך השנה, כאשר אמש, נגידת הפד', ג'נט יילן, אמרה לפאנל של הקונגרס כי מועד העלאת שיעור הריבית יהיה "מתאים בזמן הקרוב יחסית".
ג'ורג' הזהירה במהלך כנס ביוסטון כי שיעור האבטלה הנוכחי במדינה, שעומד על 4.9% בלבד, מתקרב מאוד למה שהפד' מגדיר כתעסוקה מלאה (כ-4.8% אבטלה בלבד), כשהיא אומרת שלאפשר לשיעור האבטלה לרדת מתחת לשיעור של אבטלה מלאה יש השלכות שליליות שכבר יצרו בעיות בעבר.
ג'ורג' אמרה כי האפקט שמתקבל מכך שמאפשרים לכלכלה להתחמם יתר על המידה במקרים כאלו הם תוצאות של הטווח הקצר בלבד, אך בסופו של דבר גובים מחיר בטווח הארוך יותר. כתוצאה מכך, היא רואה צורך בהתערבות מוקדמת ובהעלאת שערי הריבית, ולא כשיהיה מאוחר מדי. ג'ורג' הוסיפה כי היא מצפה לצמיחה כלכלית בקצב מתון, עם עליה במשרות ובשכר במשק שיתמכו בהוצאות הצרכנים. לדבריה, האינפלציה בארה"ב מתקדמת לעבר יעד הפד' שעומד על 2%, והוסיפה כי מחיר הנפט הזול טרם סיפק דחיפה לכלכלה האמריקנית.
ב-14 לדצמבר עיניי כל המשקיעים ברחבי העולם ישקיפו לעברה של ג'נט יילן, שתודיע על שער הריבית בארה"ב, שכאמור עלה רק פעם אחת בעשור האחרון, אך כאשר עוד בתחילת השנה יילן אמרה כי היא צופה לראות לפחות שתי העלאות ריבית במהלך שנת 2016, וזו כאמור תהיה ההזדמנות האחרונה לשנה הנוכחית. לפי שעה, השוק מתמחר את הסיכוי להעלאת הריבית ברוב מוחלט של 90.6%.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  דונלד פד בדרך
  פדאפ 19/11/2016 06:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אוטוטו עוד מעט יקבע דונלד פד ולא הפד (הפדרל ריזרב)
  סגור