נציג הפד' של סנט לואיס: "אנחנו עדיין מכוונים כלפי העלאת ריבית השנה"

 |  (2)
שאלת הריבית
בחירתו המפתיעה של דונלד טראמפ לנשיא ה-45 של ארה"ב למעשה טרפה את כל הקלפים בוול סטריט. ניתן להבחין בכך בקלות לאור ההתנהגות המפתיעה של מדדי המניות שעברו אתמול מירידות בחוזים של 5% לכדי עליות שערים של עד 1.5%. שאלה נוספת שעדיין נותרה פתוחה היא שאלת הריבית - שלאור בחירתו של טראמפ מקבלת משמעות חדשה. 
ובכן, מה תהיה המדיניות המוניטארית בארה"ב בעוד כוכב הריאליטי לשעבר מכהן כנשיא? כמובן שלנשיא אין זכויות החלטה בנוגע למדיניות, כאשר זו נקבעת באופן בלעדי על ידי נציגי הבנק המרכזי בארה"ב. טראמפ עצמו התבטא מספר פעמים לאורך הקמפיין שלו שהוא בעד העלאת ריבית במדינה ועל כך שהיא מוחזקת בצורה מלאכותית על ידי הבנק בכדי לתמוך במפלגה הדמוקרטית ובקלינטון. 
פחות מ-48 שעות לאחר בחירתו של טראמפ, נציג הבנק המרכזי של סנט לואיס ג'יימס בולארד פרסם היום (ה') הצהרה כחלק מכנס וטען כי תוכניות הפד' לא השתנו עדיין. כלומר הפד' ברשותה של ג'נט יילן, עדיין מכוון להעלות ריבית עוד השנה, אך מתכוונים להמשיך את המגמה של ריבית נמוכה בשנתיים שלוש הבאות. 
לדברי בולארד "בסביבה הכלכלית העכשווית המתאפיינת בצמיחה נמוכה ואינפלציה נמוכה - העלאת ריבית בודדת לשנה הנוכחית נראית לי מתאימה". על פי פרשנים, הפד' מבקש להמשיך לשמור לעצמו אפשרויות לפעולה במידה ויכולו שינויים משמעותיים באינדיקטורים העיקריים במשק האמריקני כמו צמיחה, פריון או אינפלציה. 
נזכיר כי בחודש דצמבר 2015, נרשמה העלאת הריבית הראשונה בארה"ב לאחר כמעט עשור. הצפי היה כי לאורך השנה הנוכחית הבנק ימשיך להעלות את הריבית, מה שלא התרחש דה פאקטו ברקע לירידה בצמיחה האמריקנית ותנודתיות בצמיחה העולמית. 
כך או כך, לאחר בחירתו של טראמפ, הצפי של השוק להעלאת ריבית בפגישת הפד' לחודש דצמבר עלתה משיעור של 70% לכדי 76% על פי שוק הנגזרים בשיקגו. ניתן להיות בטוחים שבניגוד לממשל הדמוקרטי בשמונה השנים האחרונות, במידה ולטראמפ יהיה טענות בנוגע לגובה הריבית במדינה, הוא לא יחשוש מלפרסם אותה ברבים.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  האם טרמפ עדיין מוכן להעיף את החבורת פד מסריח,כפי שהבטיח
  Avi Levin 11/11/2016 13:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלן גרינשפאן היהודי-הרס את כלכלת USA(כך הצהיר-טעיתי),ברננקי הלך יותר רחוק' בהרס כלכלה העולמית.יילן שנועה על טרמפ וחבורת הפונזי עם סטנלי פישר סגנה-שילכו לעזאזל. ויקחו את קלרנית פרוג אתם.
  סגור
 • 1.
  שמישהו יספר לה שהשנה נגמרת (ל"ת)
  שושה 11/11/2016 12:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור