תרחיש האמצע בבחירות בארה"ב, שעלול להיות הגרוע ביותר עבור שוקי המניות

ימים ספורים לבחירות בארה"ב. השווקים הפיננסים בדריכות שיא, ויש תרחיש שעלול להיות הגרוע ביותר
 |  (7)
ישורת אחרונה
הסוחרים בשווקים הפיננסים דרוכים מאוד לקראת הבחירות בארה"ב ביום שלישי הקרוב. וול סטריט השלימה אתמול 9 ימי ירידות רצופים ברקע להתחזקותו של טראמפ בסקרים, הרצף השלילי הארוך מאז 1980, וזה כאשר סיכוייו של המועמד הרפובליקני עדיין עומדים על כ-35% בלבד. לפי ברקליס וסיטי, ניצחון של טראמפ צפוי לשלוח את מדדי המניות למהלך חזק מטה. אבל יש תרחיש נוסף, שעלול להיות אפילו גרוע יותר עבור שוקי המניות.
ביום רביעי ה-9 בנובמבר עשויים אזרחי ארה"ב להתעורר ולהבין שאין הכרעה בבחירות. לפי שיטת הבחירות האמריקנית, לכל מדינה בארה"ב יש מספר אלקטורים (בהתאם לגודלה) וביום הבחירות נספרים הקולות בתוך כל מדינה ומדינה כאשר הצד המנצח מעביר אליו את כל האלקטורים של אותה מדינה. כך לדוגמה, לאוהיו יש 18 אלקטורים. במידה וטראמפ מנצח, הוא לוקח את של 18 הנקודות כאשר המנצח הוא זה שמגיע למספר הקסם 270. כעת נציין כי במרבית המדינות בארה"ב ניתנת למועמד המפסיד זכות לדרוש ספירה חוזרת של הקולות. לפי אתר מרקטווץ', בחלק מהמדינות יש ספירת קולות חוזרת באופן אוטומטי אם הפער הוא קטן מאוד.
בבחירות בארה"ב שהתקיימו ב-7 בנובמבר בשנת 2000 התוצאות בפלורידה (29 אלקטורים) היו צמודות מאוד ולכן הלכו לספירה חוזרת שהלכה והסתבכה עם תהליכים משפטיים שהביאו לעוד ועוד ספירות חוזרות עד שרק באמצע בדצמבר הכריע בית המשפט מי המנצח לאחר מאבק משפטי בין הצדדים. האומה האמריקנית כולה המתינה לסיום הסאגה שרק בסופה הוכרע שג'ורג' בוש הבן הוא הנשיא הנבחר לאחר שניצח בפער מזערי בזכות ניצחונו בפלורידה בהתאם לקביעת בית המשפט. בין יום הבחירות באותה השנה ליום ההכרזה על בוש הבן כנשיא, צלל מדד ה-S&P500 בשיעור של 8.4%.
ובחזרה לבחירות של 2016. לפי נייט סילבר המירוץ כעת בפלורידה הוא צמוד מאוד. הסיכויים של טראמפ עומדים על 52.6% מול 47.4% של קלינטון. וזה לא המצב רק בפלורידה. בצפון קרלויינה הסיכויים הם 51.8% לטראמפ מול 48.2% לקלינטון ובנוואדה הסיכויים הם 50.1% לטראמפ מול 49.9% לקלינטון. כלומר נראה שהמירוץ במדינות המפתח הוא צמוד להחריד, ואם אכן הבחירות הכלליות יסתיימו בפער צמוד, זה לא יפתיע אם טראמפ יערער על ספירת הקולות, יבקש ספירה חוזרת, ייכנס למאבק משפטי אגרסיבי ואף ינסה לערער על הלגיטימיות של תוצאות הבחירות. העסק עלול להדרדר כמובן אם טראמפ יממש את האיום שלו מהעימות האחרון ויסרב לקבל את תוצאות הבחירות.
במקרה כזה, זה כנראה יהיה התרחיש הגרוע ביותר עבור השווקים הפיננסים שייכנסו לימים ארוכים של עצבנות חריפה. אפילו תרחיש של ניצחון של טראמפ יהיה עדיף בטווח הקצר שכן הוא ייתן וודאות לשווקים.
לכתבה על התחזיות של ברקליס וסיטי לצפוי בוול סטריט אם טראמפ מנצח - לחץ כאן
ראיון עם האנליסט גלעד אלפר מאקסלנס שמסביר למה ניצחון של טראמפ עלול להפיל את השווקים, למרות שמבחינה כלכלית הוא המועמד המועדף:
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  תסתגלו לטראמפ כנשיא. לא יקרה כלום בעולם
  שני 05/11/2016 22:15
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הגיע הזמן להתרגל לעובדה שטראמפ הוא נשיא ארה"ב. זה כמעט ודאי, גם אם התקשורת מנסה להסתיר את סיכוייו אולי זה מה שיגרום שהוא לא יבחר בסוף. אך זה לא יצליח. הוא יבחר ואחד הגופים שהוא יתנגש בהם וירסק אותם כפי שרק טראמפ יודע הוא התקשורת. תרשמו לעצמכם שאמרתי.
  סגור
 • 4.
  די עם הססמאות השמואלניות שלכם מקסימום היה ....
  יוסף 05/11/2016 19:02
  הגב לתגובה זו
  8 4
  ירידות כמה ימים ואחרי זה העליות זה יתקן וזה דווקה הזדמנות קנייה טראמפ זה לא פצצה גרעינית טראמפ הוא הנשיא שצירך להיות לארצות הברית ולא קלינטון חוסן אובמה שונאי ישראל
  סגור
 • 3.
  אתה ממציא סתם תרחישים וקובע את השפעתם?
  משקיע 05/11/2016 18:03
  הגב לתגובה זו
  3 3
  מי אמר שזה תרחיש גרוע יותר מבחירה של טראמפ?
  סגור
 • 2.
  טראמפ זה אותו זבל כמו ביבי (ל"ת)
  מבין 05/11/2016 17:21
  הגב לתגובה זו
  1 4
  סגור
 • מצב כלכלי טוב, כמה פעמים ב5 השנים האחרונות טסת לחו"ל? (ל"ת)
  זבל? 06/11/2016 08:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • יותר נכון לומר שאתה זבל כמו אמא שלך (ל"ת)
  יעקב 05/11/2016 22:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  בול כמו הברקזיט . תחדשו משהו מה זה?
  אזרח 05/11/2016 17:21
  הגב לתגובה זו
  4 0
  חוזרים ועל אותו דבר , כל ארוע אותם סיפורים ואותם כתבות .
  סגור