שטיגליץ חושף מה הוא חושב על המדיניות הכלכלית של טראמפ

 | 
לקראת נובמבר
הפרופסור ג'וזף שטיגליץ לא בעד טראמפ במירוץ לנשיאות, וזה בלשון המעטה. בראיון ל'בלומברג' אמר חתן פרס נובל לכלכלה כי אם טראמפ יממש את הצהרותיו ויטיל מכסים חדשים על ייבוא מסין - הכלכלה האמריקאית צפויה להיפגע. לדבריו, התוצאה תביא למלחמת סחר כאשר הנפגע העיקרי מהעניין הוא שוק העבודה האמריקאי.
אם טראמפ יזכה וישית מכסים חדשים על סין, מה תהיה ההשפעה?
"שינוי המס מול הסינים צפוי לגרור שתי השפעות באופן מיידי. האחת, עובדים אמריקאים שתלויים בעלות הנמוכה של המוצרים מסין יראו את רמת חייהם יורדת באופן מיידי. הסיכוי שהתעשיות הללו יחזרו לארה"ב הוא נמוך מאד. (זה המקום להזכיר את קריאתו של טראמפ להחזיר את הייצור של אפל לארה"ב). מנגד, נראה פעולת תגמול מצד הסינים. מתוקף היותה חברה בארגון הסחר העולמי, סין תוכל לטיל סנקציות על רכישת מוצרים מארה"ב. תהיה זו מלחמת סחר. סין תעשה זאת באופן סלקטיבי והצפי הוא שיותר משרות ייהרס מאשר יוצרו. בשורה התחתונה, שוק העבודה האמריקאי יינזק. אני חושב שארה"ב תמצא את עצמה כמפסידה העיקרית".
יכול להיות שהחששות של טראמפ ראליות?
"מה שהוא אומר זה חשש נאיבי רגיל, וכאשר אני אומר נאיבי אני מתכוון שזה לא נכון שהזרים יכולים להכות אותנו במחירים. האם טראמפ יהיה שמח יותר אם שער החליפין שלהם היה שונה והמשכורות נמוכות יותר? לא, הם היו מוכרים את המוצרים שלהם בתוך ארה"ב. סחר מבוסס על יתרון יחסי, איבדנו (ארה"ב - ג.ב.ס) את היתרון היחסי שלנו בין היתר כי לא היתה לנו מדיניות ייצור טובה. עדיין יש לנו יתרון תחרותי בענף ההייטק. אף כלכלן לא יגיד לך שזו מערכת מסחר בילטראלית. זו מערכת מסחר גלובלי, אנחנו יכולים לקנות מוצרים ולהימצא בגירעון מול סין, אבל מנגד נמכור במקום אחר. אי אפשר להסתכל על זה באופן בילטראלי. כל מסגרת העבודה שדרכה טראמפ מציג את הדברים היתה גורמת לסטודנט בקורס יסוד בכלכלה לקבל ציון נכשל. הוא פשוט לא מבין בכלכלה".
אתה טוען ששוק התעסוקה בארה"ב לא חזק כפי שחושבים.
"במציאות אתה לא יכול להסתכל רק בנתוני התוצר אלא בחיים של האזרחים. כאשר הם אומרים אנחנו בתעסוקה מלאה - זה נתון לדרך שבה אנו מודדים את הנתונים. צריך להסתכל על האנשים שעובדים בחצאי משרות שלא מרצונם. הם לא מחפשים עבודה באופן סדיר. שיעור האבטלה הוא בין 9% ל-12% ואי אפשר להיות מדויקים בכך. אין לחצים אינפלציוניים משמעותיים, וזה סימן ששוק התעסוקה לא חזק. בין אם בגלל הצעירים שמתקשים להשיג עבודה, ואלו שיש להם עבודה, השכר שלהם נותר ללא שינוי במשך 16 שנה".
ובינתיים, 50 ימים לפני הבחירות, בבנק ההשקעות סיטי העלו את הסיכוי לבחירתו של טראמפ ל-40%. "הפחתנו את הסבירות לזכייתה של הילרי קלינטון מ-65% ל-60%, עם סבירות של 40% לכך שטראמפ ייבחר", כתבו כלכלני סיטי.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה