ישראלי לשעבר חשף פרשת שחיתות בדויטשה בנק ומסרב לקבל פרס בגובה מליוני דולרים

 |  (7)
דויטשה בנק ניו יורק, צילום: Bizportal
עובד דויטשה בנק לשעבר, אריק בן ארצי, סירב לקבל את חלקו מתוך הפרס הכספי בגובה 16.5 מיליון דולר שהוענק בעקבות חשיפת שחיתות בבנק כמחאה על כך שאף בכיר לא הועמד לדין. נציין כי אריק בן ארצי הגיש תלונה לרשות לניירות ערך בארה"ב בשנת 2012, וטען כי הבנק העלים הפסד בגובה 12 מיליארד יורו על מנת להימנע מחילוץ ממשלתי.
לאריק בן ארצי, מנהל סיכונים לשעבר בדויטשה בנק, מגיע פרס כספי ענק לאחר שהזהיר את הרשויות האמריקניות כי דויטשה בנק ניפחו את ערך תיק נגזרי האשראי האקזוטיים במהלך המשבר הפיננסי.
המידע שמסר בן ארצי היה אמין, ובמאי 2015 ה-SEC (הרשות לניירות ערך בארה"ב) האשימו את הבנק בדיווח כוזב ובכך שלא לקחו בחשבון מיליארדי דולרים של הפסדים פוטנציאלים. דויטשה בנק הסכימו לשלם 55 מיליון דולר על מנת ליישב את ההאשמות. מדי פעם ה-SEC מעניק פרס כספי לחושפי שחיתויות, ובמקרה הזה בן ארצי ושני עמיתיו אמורים לקבל סך של 16.5 מיליון דולר.
בן ארצי, המכהן היום כסגן נשיא ניתוח סיכונים בחברת BondIT, נסער על כך שהקנס למעשה נופל על מחזיקי המניות של דויטשה בנק ולא על המנהלים האחראיים למעשה, ואינו מוכן לקבל את חלקו בפרס כמחאה על כך.
בן ארצי מוחה על כך שבזמן שעובדים מן המניין איבדו את משרתם  "מנהלים בכירים פרשו עם בונוסים בשווי של מילוני דולרים המבוססים על המאזן הכוזב של הבנק" כך כתב במאמר שפורסם היום בפיננשל טיימס. עוד הוסיף כי "דלת מסתובבת" בין הבנק ל-SEC עזר למנהלים בכירים לחמוק מענישה. "עורכי דין בכירים מטעם ה-SEC החזיקו במשרות בכירות בבנק, נכנסו ויצאו מתפקידי מפתח אצל הרגולטור, אפילו בזמן שהחקירות בדויטשה בנק נערכו". 
בן ארצי אמר כי למרות שהוא צריך את הכסף, הוא לא מוכן לקבל את הפרס. "אני לא מוכן לבזוז את האנשים ששכרו אותי להגן עליהם. מעולם לא התכוונתי לקחת משרה בניהול סיכונים ולהפוך אותה למסע צלב".
מה-SEC נמסר בהצהרה כי הם טיפלו בתיק כראוי ואמרו כי "הגשנו את כל האישומים על סמך הראיות ועל פי החוק, שאושרו פה אחד על ידי הוועדה". דויטשה בנק סירבו להגיב בנושא. בן ארצי אמר כן אמנם הוא סרב לקבל את נתחו בפרס, אך עורך דינו ואשתו לשעבר עדיין זכאים לחלקם במענק.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  מי שמכיר (אפילו קצת) את פרופ׳ מתניה בן ארצי
  אחד 21/08/2016 20:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא מופתע. מקרה קלאסי של יין בן יין. ולכל מי שקורא ומופתע מכך שאדם מוכן לוותר על המון כסף בעבור עקרונותיו, נא לזכור שלאותם אנשים (אחיו יוני ואביו) צעקתם בוז וקיללתם והכי מעניין- האשמתם בבגידה בעבור כסף- כאשר התנגדו לכיבוש
  סגור
 • 5.
  זה התפקיד שלך (ייעוד) לקחת את הכסף
  ZORRO 21/08/2016 12:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה נקרא בירור . קח את הכסף ותעשה אתו משהו טוב. צדקה תציל ממות.
  סגור
 • 4.
  שחיתות עולמית
  אהרון 20/08/2016 22:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  השחיתות בבנקים אינה פוסחת על אף מדינה ואף בנק . בנק לאמי שוויץ אחד המושחתים בזמן של גליה מאור המושחתת שהרגולטור שלנו פוחד לגעת בה מכיוון שעלול לפתוח תיבת פנדורה .
  סגור
 • 3.
  וואו. מפתיע
  אפרת 20/08/2016 14:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא מאמינה שיש עוד אנשים כמוהו. ישר כוח!! סכום לא קטן ולהצליח ללכת אחר העקרונות בהחלט ראוי להערכה. מה שעצוב בסיפור שנראה שה- SEC סגר את הנושא מבחינתו ובמקום להבין שאם אריק לא מוכן לקבל את הסכום יש כאן משהו לחקירה יותר מעמיקה. חבל ועוד פעם חבל. מקבלי הבונוסים השמנים יושבים בבית מדושני עונג ולא רואים אף אחד ממטר גם אם הוא פוטר על חשבונות
  סגור
 • 2.
  ומה אם בנק לאומי ?
  דב אדן 20/08/2016 01:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  למה שהגברת מאור ושותפיה לניהול הבנק לא ישלמו את הקנס מארה"ב ?
  סגור
 • 1.
  To bad it's a losing no battle
  Another Saint 20/08/2016 00:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  No body cares about the people down the line. If you are a retail investor you are a sheep. Just another number that can go up or down. No one cares..
  סגור
 • Very nice (ל"ת)
  Iz100 20/08/2016 17:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור