מקור לדאגה: הפריון האמריקני יורד זה 3 רבעונים ברציפות

 | 
נשר אמריקני, צילום: Getty images Israel

הפריון בארה"ב ממשיך לרדת. דו"ח של משרד התעסוקה האמריקני הציג היום ירידה רבעונית שלישית ברציפות בפריון התעשייתי. הפריון ברבעון השני של השנה ירד בשיעור של 0.5% לאחר שירד בשיעור של 0.6% ברבעון הראשון של השנה. הירידה בפריון אמורה להדאיג את המשקיעים לאור הערכה כי ירידה בפריון מקשה באופן משמעותי לאורך זמן על שיעור תעסוקה גבוה וכמובן משפיעה לרעה על רווחי החברות בוול סטריט. 

הפריון ברבעון האחרון נחלש בשיעור של 0.4% אל מול אותו הרבעון אשתקד. הירידה בפריון הינה תופעה מוכרת בכלכלות המערב והיא קשורה ליחס שבין עלות העובד לתוצר אותו הוא מפיק לחברה. העדויות לירידה בפריון בארה"ב ובמערב אירופה הופיעו לראשונה בשנת 2004 ומאז הינן מקור לדאגה בקרב כלכלנים שמבקשים להבטיח צמיחה כלכלית ארוכה לאורך זמן.
התוצרת לעובד עלתה ברבעון השני של השנה בשיעור של 1.2%. מדובר בתוצאה טובה יותר מהעלייה ברבעון הראשון של השנה. אם כי גם עלות העבודה עלתה בשיעור של 2% באותו רבעון. 
בשנים האחרונות לא נרשמה עלייה משמעותית ברמת ההכנסה של העובדים האמריקניים. מאז המשבר הכלכלי, אם כי העלייה בכמות המועסקים צמחה בקצב קונסיסטנטי. רק בחודשיים האחרונים נוספו חצי מיליון משרות חדשות לכלכלה האמריקנית. 
בארגונים קיימים העובדים הראשונים מביאים לעלייה חדה בתפוקת הארגון, אך ככל שמתווספים יותר עובדים, התפוקה הכוללת של הארגון יורדת. על פי דויטשה בנק, הפריון בארה"ב עלה בשנה האחרונה בשיעור של 0.7% והגיע לכדי שיעור ממוצע של 0.6% מאז שנת 2011.
 

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה