זינוק בתעסוקה האמריקנית? בתחום הזה ממשיכים לשלוח עובדים הביתה - ובהמוניהם

 |  (4)
לא נעים
דו"ח התעסוקה האמריקני שהתפרסם היום לחודש יולי ניפץ שוב את התחזיות בענק עם תוספת של 255 אלף משרות (צפי של 180 אלף). מדובר בדו"ח שני ברציפות שתוספת המשרות מנפצת את התחזיות באופן דרמטי - נתון שמעיד על עוצמתה של הכלכלה האמריקנית במיוחד לאור הדיווח יוצא הדופן שיצא היום בסקטור הנפט. 
על פי הדו"ח, מחיר הנפט הזול שצנח בשיעור של יותר מ-60% מאז שנת 2014, גרם לקיצוץ של כמעט 200 אלף משרות בתחום בארצות הברית בלבד. איבוד המשרות פוגע בכלכלה בצורה עמוקה יותר ממה שניתן לדמיין בעיקר בשל שהמשרות בסקטור מאופיינות בשכר גבוה. השכר הממוצע בסקטור הנפט גבוה בשיעור של 84% אל מול השכר הממוצע במשק (על פי גודלמן זאקס).
כמות המשרות שנמחקה בסקטור הנפט בשנת 2016 מגיעה כמעט ל-100 אלף. רוב המשרות קוצצו עוד בתחילת השנה לאור הצניחה של הנפט לכדי מחיר שפל של כמעט 13 שנים כאשר נסחר במחיר של 27 דולר לחבית. בחודשים שלאחר מכן נרשמה רגיעה בקצב הפיטורים בתחום. 
אם כי הדו"ח של Challenger, Gray & Christmas מצביע על כך שנרשמה תחייה מחדש בתחום הפיטורים בחודש יולי. זאת כאשר קצב הפיטורים עלה כמעט פי שמונה, ככל הנראה בעקבות האכזבה מהדשדוש במחיר הנפט בחודשי הקיץ והתרחקותו ממחיר של 50 דולר לחבית. 
 הפיטורים בתחום היו משותפים לחברות הענק שעוסקות בנפט ונגזרותיו כמו שברון (סימול: CVX) ואקסון מובייל, לצד חברות קטנות יותר שעוסקות בחיפוש בלבד. גם חברות שעוסקות בציוד חברות קידוחי הנפט נפגעות באופן קשה. חברת הציוד הכבד קאטפילר (סימול: CAT) לדוגמא יצאה במבצע פיטורים בתחילת השנה. 
החדשות הטובות הן שיכול להיות שהסקטור הצטמצם מדי. על פי גולדמן זאקס, אם שוק הנפט מבקש לקדוח באותו הקצב עד שנת 2018, יהיה עליו להעסיק מחדש עד 100 אלף עובדים חדשים. 
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  השימוש בדלק פוסילי ימשיך לרדת כי חשמל סולרי עולה רק חצי
  שמטוב 06/08/2016 02:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היום מחיר קילוואט שעה סולרי הוא 5 סנט. עלות חשמל פוסילי בין 10 סנט ל- 15 סנט. כבר באופן ייידי מי שיכול יתקין פנלים סולרים במקום מגוריו במקום לצרוך חשמל מתחנות כוח. מעבר של תחנות כוח בעולם לחשמל סולרי מסובכת יותר לכן תבוצע ב- 10 השנים הקרובות. סין עוברת לחשמל סולרי בשנת 2020. בגרמניה מייצרים עכשיו חשמל סולרי יותר מחשמל פוסילי. גרמניה לא משמעותית מבחינת עלויות כי שם חשמל סולרי מסובסך, אבל גרמניה תפתח תשתיות לתחנות כוח סולריות לכל המדינה מוקדם יותר מארצות אחרות. ================== כל מי שבונה על ייצור דלק פוסילי כמקור עושר טועה בתחזיות. השימוש בדלק פוסילי יפול.
  סגור
 • 1.
  שינוי לברכה
  כלכלן 05/08/2016 18:35
  הגב לתגובה זו
  5 1
  דוח התעסוקה המרשים כבר פעם שנייה ודוח הפיטורים בתעשיות הנפט אינם סותרים זה את זה עובדה שהבורסות בעולם מתרשמות כיום יותר מהתעסוקה ולא מירידת מחיר הנפט ראה תוצאות היום . דוח המפוטרים מזכיר את סוף המאה ה19 בה עבר העולם מספינות המפרש לספינות הקיטור והרבה חותרים ושייטים נאלצו לחפש להם מקצוע חדש . תעשיית הנפט החלה כיום לעבור תהליך דומה שייקח כמה שנים עד שהנפט בסוף יהיה מוצר שולי כמו הפחם ורק לשעת חירום . במרום הנפט מתפתחות תעשיות מרשימות של תחליפי אנרגיה כי אין ברירה , העולם אם ימשיך עם הנפט יימצא הנתיב ודאי של כליון מאפקט החממה ועוד צרות שקשורות לזה . גם האזרחים נהנים ממחיר נפט נמוך כי יש להם יותר כסף בכיס . מוטב שהמפוטרים יעברו למקצועות אחרים כי אין ברירה . זה התהליך ההיסטורי שהחל כבר . בעלי ההון זה סיפור אחר אבל הם במיעוט בטל בשישים למרות כוחם .
  סגור
 • עובדים מקצועיים לא יכולים לעבור להסבה מקצועית.
  שמטוב 06/08/2016 10:27
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מקצוע טוב זה משהו שלומדים מספר שנים (לא שנה או שתיים), אחר כך רוכשים נסיון משך עשרות שנים. המפוטרים מאינטל יעברו הסבה למקצועות נחותים שבהם לא צריך הכשרה. מסכנים. בדו"ח התעסוקה ירשם V אבל מצבם התדרדר קשות (ירוויחו חצי או רבע ממה שהרוויחו לפני הפיטורים). לדעתי כל הדוחות החודשיים הם פיקציה ואינם מלמדים כלום על מצב התעסוקה האמיתי. רישומים ניפרדים וישירים של ייצור בארצות הברית מראים שהייצור של סחורות בארצות הברית הולך ופוחת. ההיצור כנראה עובר בהדרגה מארצות הברית למזרח הרחוק: סין קוריאה, יפן ועוד. סין הולכת ומשתלטת על ייצור האנרגיה דרך אנרגיה סולרית. גם גרמניה עשויה להשתתף בפיתוח הטכנולוגיה הסולרית כי בגרמניה התעשיה עובדת ממש במקום להנפיק דוחות מפוברקים על שיפור התעסוקה. המגמה העולמית היא שייצור אנרגיה יעבור לכל הארצות ללא צורך בייבוא דלק פוסילי. יהיה צורך עדיין בדלק פוסילי אבל האספקה הנידרשת תרד חזק מאוד. מדובר בתהליך שימשך 10 שנים סדר גודל.
  סגור
 • עברתי את זה
  מקצוען 07/08/2016 09:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להפך , המקצוענים עושים הסבת מקצוע ביותר קלות מחסרי המיומנויות הנדרשות . לרוב המקצועות יש תחומים זהים או משותפים כמו ידיעת המחשב , קידום מכירות , וותק וניסיון בניהול וכיוצא באלו . הם גם יותר מבוקשים בתחומים רבים בהם יש מחסור בבעלי מקצוע מיומנים .
  סגור