תכינו את הארנקים: בסיטי בנק חוזים שהבנקים המרכזיים יגדילו את הזרמת הכסף לשווקים

 |  (6)
כסף הליקופטר
הרעיון הקיצוני של הזרמת כסף בלתי מוגבל אל השווקים בכדי לעודד את הכלכלה הולך וצובר תאוצה. כך מפרסמים היום בסיטי בנק בסקירה למשקיעים. בסיטי אמנם לא משתמשים בדימוי הידוע "כסף הליקופטר" לתאר את המצב בו כסף יודפס על ידי הבנקים המרכזיים מסביב לעולם. אך בשוק ההון סיטואציה שכזו, שמטרתה לנפח את המחירים ובהתאם לתמוך בצמיחה הכלכלית ידועה כ"כסף ההליקופטר". 
תחילה הסבר. כסף הליקופטר הינו רעיון ישן בשווקים. הרעיון סובר כי אם יפזרו כסף על ראשי הצרכנים, אלו יחושו עלייה בעושר ויחלו להגדיל את צריכתם. הצריכה תגדיל את הביקושים בשוק ואלו בתורם יתמכו בצמיחה הכלכלית. בגרסה המודרנית יותר, כסף הליקופטר מכוון לכך שהזרמת כסף אל השווקים מקטין את עלויות ההשקעה וההלוואה של חברות ציבוריות ואלו בתמורה משקיעות בהרחבת פעילותן ותורמות לצמיחה. 
סקירת סיטי נשלחה למשקיעים בדיוק כאשר הבנק המרכזי ביפן החל את המפגש בן יומיים אשר בסופו הוא אמור לפרסם על שינויים אפשריים במדיניות המוניטארית של הבנק. הציפיות כרגע הן שהבנק יודיע על השקת תוכנית תמריצים משמעותית שתכלול הזרמת כספים רחבה יותר. הערכות לתמריצים, על פי רשתות החדשות הזרות, עומדות על 267 מיליארד דולר כתוספת לתוכנית הקיימת.
ההתפתחות המוניטארית ביפן עשויה, על פי סיטי, ליצור מצב שרשרת שבו מספר בנקים מרכזיים יחלו לפעול ביחד בכדי לתמוך בכלכלה. בסיטי משתמשים ב"לשון מכובסת" בנוסח של "תמריצים פיסקליים זמניים שיעשו על ידי הרחבה מוניטארית", אם כי, ככל הנראה, המשקיעים מבינים במה מדובר. 
בחודש יוני האחרון, לאחר שמשאל העם בבריטניה הכריע כי זו תעזוב את האיחוד האירופי בשנת 2018, הצפי בשוק היה כי הבנק המרכזי האנגלי יכריז על תוכנית הרחבה מוניטארית. למעשה נגיד הבנק המרכזי בבריטניה הודיע על הזרמת כספים עוד לפני משאל העם. לאחרונה האחרון הודיע כי תוכנית נוספת צפויה בחודשים הקרובים בכדי למנוע מיתון בכלכלת האי. כלכלני סיטי צופים, אגב, הרחבה לתוכנית להקלה כמותית (הזרמת כסף לשווקים על ידי רכישת אג"ח של הבנק המרכזי) הן ביפן והן בבריטניה.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  חוקי המשחק לא רלוונטיים
  דניאל 29/07/2016 06:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנו עומדים בפני כאוס כלכלי חברתי בעקבות אבטלה טכנולוגית. אנו צריכים לשנות דרך חשיבה למשל ״כלכלה מבוססת משאבים״
  סגור
 • 5.
  לפחות המניות והנדלן יעלו. אבל לא טוב לציבור (ל"ת)
  אזרח במניות 28/07/2016 20:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  טיפשות
  בר 28/07/2016 19:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מי שלא למד לקח מהדפסות הכסף בשמונה השנים האחרונות ומהכשלון שלהן מנסה לפתור את הבעיה עם יותר כסף אין סיכוי שזה יצליח כי לאחר שהציבור יוציא את הכסף יחזרו המשקים למיתון
  סגור
 • 3.
  כןןן, בסיטיבנק גם חזו ריבית שלילית (ל"ת)
  צחוקים איתם 28/07/2016 19:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  תוכנית טיפשית
  בר 28/07/2016 19:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אדם שלא עוצר לבדוק את טעויותיו הוא אדם טיפש הנגידים במערב התחילו להדפיס כסף לפני שמונה שנים ולמרותו
  סגור
 • 1.
  רעיון לא רע בכלל .
  צנובר 28/07/2016 18:50
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הכנתי כבר שלושה ארנקים ולא אחד . איך תחלק הממשלה בארץ ? ישלחו צ'ק בדואר ? אני זכאי ליותר מהשכנה שלי כי אני מרוויח פחות , צריך להקפיד על הצדק בחלוקה .
  סגור