בכיר בבנק הפדרלי שינה את גישתו על כלכלת ארה"ב: צופה העלאת ריבית בודדת עד סוף 2018

 | 
פדרל ריזרב
תמצית ההודעה של ג'יימס בולארד, הנשיא הפדרלי של סיינט לואיס, כי שהפד' משנה את שיטת תצפיותיהם, היה למעשה הכרה אומללה שכלכלת ארה"ב כבר הגיעה לשיאה ולא צפויה להתפתח בשנים הקרובות.
מסקנה זו הגיעה לאחר נאום מסורבל על טרמינולוגיה, אבל מהותה הייתה ברורה, כי למשך השנתיים וחצי הקרובות המצב הכלכלי יישאר סטטי, ולא דורש מהבנק המרכזי לעלות ריבית יותר מפעם אחת עד לסוף שנת 2018. דבר שמצביע על צמיחה כלכלית של כ-2%, (אך ללא מיתון), עליה מוגבלת בייצור שמשתקפת בעליה מוגבלת בשכר, ואינפלציה נמוכה. תצפית זו לבדה לא הייתה מזעזעת במיוחד, אילולא הייתה מגיעה מבכיר בבנק הפדרלי אשר רק לפני כשבועיים דיבר בביטחון רב על העלאת ריבית וצמיחה כלכלית. נזכיר, כי בולארד אמר כי "נראה כי השווקים 'מוכנים היטב' להעלאת ריבית בקיץ".
"הבנק הפדרלי הכניס עצמו למצב לא נעים" כך אמר ג'וזף לה'וורניה, הכלכלן האמריקני הבכיר בדויטשה בנק. עוד הוסיף כי "זו הייתה כלכלה מאוד חלשה, ושיעור הריבית כבר נמוכים באופן קיצוני. ...המצב לא ילך וישתפר".
חייבים לשים לב להרבה נקודות מדבריו של בולארד, והחושבה מבינהן היא, שבולארד דיבר בשם נשיא הפד' של סיינט לואיס, ולא בשם הבנק המרכזי וועדת השוק הפתוח הפדרלי, אשר קובע מדיניות מוניטארית. הנאום הגיע יחד עם החלטת הפד' שלא רק להשאיר את הריבית ללא שינוי ביום רביעי האחרון, אלא גם להצניע את התצפיות הכלכליות וציפיות להעלאות ריבית עתידיות, ויש לשים לב לתזמון זה.
פרשן הכלכלה של אתר CNBC, ג'ים קריימר, הצדיק את דבריו של בולארד בעקבות נתוני מאקרו כלכלה חלשים בתקופה האחרונה. עוד הוסיף קריימר, כי "זה מעניין. זהו אדם שרק באוגוסט אשתקד דיבר על חוזקה של הכלכלה האמריקנית, ואז היה צריך לחזור בו. ... הוא ראה שהתונים למעשה לא כ"כ אטרקטיביים". "אנשים משתנים, אני חושב שהוא היה מעט מקובע מדי בדעותיו והוא התחיל להשתנות".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה