מאקרו בארה"ב: מצטברות העדויות על קפאון בשוק התעסוקה

 |  (1)
סימן לדאגה
צהריי יום המסחר הנוכחי (ה') בארה"ב סיפקו נתונים שונים ותמהיל בלתי אחיד על שוק העבודה האמריקני. מבין נתוני התעסוקה בולט נתון סקר מצב התעסוקה של נציגות הבנק המרכזי בפילדלפיה. הסקר הראה ירידה של כמעט 11 נקודות לחודש יוני ולמעשה הציג ירידה שישית ברציפות שבה סנטימנט התעסוקה הינו שלילי. 
מדד היצור של פידלדפיה היה טוב יותר מסעיף התעסוקה והציג עלייה של 4.7 נקודות. עלייה זו ככל הנראה משויכת לירידה בשווי הדולר אל מול שאר מטבעות העולם כפי שהתרחשה בחודש האחרון ותומכת ביצוא האמריקני. 
חישוב סקר התעסוקה נעשה בצורה סכמתית. כלומר הפד' אוסף את מידע השינוי בתעסוקה של כל החברות לכדי סעיף אחד. ציון שלילי מעיד על כך שיותר חברות מקטינות את מספר המועסקים מאשר אלו המגדילות את כמות העובדים.
פרסום הפד' של פילדלפיה עולה בקנה אחד עם פרסום דו"ח התעסוקה בארה"ב לחודש מאי. הפרסום הציג כמעט קפאון בשוק התעסוקה כאשר כלל תוספת של 38 אלף משרות בלבד. שיעור האבטלה בארה"ב עומד בהווה על 4.8% שיעור נמוך מזה כמעט עשור בכלכלה האמריקנית. 
אותו הדו"ח הציג עלייה של 0.2% במשכורות השכירים בחודש מאי. היום התפרסם מדד המחירים לצרכן בארה"ב. המדד הצביע על עלייה של 0.2% במחירים באותו החודש. במילים אחרות, לא נרשמה עלייה ריאלית (מנוכה עליית מחירים) במשכורות חודש מאי. 
חצי הכוס המלאה: בנוסף פורסמה גם כמות התביעות השבועיות לדמי אבטלה בארה"ב. התביעות החדשות לדמי אבטלה, אשר מצביעות על המומנטום בשוק העבודה, עלו השבוע לכדי כמות של 277 אלף לעומת צפי של 270 אלף. למרות העלייה השבועית בכמות התובעים לראשונה, כל קריאה אשר נמוכה מ-300 מצביעה על התחזקות שוק העבודה. תביעות האבטלה היו נמוכות מ-300 אלף באופן רציף מאז שנת 2014 כאשר זהו הרצף הארוך ביותר מאז שנות ה-70. 

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מתים, אבל מתים לכתוב על טורנדו, דובים מפולות ושאר פגעים (ל"ת)
  רוח ביזפורטל 16/06/2016 21:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור