התייחסותו של באפט לריבית הנמוכה, למצב המאקרו כלכלי ולבחירות בארה"ב

 | 
וורן באפט, צילום: Getty images Israel
אחד המשקיעים הגדולים בהיסטוריה, וורן באפט, סיפק השבוע כותרות רבות, רגע לפני פרסום דו"חותיה הכספיים של חברת ברקשייר האות'וויי שבבעלותו (יום ו').
ברקע לשערי ריבית נמוכים במיוחד בכלכלות המופתחות בעולם, אמר היום וורן באפט לאתר הכלכלי CNBC כי הוא היה ממליץ לשקול הוצאת כספים מהבנקים, במיוחד אם שערי ריבית שליליים יגרמו לכך שלקוחות ייאלצו לשלם "דמי אחזקה" על כספם. באפט הוסיף ואמר כי אם ערכו של הכסף בבנק שווה פחות מערכו של הכסף ביד, הדבר יכול להביא לשינויים בהתנהגות. לדבריו מדובר בעולם חדש, ואם יש לאדם הרבה כסף במטבע האירו, כמו שלחברת ברקשייר האת'וויי, יטיב לו אם ישמור את כספו מתחת למזרן מאשר להפקיד אותו בבנק.
בהמשך הדגיש באפט כי הוא אינו מנסה לייצר רווחים ממדיניות מוניטארית מקלה, אך אמר כי הריבית העולמית הנמוכה פוגעת ברווחיה של ברקשייר, וציין כי החברה משקיעה כ-60 מיליארד דולר בריבית של כרבע אחוז או אף פחות מכך, ופירט כי אחוז אחד מהשקעה של 60 מיליארד דולר מהווה רווח של 600 מליון דולר לשנה, וכשהחברה מקבלת 3-4 אחוזים על השקעה שכזו, מדובר בהבדל של כמה מיליארדי דולרים, ולא ניתן להתעלם מכך.
במהלך הראיון ל-CNBC סיפק באפט מספר כותרות נוספות, בין היתר כותרות הנוגעות לבחירות בארה"ב, כאשר התייחס לדבריו של המועמד לנשיאות - דונאלד טראמפ' - על מצבה הכלכלי של המדינה, כשאמר כי "אין צורך 'להחזיר את ארה"ב למיטבה', היא כבר במיטבה". באפט, שהינו תומך במועמדת הדמוקרטית הילארי קלינטון, הוסיף ואמר כי בין אם דונאלד טראמפ' ייבחר או הילארי קלינטון, זה לא יהיה מה שידחוף או ישבור את הכלכלה האמריקאנית שתמשיך לתפקד. הוא הוסיף ואמר כי "המדינה הזאת עובדת. ועובדת בצורה שמטריפה את הדעת. במאה ה-20 הדאו ג'ונס עלה מ-16 ל-11,400, והיו לנו שתי מלחמות עולם, שפל כלכלי, ואנחנו רק בהתחלה".
כאמור, חברת ברקשייר האת'וויי שבבעלותו של באפט, תפרסם ביום ו' הקרוב את דו"חותיה הכספיים לרבעון הראשון של שנת 2016, אם כי חשוב לציין שבסוף השבוע האחרון במהלך הכינוס השנתי, אמרה החברה כי הרווח התפעולי ירד ב-12%, כאשר אחת הסיבות לכך היא מפעילת הרכבות BSNF. לקראת פרסום הדו"חות נציין כי מניית החברה עלתה מתחילת השנה ב-1.5%, אך אם נסתכל על מהלך ה-12 החודשים האחרונים המניה עלתה מעל ל-10%.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה