נציג הפד': זה מה שמונע מאיתנו להעלות את הריבית בארה"ב

 |  (2)
התמונה מתבהרת
לקראת העלאת ריבית? נציג הבנק המרכזי של סן פרנסיסקו התראיין בשעות הצהריים לרשת החדשות CNBC והסביר את השקפתו הכללית של הבנק. לדברי ג'ון וויליאמס הכלכלה המקומית בארה"ב ממשיכה להתחזק בעוד שאר העולם. אף יותר מכך, לטענת וויליאמס השנוי במומנטום הכלכלי בין ארה"ב לשאר העולם, מונע מהבנק המרכזי (הפד') להעלות את הריבית במדינה. 
באמצע חודש מארס שינה הפד' את תוואי הריבית וטען כי הוא חוזה העלאת ריבית כפולה השנה. ההכרזה הביאה לעליה חדה בשווקים לאור הצפי בתחילת השנה לתאווי מאסיבי יותר של 3-4 העלאות שונות. 
כלכלת ארה"ב, למרות החולשה היחסית בתחילת השנה, ממשיכה להציג עלייה במועסקים ויציבות במדד האינפלציה. בתוך כך מצבה של הכלכלה "דיי טוב" (על פי וויליאמס). "העניין האמיתי הוא ההתפתחויות הפיננסיות והכלכליות העולמיות. האי ודאות הינו גבוה בנוגע לצמיחה העולמית וכיצד זה ישפיע על הכלכלה המקומית ושווי הדולר", טען. 
וויליאמס משרת במועצת הפד', אך אינו בעל זכות הצבעה על גובה הריבית. לטענתו, גובה הריבית ממשיך להיות תלוי באופן ממשי בשינויי המחירים בארה"ב. כלומר עד שלא ירשם שינוי ממשי במדד המחירים לצרכן, לא צפוי שינוי מהותי בתוואי הריבית. 
נזכיר כי עיכוב בעליית ריבית בארה"ב מעכב ככל הנראה גם את עליות הריבית בשאר העולם. בישראל היום, הנגידה קרנית פלוג הותירה את הריבית על שפל כל הזמנים. לקריאה מלאה 
האישוש בשוק המניות בארה"ב והמשך התחזקותה של הכלכלה האמריקנית גרם לחלק מיושבי מועצת הפד' לשנות את דעתם לאחרונה. בשבוע שעבר, נציג ועדת סנט לואיס ג'יימס בולארד טען כי הוא חוזה העלאת ריבית בקרוב. גם לטענתו, החלטתה של המועצה לצפות לשתי העלאות ריבית השנה הגיעה בעיקר בשל השקפת הבנק על מצבה של הכלכלה העולמית.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ארה"ב חזירה נצלנית ניזונה מהכלכלה הגלובלית
  כותב 29/03/2016 08:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדפיסי דולרים,מוחקי חוב בגניבה שקרנים .
  סגור
 • 1.
  ממשיכים לפמפם
  יוחאי 28/03/2016 23:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כבר מזמן לא מקשיבים למילה והתירוצים שעולים לנגידים מהפה. או שתעלו ריבית או שתמשיכו לרמות ולדרדר את כולם. מחפשים תירוצים משונים, כי הם פחדנים לכל הכיוונים.
  סגור