גולדמן זאקס: "הראלי במחירי הסחורות - לטווח הקצר בלבד"

 |  (1)
חולשה בסקטור
בחודשיים האחרונים מחיר הברזל זינק ביותר מ-16%. מדובר בזינוק משפל של 8 שנים במחירו שאפיין אותו בתחילת השנה לשווי של 52.4 דולר לטון. העלייה במחיר הביאה לרגיעה בחששות כי הירידה בפעילות הכלכלית מסביב לעולם גורמת לירידה בביקוש למתכת ובתוך כך גם לירידה במחיר.
בגולדמן זאקס שפכו היום מים קרים על האופטימיות וטענו כי העלייה במחיר מגיעה מהירידה בתפוקה העולמית שהופיעה בעצמה בעקבות הירידה במחיר המתכת ומהחסך שנוצר מתוך כך. הצפי הוא שהמומנטום ישתנה בכלכלת סין והדרישה לברזל תעלה מחדש הינה קלושה. 
העלייה במחיר מגיעה גם בעקבות הביקוש שעלה בטווח הקצר לאחר הורדת המיסים העקיפים על הברזל בסין, בכדי להגדיל את הביקוש ולהאיץ את הכלכלה. אם כי הנתונים הכלכליים האובייקטיבים עדיין חלשים ומצביעים על ירידה בביקוש. 
בתחילת השנה בגודלמן זאקס טענו ששוק הסחורות יצליח להתאזן בהמשך השנה ורמת ההיצע תפגוש את רמת הביקוש. במילים אחרות, בבנק טוענים כי החברות מסביב לעולם יחלו לקצץ בתפוקה שלהן בכדי לתמוך במחירים בעוד ההיצע אמור להישאר פחות או יותר יציב. 
אפקטים נוספים שיתמכו באותו איזון בשוק הסחורות הוא המשך העמקת תהליך הגלובליזציה והגדלת האשראי בסקטור. אלו יאפשרו לעודפים הגדולים של נפט, נחושת, ברזל ותבואה להיתמע מחדש בשוק. 
מתחילת השנה מחיר הנפט עלה בכמעט 20%. על פי גולדמן זאקס ניתן להצביע על שוק הנפט כסנונית ראשונה של התהליך, לפחות באופן חלקי. זאת לנוכח העובדה שבשנת 2015 נעשה קיצוץ חד בתפוקת הנפט האמריקנית - בסך של 150 אלף חביות ליום אל מול שנת 2014.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  סף תחתון
  Sassi6 08/03/2016 05:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברים, גם אם צודק האנליסט בגולדמן זאקס, וגם אם הראלי בסחורות אך ורק בטווח הקצר בלבד, גם אז כדאי לנו להיכנס למניית כיל, למה? מדוע? ...כי ירידה בפעילות כלכלית בעולם לא תגרום לירידה נוספת בביקוש לחיטה, לתירס, ושאר תבואות, ובתוך כך גם לירידה במחירן ובמחיר האשלג לדישון, למה? מדוע? ...זה בגלל שיש סף תחתון לירידת הביקוש בשוק המזון, לא?
  סגור