הסופר-טיוסדיי בארה"ב: האם נראה תזוזה חדה בבורסות?

המירוץ לנשיאות עובר לקצב גבוה: "יום שלישי הגדול" עשוי לסמן את מי שיבחר לנשיאות ארה"ב ב-8 לנובמבר
 | 
דריכות שיא
אחד האירועים הגדולים ביותר במערכת הבחירות הנוכחית בארה"ב יגיע היום. מדובר בסופר טיוסדיי (Super Tuesday), שבו יקחו חלק בהצבעה 11 מדינות שונות בארה"ב ובמידה מסוימת מדובר יהיה באינדקציה משמעותית עבור כל אחד מהמועמדים במפלגות השונות, ובראשן דונאלד טראמפ מהמפלגה הרפובליקנית והילארי קלינטון מהמפלגה הדמוקרטית.
נציין כי התוצאות יוודעו רק בתום המסחר בוול סטריט, כך שהשפעה תגיע לראשונה במסחר בחוזים ובבורסות אסיה לפנות בוקר ורק מחר נוכל לבדוק לעומק את ההשפעה של התוצאות על הבורסות באירופה ובעיקר בארה"ב.
לבחירות בארה"ב יש השפעה גדולה על הבורסה בניו יורק, כאשר מבחינה היסטורית התנודתיות בוול סטריט מתגברת בצורה דרמטית בשנים של בחירות לנשיאות. כמו כן, על פי הערכות האנליסטים בשוק, חוסר הבהירות וסימן השאלה הגדול סביב מי יהיו המועמדים הסופיים לנשיאות הכבידו בצורה קריטית על השווקים בחודשים האחרונים.
הנה דוגמה מעניינת שממחישה עד כמה קריטי יכול להיות היום הזה בעבור הבורסות: בשנת 1996, מדד ה-S&P500 איבד בשבוע שלפני הסופר-טיוסדיי 2.9%, ומיד לאחר שהתוצאות הראו שהמועמד המועדף על השווקים, בוב דול, הבטיח את מועמדותו, השווקים זינקו בתגובה 2.3% בשבוע שלאחר פרסום התוצאות. הסיפור חזר על עצמו גם ב-2012 כאשר מדד ה-S&P500 השיל 2% בחמשת הימים טרם יום שלישי הגדול, ולאחר שמיט רומני רשם ניצחון ברור, השווקים עלו בכמעט 4%.
בשורה התחתונה, המשקיעים יחפשו שני דברים: ניצחון ברור של אחד המועמדים שיבטיח וודאות, ובמקביל, שזה יהיה מועמד אהוב אצל המשקיעים. לפי איך שזה נראה כרגע כמה מהמועמדים הבולטים במירוץ: טראמפ, סאנדרס וקלינטון לא נראים כחביבים במיוחד בקרב אנשי וול סטריט.
מה ההערכות?
על פי מה שנראה כרגע תוצאה טובה מן הצפוי של ברני סנדרס עלולה להביא את השוק לירידות כאשר סנדרס כבר יצא בגלוי נגד מערכת הבנקים בארה"ב ועל המדיניות הכלכלית הנוכחית במדינה. במקביל, גם הילארי קלינטון הדמוקרטית (שמובילה בסקרים) כבר יצאה נגד סקטור התרופות בוול סטריט והצליחה להרעיד את השווקים ע"י ציוץ בודד בטוויטר: "הפקעת מחירים שכזו בשוק התרופות זו שערורייה, מחר אציג תכנית להתמודדות עם המצב".
בצד הרפובליקני נראה כי תוצאה טובה מן הצפוי של דונאלד טראמפ עלולה להביא גם כן לירידות כאשר יש חשש כי דעותיו השנויות במחלוקת בנוסף להצהרות שלו כי יפעל לשינוי משמעותי במיצובה של הכלכלה האמריקנית בעולם. אגב, על פי התחזיות, טראמפ צפוי לנצח במרבית המדינות, אולי מלבד טקסס, שהולכת להצביע "למועמד הביתי" - טד קרוז . באותו הקשר, חלק מההערכות סבורות כי תוצאות טובות לטד קרוז או מרקו רוביו יספקו את וול סטריט ועשויים להביא למהלך של עליות.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה