אלן גרינספאן בתחזית פסימית - מה יוציא את הכלכלה האמריקנית מהקפאון?

 |  (2)
אלן גרינספן, צילום: Getty images Israel
בשנת 2014 שוק הייצור והתעסוקה הניחו סופית את המשבר הפיננסי של העשור הקדום מאחוריהם והציגו התאוששות חדה עם העלייה בתוצר האמריקני. הענף שעדיין לא הציג התאוששות ורחוק באופן ניכר מהפעילות העסקית שהציג טרום המשבר הוא ענף הנדל"ן במדינה. 
האישיות האחרונה שהתבטאה בדאגה לגבי מצבו של שוק הנדל"ן הוא אלן גרינספאן. נגיד הבנק האמריקני לשעבר טען כי במצב הנוכחי שוק הדיור בארה"ב נמצא בקיפאון. לטענתו "נכון, יש ערים בהם התחלות הבניה מתגברות והמחירים עולים, אך שוק הנדל"ן והנדל"ן המניב נמצאים באותו המצב שבו נמצאו בתחילתו של המשבר הגדול". 
לטענת גרינספאן, בשנים שקדמו למשבר בעשור הקודם, 6-8% מהתוצר האמריקני הורכב מבנייה ושיווק בשוק הנדל"ן. עתה הסקטור מרכיב 4% מסך הכלכלה האמריקנית.  
משתפר אך זה עדיין לא זה
חודשי מארס ואפריל מאופיינים לרוב בעלייה בפעילות שוק הנדל"ן, כחודשים הראשונים של הקיץ. בתוך כך גם מדדי הנדל"ן של שוק הדיור הראו בחודשים האחרונים עלייה מעטה בפעילות, אך התחלות הבנייה של בתי מגורים פרטיים עדיין הן רק שליש מהמספר של שנת 2006.  
לדברי גרינספאן הבעיה מחמירה כאשר חוקרים את היסטוריית המשברים של ארה"ב. "בעשרת המשברים הקודמים של ארה"ב שהתרחשו בכלכלה מאז מלחמת העולם השנייה, ענף הדיור היה זה שדחף את הכלכלה החוצה מהמשבר". 
זו לא ההתייחסות הראשונה של גרינספאן לשוק הנדל"ן במדינה. לפני כמעט עשור, נגיד הבנק המרכזי דאז באמירתו המפורסמת הזהיר את הקונגרס מפני "בעבוע" שמתפתח בשוק הנדל"ן. " בועה כוללת בשוק הנדל"ן אינה נראית אפשרית, אך נראה כי, לכל הפחות, סימנים לכך בשווקים מקומיים".  אותו בעבוע כידוע, הפך למשבר הנדל"ן החמור ביותר בהיסטוריה של ארה"ב. 
השאלה המרכזית שצריכה להעסיק את המשקיעים היא האם החולשה בשוק הנדל"ן - הינה המצב הנורמאלי החדש והקצף שאפיין את סקטור הנדל"ן בארה"ב בשלב טרום המשבר היה תופעה חולפת.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  גם באירלנד הזהירו שהמחירים גבוהים ב 10% משיווי משקל... (ל"ת)
  ירדו ב 50% .... 11/06/2015 19:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  כל כתב חדש עילג? חובה לכתוב פסימי.
  עופר 11/06/2015 18:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כי בשפה לועזית זה גם בצליל E ולא בצליל A. PESSIMIST לא PASSIMIST כבר הערתי על כך פעמים רבות.
  סגור