סגן ה"פד" לשעבר: הריבית בארה"ב תעלה בין החודשים ספטמבר לדצמבר השנה

 |  (4)
ג'נט יילן, צילום: Getty images Israel
באפריל האחרון נערך ברשת החדשות CNBC, בכדי לחשוף את דעתו של השוק של לגבי זמן העלאת הריבית. תוצאות הסקר לא הפתיעו את הרשת: 60% מהנשאלים ענו כי לטענתם הריבית תעלה עד דצמבר. 45% האמינו כי היא תעלה כבר בחודש אוקטובר הקרוב. על פי החוזים העתידיים בארה"ב השוק מתמחר עליית ריבית בחודש דצמבר הקרוב. 
לאותם נשאלים, נוסף היום נשאל אשר מאמין בעצמו שהריבית תעלה בין חודש אוקטובר לחודש דצמבר השנה. הפעם, זה לא עוד נשאל מן המניין אלא סגן הבנק המרכזי האמריקני (ה"פד") לשעבר. גרג ואליר (Greg Valliere) טען הבוקר שלדעתו העלאת הריבית כבר ביוני הקרוב כבר אינה על הפרק, משום נתוני מאקרו חלשים מהצפוי שהציפו את הכלכלה האמריקנית בחודשיים האחרונים. 
ואלרי שהיום מכהן כאסטרטג פוליטי בחברת המחקר פוטומאק פרש בשנת 2010 מהבנק המרכזי. נציין כי אתמול התפרסמו מדד המכירות הקמעונאיות בארה"ב שהציג עלייה אפסית אל מול תוצאות מרץ. תוצאה זו רומזת כי העליה בתוצר האמריקני לרבעון השני בארה"ב לא תהיה רחוקה מהצמיחה האפסית שנרשמה במדינה ברבעון הראשון של השנה. 
גם החדשות הכלכליות שהתפרסמו היום, נוגדות את התרחיש לעליית ריבית מתקרבת. מדד המחירים ליצרן, הציג ירידה חודשית חמישית בתוך חצי שנה בלבד. ירידה במחירים ליצרן לרוב מסתיימת בירידה במדד המחירים לצרכן ונוגדת את השקפת הפד להעלאת ריבית. הפד התחייב לעלות ריבית במידה והמחירים יראו מגמת עלייה על עבר יעד הבנק שהוא 2% בשנה, אך זה ממש לא המצב כפי שמצטייר בתחילת שנת 2015. 
ראש הפד האמריקני, ג'נט יילן טענה כי הבנק המרכזי יחל לשקלול עליית ריבית החל מהפגישות הפד ביוני הקרוב. הריבית בארה"ב נמצאת ברמה אפסית מאז סוף שנת 2008. החדשות הטובות כי הקונצנזוס נוח כרגע למשקיעים, חדשות הרעות היא כי תוצאה שאינה תואמת את הקונצנזוס יכולה לגרום לרעידה בשווקים.  

תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  אז אולי כדאי לקנות דולרים
  בועז 15/05/2015 07:44
  הגב לתגובה זו
  2 1
  ככה נוכל להתגונן מקריסת השקל
  סגור
 • 2.
  מעניין תתח...
  שיר 14/05/2015 21:34
  הגב לתגובה זו
  1 3
  וולסטריט עולה למי אכפת שהריבית תעלה..לכמה כבר תעלה .אין היכן לשים את הכסף
  סגור
 • תראה מה קרה השבוע עם הדאקס והבונד. הכל קשור (ל"ת)
  דודו 15/05/2015 13:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  די להגיד ולדחות אח"כ זה לא רציני (ל"ת)
  נו באמת 14/05/2015 20:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור