מדדי היצור: הרבעון הראשון של 2015, היה החלש ביותר בארה"ב מאז 2009

האשמה לירידה בייצור מגיעה מהתחזקות הדולר, מזג האוויר הבעייתי וסכסוכי העבודה ושביתות בחוף המערבי בתחילת השנה.
 | 
ייצור תעשייתי, צילום: Getty images Israel
תעשיית הייצור המשיכה להיחלש בארה"ב חודש מארס. כך על פי מדד הייצור שפורסם על ידי הבנק המרכזי האמריקני (ה"פד"). בהתחשב בכך שגם בחודשי ינואר ופברואר, הייצור האמריקני ירד ברבעון הראשון ב-1%. זהו הרבעון הראשון שבו נרשמה ירידה בייצור, מאז המשבר הגדול של שנת 2008.
האנליסטים חזו ירידה בייצור של 0.5% בטרם פורסם המדד, כלומר מלכתחילה האופטימיות לא הייתה גדולה לגבי תוצאות המדידה. התוצאות עצמן היו אף חלשות יותר עם ירידה ביצור של 0.6%. 
הירידה בייצור מהווה אבן ריחיים על צמיחת בתוצר האמריקני. הקונצזוס של הכלכלנים לגבי הצמיחה בתוצר לרבעון הראשון עומדת כיום על 1.5%, לעומת העליה בת 2.2% בתוצר ברבעון הרביעי לשנת 2014. ברבעון השלישי לשנת 2014, התוצר האמריקני זינק ב-5%. 
הכלכנים צופים להתחממות מחודשת בייצור ברבעון השני של  השנה. אם כי גם זה כבר אינו עניין של מה בכך. זאת כאשר חודש אפריל, מדד הייצור של האמפייר סטייט (שמציג את פעילות הייצור במחוז ניו יורק), כבר הציג פעילות שלילית. 
הכלכלנים תולים את האשמה בירידה בייצור בהתחזקות הדולר, במזג האוויר הבעייתי ובסכסוכי העבודה ושביתות בחוף המערבי בתחילת השנה.
הנפט ממשיך להחליש את הייצור במדינה. תחום הכרייה במדינה, שכולל את ענף קידוחי הנפט, הציג את הירידה החודשית השלישית ברציפות, בעיקר בשל התמוטטות המחירים של הסחורה מאז הקיץ האחרון. 
 


 

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה