אחרי 32 שנה - חברת הנפט הגדולה בעולם תקצץ בדיבידנד שלה?

הירידה החדה ברווחי חברות הנפט גרמה לראשונה מזה שנים לקיצוץ הדיבידנד של חלק מהחברות בענף
 | 
תעשייה במשבר
צעד חריג בוול סטריט או לפחות צעד שלא מתקבל בברכה אצל המשקיעים הוא קיצוץ בשיעור הדיבידנד אותו מחלקות החברות. כך לדוגמה אם נבחן את הנתונים בוול סטריט בקנה מידה של 10 שנים לאחור נראה כי במשך כל התקופה היו רק 240 קיצוצים מצד חברות בשיעור הדיבידנד לעומת 3,683 העלאות בשיעור הדיבידנד - המגמה ברורה. עוד נציין כי מתוך 240 הקיצוצים הללו, 110 היו בסקטור הפיננסי לאחר המשבר הכלכלי הגדול ב-2008. דרך אגב, מאז רוב החברות חזרו והגדילו בהדרגה את שיעור הדיבידנד שלהן.

תעשייה שאוהבת לחלק דיבידנדים בוול סטריט היא תעשיית הנפט אך זה לא סוד שההתרסקות במחירי הנפט בשנה האחרונה הורידה חלק מחברות הנפט על הברכיים. גם תאגידי הנפט הגדולים בעולם כיום נתקלים בקושי רב לייצר תזרים מזומנים. מתחילת השנה היו אלה 3 חברות בלבד במדד ה-S&P500 שהודיעו על הקטנת שיעור הדיבידנד שלהן - כולן היו מתעשיית הנפט והגז.

תאגיד הנפט הגדול בעולם - אקסון מוביל היא החברה שמחלקת את הדיבידנד הגדול ביותר במונחי כסף במדד ה-S&P500 עם חלוקה של 11.6 מיליארד דולר. מיד אחריה עומדת אפל (11 מיליארד דולר) ובמקום השלישי מייקרוסופט (10.2 מיליארד דולר).

כעת אקסון תעמוד למבחן בימים הקרובים, מאז 1983, בכל שנה העלתה החברה את שיעור הדיבידנד שלה. האם החברה תמשיך במסורת או שמא הירידות החדות ברווחים יביאו לשבירת הרצף? את התשובה נדע בשבועות הקרובים. נכון לעכשו, החברה משלמת דיבידנד של 69 סנט ברבעון (תשואת דיבידנד של 3.2%). האנליסטים מצידם מאמינים כי למרות הכל אקסון תנסה לשמור על המוניטין הטוב שלה ותמצא הוצאות אחרות לקצץ בהן לפני שהיא פוגעת במשקיעים.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה