בגלל הנפט: מדד המחירים בארה"ב בירידה החדה ביותר מזה שנה וחצי

הנפט החל להשפיע וארה"ב צעדה לכיוון דיפלציוני בנובמבר, מדד המחירים עומד על 1.3% בלבד, האם העלאת הריבית מתרחקת?
 | 
פדרל ריזרב, צילום: Getty images Israel
לאחר שמחיר הנפט ירד ב-50% בששת החודשים האחרונים, נראה כי הירידה החלה להתפשט לכל הכלכלה האמריקנית. שהתפרסם לפני מספר דקות הצביע על ירידה חדה של 0.3% בחודש נובמבר, לעומת הצפי לירידה של 0.1% בלבד. המדד בניכוי אנרגיה עלה 0.1%.

מדד המחירים במתווה שנתי ירד לכדי 1.3%, לעומת הצפי לירידה מתונה יותר של 1.4%. בחודש אוקטובר המדד עמד על 1.7%. מדד המחירים לצרכן בניכוי מזון ואנרגיה , במתווה שנתי ירד ב-0.1% לכדי 1.7%, לעומת הצפי שהאחרון יוותר כ-1.8% החודש.

נציין כי לצד הירידה במחירים, רווחי החברות בארה"ב ממשיכים לעלות. על פי מדד ההכנסות של משרד העבודה לחודש נובמבר, הכנסות החברות עלו ב-0.9% האחוז הגבוה ביותר מזה שנה.

מאוחר יותר היום תתפרסם התחזית הכלכלית של הבנק המרכזי בארה"ב (ה"פד"), סביר להניח כי הבנק יתייחס גם לצניחה במחירי האנרגיה במדינה. נציין כי החלטת הפד לגבי הריבית כוללת עמידה של מדד המחירים לצרכן ביעד האינפלציה של 2%, מה שאינו נראה כך כעת. באחרונה חלק מנציגי הפד התבטאו כי אין הכרח לעמוד בכל התנאים בכדי לעלות במדינה.

בעוד המחירים יורדים בארה"ב שוק התעסוקה ממשיך להתחזק והגיע לשיא מאז שנות המשבר של סוף העשור הקודם. שילוב של השניים מעמיד את פעולות הפד תחת סימני שאלה גדולים.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה