צמיחה חזקה: כלכלת ארה"ב גדלה ב-3.9% ב-Q3 והכתה את כל התחזיות

נקודת אור חיובית - בניגוד לכלכלות גוש האירו ויפן, ארה"ב ממשיכה לצמוח ולהציג נתון חזק גם ברבעון השלישי של 2014
 | 
נשר אמריקני, צילום: Getty images Israel
האמריקנים יכולים להיות מרוצים: צמיחת המשק האמריקני ברבעון השלישי של שנת 2014 הייתה חזקה הרבה יותר מהאומדן הראשוני שהצביע על התרחבות של 3.5% בכלכלה. משרד המסחר האמריקני העלה היום את ההערכה הראשונית שלו לתוצר המקומי הגולמי לרמה של 3.9%. חלק מהתיקון כלפי מעלה נבע מהוצאות העסקים והצריכה הפרטית. נציין כי הכלכלנים ציפו לעלייה בשיעור של 3.3% בלבד בתמ"ג.

נזכיר כי הצמיחה ברבעון השני של השנה הייתה 4.6%, הכלכלה האמריקנית מציגה 2 רבעונים אחרונים חזקים במיוחד אחד אחרי השני - רצף שלא נראה מאז שנת 2003. כמו כן זהו הרבעון הרביעי מתוך חמשת הרבעונים האחרונים בו הכלכלה התרחבה מעל קצב של 3.5%.

כלכלת ארה"ב היא נכון להיום נקודת האור החיובית היחידה בכלכלה העולמית המקרטעת כאשר יפן גלשה של מיתון וגוש האירו וסין נמצאים בהאטה משמעותית. קצב הצמיחה הכלכלי המהיר יכול לזרז את הבנק הפדרלי בארה"ב להעלות את הריבית במשק כבר באמצע שנת 2015, כך ע"פ ההערכות בשוק. נזכיר כי הפד' הותיר את הריבית בשיעור אפסי כבר מדצמבר 2008.

בין הסעיפים הבולטים בדו"ח התמ"ג שתוקנו כלפי מעלה היו הוצאות הצרכנים אשר מהוות יותר משני שליש מהפעילות הכלכלית בארה"ב. ההוצאות גדלו בקצב של 2.2% לעומת הדיווחה הקודם שעמד על 1.8%. הגידול בהשקעות עסקיות גדל בקצב של 7.1% משיעור של 5.5% עם דגש על עלייה משמעותית בהוצאות על ציוד. גם ההכנסות ממיסי חברות צמחו בשיעור של 3.2% אך חלה האטה של 8.6% בהכנסות בהשוואה לרבעון השני.

מנגד בצד השלילי, הגידול בייצוא עמד על שיעור של 4.9% לעומת שיעור של 7.8% שדווח בקריאה הראשונית. הייבוא לעומת זאת תוקן כלפי מעלה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה