שיקגו דואגת לתיק שלכם: מדד פחד חדש על אג"ח בארה"ב

לאחר הפסקת תוכנית התמריצים והגדלת הציפיות להעלאת הריבית, השוק אמור להתחיל לסבול מתנודתיות. לבורסת שיקגו הפתרונים
 | 
ירידות חדות, צילום: Getty images Israel
בסוף חודש אוקטובר, הבנק המרכזי האמריקני סיים את תוכנית ההקלה הכמותית, הידועה ביותר בשם ה-QE. התוכנית כללה רכישה של מגובה משכנתאות בסך של 65 מיליארד דולר מדי חודש. אחד מהחששות העיקריים ברקע להפסקת התוכנית, הייתה ההשפעה שתהיה לזו על שוק המניות ושוק האג"ח. במיוחד לנוכח הקירבה היחסית בזמנים אל הרגע שבו תועלה הריבית בארה"ב.

חלק מהאנליסטים האמריקנים, כמו בוב דול (מבית ההשקעות Nuveen Asset Management), טוענים כי ירידות השערים של תחילת אוקטובר בוול סטריט הן תוצאה ישירה של הירידה באשראי, או ההכנה לירידה שכזו בעקבות סיום התוכנית. בנוסף, הצפי הוא שבעתיד התנודתיות תעלה אף יותר. עד כה, לא נרשמו מהומורות מיוחדות בשוק האג"ח הממשלתי לנוכח הפסקת התוכנית, אך אלו החוששים מפני תופעה שכזו, החל משבוע שעבר יכולים להצטייד מראש בהגנה.

בורסת האופציות של שיקגו הוסיפה לאחרונה מוצר חדש להגנה על תיק ההשקעות בשוק האג"ח. המדד הינו " מדד פחד לאג"ח " אשר פועל כמו מדד הפחד (VIX) הישן יותר שנקבע על בסיס התנודתיות בשעריהן של האופציות על מדד ה-S&P 500. המדד החדש יבדוק את תנודתיות האופציות בשוק האג"ח הממשלתי ל-10 שנים (סימול: VXTYN). המדד הושק לפני שבוע, שבוע לאחר הפסקת ה- QE. בהתחשב בכך שאנו מתקרבים אל עבר תהליך "נירמול" בשוק האשראי והעלאת , ככל הנראה המדד ירכז עניין רב בעתיד לבוא.

מדד הפחד

מדד VIX מחושב בזמן אמת על ידי בורסת האופציות של שיקגו (CBOE). המדד משקלל את סטיית התקן הגלומה במחיריהן של האופציות מסוג CALL ו-PUT הפוקעות בתקופה של כחודשיים מיום חישובו. מדד הפחד עולה ככל שתחושת חוסר הוודאות בשוק המניות עולה, כך משקיעים רוכשים יותר אופציות call ו-put בכדי להגן על תיק ההשקעות שלהם ושינוי הרכב ההגנה מעיד על תחושות אי בטחון של המשקיעים.

ישראל

בישראל קיים מדד בטחון בשם VIXTA שפותח על ידי שמואל האוזר ורפי אלדור ומבוסס על תחלופת האופציות הנסחרות על מדד תל אביב 25. נכון לאתמול (ה') המדד נמצא ברמה של בין 10 ל-11, רמה המוגדרת כנמוכה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה