דו"ח של גולדמן סאקס: הראלי במניות יימשך לתוך השנה הקרובה

קניית Buybacks על ידי החברות הגדילה את שווי המניות לאורך השנים האחרונות בוול סטריט, אז מדוע חלק מבעלי המניות מתנגדים?
 |  (2)
סוחר, צילום: Getty images Israel
בשנה האחרונה, חלה בוול סטריט ירידה מסוימת בכמות פקודות ה- buybucks, אותה פקודה בה הנהלת החברה הציבורית רוכשת בחזרה את מניותיה. ניתן לשער כי ה buybucks נעצרו משום העליה במחיר המניות בוול סטריט. לכן בחרו ההנהלות השונות לנתב את המזומנים שברשותן לפיתוח והשקעה בחברה. הסבר שאושש על ידי דוחות התוצר לרבעון השלישי בארה"ב. דוח אנליזה טרי של גולדמן זאקס, טוען שהשינוי ברצון החברות הינו רגעי ולמרות העלייה במחירי המניות, תופעת ה-buybucks צפויה לחזור ולהתעצם בשנה הבאה ב-18%.

הדוח של גולדמן זאקס טוען ששווי ה-buybucks יגיע בשנת 2015 לידי 707 מיליארד דולרים. שלא במפתיע, פקודות ה-buybucks יבואו על חשבון ירידה בהשקעה בחברה. הסיבה לרכישה, על פי גולדמן זאקס, טמונה בכך שלאורך כל השנים מאז המשבר הכלכלי, בהן שווי מניות החברות התחזקו בבורסה האמריקנית, המשקיעים העדיפו חברות שהשקיעו לטווח הקצר. כלומר, "טיפחו" את מחיר המניות על ידי רכישה חוזרת שלהן.

המשקיעים חסרי סבלנות, שוב?

על פי גולדמן סאקס, לאורך השנים האחרונות, מניות החברות שביצעו buybucks הציגו אל מול המדדים בהן היו כלולות. אמנם, היחס השתנה מאז האביב האחרון, אך חזר לקדמותו כבר בספטמבר. התהליך אמור לדחוף את המדדים להמשך עליות גם בשנה הקרובה.

אחת ממובילות ה- buybucks בשוק ההון היא חברת אפל (סימול: AAPL ). לא אחת, רצונה של החברה להגדיל את מניות החברה שברשותה, זוכה לביקורות. האחרונה שבינהן הייתה בסוף חודש אוקטובר והושמעה על ידי בעל מניות מרכזי בחברה- ראלף נאדר (Ralph Nader).

נאדר טען "על החברה להפסיק לרכוש מניות, בשל שבעלי המניות, ממילא נותנים לה את המרחב לפעול ולהוביל את השוק. אם החברה הייתה משתמשת ב-130 מיליארד הדולרים בהם רכשה מניות אפל, לבצע רפורמות בחברה זה היה משתלם לה ולנו יותר. נאדלר מעריך כי "השקעה של המזומן ברפורמות בחברה היה מניב של 5% מדי שנה או במילים אחרות 6.5 מיליארד דולר. הון זה היה יכול לשמש להעלאה במשכורות העובדים ולאפשר להם לעבוד יותר שעות". כך כתב בסוף אוקטובר להנהלה.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ירוק עולה
  איציק 12/11/2014 09:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שימשך לעולם אבל בבקשה שכשמשנים כיוו אם אפשר להודיע לי לפחות שבוע קודם תודה מר גולד-מה
  סגור
 • 1.
  הראלי יימשך לעולמי עד זה ברור זה גולדמן זקסנהאוזן (ל"ת)
  סויחר 12/11/2014 01:06
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור