ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

הזהב מאבד גובה: מהן הסיבות לירידות במחיר הזהב ולמה זה יימשך?

מאז המשבר של שנת 2008, מתכת הזהב ריכזה עניין עצום בקרב המשקיעים מאז המשקיעים זנחו את המתכת שהשילה שליש משוויה
זהב, צילום: Getty images Israel
עד לפני שנתיים ובעיקר מאז המשבר של שנת 2008, מתכות הזהב ריכזה עניין עצום בקרב משקיעים מסביב לעולם. חולשה של הכלכלה האמריקאית ובתוך כך ירידה במחיר הדולר, המטבע שקובע את מחירה של המתכת, גרמו לעליית מחיר מאסיבית ומתמשכת של המתכת היקרה. השיא נרשם אי שם בספטמבר 2011, כאשר מחיר הזהב האמיר לכדי מעל ל- 1,820 דולרים.

זה סופו של כל בלון

רוב הסימנים הכלכליים (נדל"ן, תעשייה, צרכנות) מעידים כי בשנתיים האחרונות, הכלכלה האמריקאית הותירה את המשבר מאחוריה. מתוך כך הדולר התחזק וחלק ממדי המניות שברו שיאים. עם העלייה בסימנים להתאוששות הכלכלה האמריקנית והרווחים בשוק המניות, צומצמה גם ההתעניינות בהשקעות אלטרנטיביות לדולר ולשוק המניות ובתוכן הזהב.
מכאן הדרך אל ירידת מחיר המתכת הייתה קצרה. היום מחיר מתכת עומד כבר על 1220, ירידה של 34% מהשיא ואם לא יבקר כאן איזה ברבור שחור (משהו שבאמת יוצא דופן), הכיוון ימשיך להיות כלפי מטה. הנה הסיבות מדוע:

הדולר מתחזק

הבנק הפדרלי האמריקני מזה זמן מה מסמן למשקיעים כי הוא לקראת "שינוי דיסקט" בכל הנוגע לפעילות המוניטארית שבה נקט עד כה. פעילות מוניטארית מרחיבה הייתה הנשק המשמעותי ביותר של קובעי המדיניות בארה"ב במלחמה כנגד המשבר הכלכלי. עתה כאשר הכלכלה האמריקאית התאוששה באופן כמעט סופי, הגיעה העת לשינוי והתחשבות בגורמים אחרים. שינוי מדיניות יכול להגיע בעיקר בצורת העלאת ריבית או הפסקת המדיניות לרכישת האג"ח הממשלתי. בשני התרחישים, המטבע האמריקני אמור להתחזק משמעותית, תהליך שישפיע באופן מיידי על מחיר הסחורות ומחיר הזהב וידחוף אותם עמוק מטה.

המשך סנטימנט כלכלי חיובי

אחוז האבטלה בארה"ב נמצאת היום כבר על 6.1% בלבד. כמעט 4% פחות מהשיא שנרשם בספטמבר 2008. כמו כן, הבקשות לאבטחת הכנסה נרשמו לאחרונה במספרן הנמוך ביותר מאז 2007. שוק העבודה ממשיך לספר לנו שהכלכלה האמריקאית עוד אמורה להשתפר. בנוסף מחקרים כבר מראים כיצד הרווחים של החברות האמריקאיות המשיכו להשתפר ברבעון השלישי לשנת 2014 והצפי הוא להתחזקות נוספת ברבעון הקרוב. בתקופה שבה נעשים רווחים ממשיים על ידי חברות ציבוריות ואלו בתורן בוחרות להגדיל את מספר המשרות, החשש לפתיחת משבר כלכלי חדש הולך ומתמעט. בסביבה כזו, מחיר הזהב, שמשמש "ביטוח" מפני משבר שכזה, ימשיך לרדת ובגדול.

ירידה בביקוש מחוץ לגבולות ארה"ב

בתחילת העשור, כאשר מחיר הזהב עוד שבר שיאים חדשים, היה נהוג לומר כי הביקוש הגובר, מהמזרח הרחוק הוא אחת הסיבות העיקריות. שלוש שנים אחרי, נראה כי גם ההתעניינות בזהב פחתה גם שם. סין הייתה היבואנית הגדולה ביותר של הזהב בשנת 2013, אך השנה על פי מחקר שהתפרסם בפיננשל טיימס, הביקוש לזהב ירד במדינה ב- 22%. בועידה של מועצת הזהב העולמית, פורסם כי הביקוש לזהב ירד בכלליות השנה ב- 16%, לצד ירידה בלתי נתפסת של 56% בביקוש למטבעות זהב. מטבעות משמשים כהגנה מפני ירידה בערך מטבעות מוניטאריים ומפני סכנות גיאופוליטיות שונות. למרות שעדיין קיימת לא מעט מתיחות גיאו פוליטית מסביב, הזהב כבר לא מצליח לנכס אלו לטובתו לנוכח אי עניין המשקיעים.


תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה