הפרוטוקולים של הפד: חילוקי דעות לגבי מועד עליית הריביות

הפרוטוקולים מישיבת וועידת השוק הפתוח אשר התקיימה ב-29 וה-30 לחודש הקודם התפרסמו בשעה 21:00 ושפכו אור על הסנטימנט בבנק המרכזי
 | 
ג'נט ילן, צילום: Getty images Israel
הפרוטוקולים של וועידת השוק הפתוח שהתקיימה בין ה-29 ל-30 לחודש יולי התפרסמו היום בשעה 21:00 ומהם ניתן ללמוד מעט על אסטרטגיית היציאה של הבנק מתכנית ההקלה הכמותית ועליית הריבית.

מהפרוטוקול ניתן ללמוד כי חברי הפד החלו בגיבוש תכנית ליציאה מתכנית התמריצים (איטית וגמישה) אולם התנאים אשר ישררו בשוק בתקופה הקרובה ישפיעו על העיתוי והאופי. "מרבית חברי וועידת השוק הפתוח הסכימו כי במידה ונתוני הבסיס יהיו טובים יותר מהמצופה, כך תכנית התמריצים תיפסק מוקדם מהצפוי".

חלק מסוים מבין חברי הפד ציינו בישיבה שהם מעוניינים להקדים את מועד עליית הריבית, בהתבסס על המצב הכלכלי הנוכחי.

נגידת הפדרל ריזרב, ג'נט יילן הדגישה את התלות בין תכנית התמריצים לשוק העבודה המקומי וזאת, כמובן, לצד אינדיקטורים נוספים כגון האינפלציה. מהפרוטוקולים עולה כי מרבית חברי הפד רואים "פער גדול" בין שוק התעסוקה במצבו הנוכחי לבין שוק התעסוקה המיוחל.

נקודה מעניינת היא העובדה שהחברים החליטו שבעת עליית הריבית מעתה יקבע טווח ריביות כגון 0%-25% ולא רמת ריבית מספרית מוחלטת, כפי שהיה נהוג טרם פרוץ משבר הסאב פריים.

לבסוף 9 חברי הוועדה הצביעו לטובת המשך היציאה מתכנית התמריצים במתכונת הנוכחית לעומת חבר וועדה אחד אשר התנגד. צארלס פולזנר, המתנגד היחידי טען כי חברי הוועדה לא מעריכים נכון את שוק התעסוקה המקומי ואת התפתחות האינפלציה. הנ"ל טען כי השווקים בארה"ב יגיבו בצורה שלילית לעליה מוקדמת מהצפוי של הריביות.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה