אופטימיות: 6 סיבות טובות מדוע כלכלת ארה"ב נמצאת במצב מצוין

הכלכלה האמריקנית שהייתה תחת משבר בשנים האחרונות מספקת לאמריקנים סיבות טובות להיות מרוצים
 |  (6)
מאקרו, צילום: Getty images Israel
ביום שישי האחרון התפרסמו נתוני התעסוקה בארה"ב שהציגו קריאה מאכזבת. שיעור האבטלה עלה ל-6.2% והשינוי במספר המועסקים היה הרבה מתחת לצפי והסתכם ב-209 אלף בלבד. יחד עם זאת, אין סיבה אמיתית להיות מודאגים, המגמות בשוק העבודה בטווח הארוך חיוביות ומציגות שיפור מתמשך והאינדיקטורים הכלכליים ממשיכים להציג נתונים יפים.

חשוב לזכור, אין קשר ישיר בין מצב הכלכלה האמריקני לבין שוק המניות, משקיעים רבים אמנם פוחדים מנתוני מאקרו "טובים" מחשש להעלאת ריבית מוקדמת אך כנראה שבטווח הארוך כולם ירצו לראות את הכלכלה הגדולה בעולם חזקה ויציבה.

מי שעוד סקפטי לגבי מצב הכלכלה האמריקנית מוזמן להתרשם מ-6 הסיבות הבאות המסבירות מדוע הכלכלה של ארה"ב היא נכון לעכשיו כלכלה בריאה ואיתנה:

שוק העבודה ממשיך להשתפר: אז נכון שביום שישי האחרון שיעור האבטלה הציג עלייה קטנה ברמת האבטלה, אך צריך לזכור שזהו עדיין השיעור הנמוך ביותר מאז אוקטובר 2008 והמצב רק ממשיך להשתפר.

תאשימו את החורף הקשה: אין ספק שהחורף הקשה ששרר בארה"ב פגע בצמיחה הכלכלית של המשק אך יחד עם זאת ברור לכולם שחורף מסוג זה הוא חריג ביותר. מי שטען שעם סיום החורף ובוא האביב הכלכלה האמריקנית תתאושש במהירות צדק. ההוכחה? גידול של 4% בתמ"ג ברבעון השני של 2014.

הצרכנים חוזרים לקנות: חלק גדול מהתרחבות התוצר המקומי נעוץ בעלייה המרשימה של הוצאות הצרכנים. בדו"ח התמ"ג החיובי שהוצג לאחרונה ניתן לראות כי חלה עלייה יפה של 2.5% בהוצאות הצרכנים שהביאה אינדיקטור זה לרמה הגבוהה ביותר שלו מאז אוקטובר 2007.

הוצאות העסקים בצמיחה: סימנים להתאוששות הופיעו גם בסקטור העסקי על פי דו"ח התמ"ג האחרון. הביקוש לציוד לעסקים לדוגמה עלה ב-5.5% ברבעון האחרון. עוד נתון מעניין הוא שהעסקים משקיעים יותר בטכנולוגיה זאת ע"י גידול של 6.9% בהוצאות תוכנה. אין ספק שההוצאות הגדלות במגזר העסקי הן נקודת אור ופתח לאופטימיות.

שוק הדיור חזק: כותרות רבות בעיתונות מפמפמות על כך שצמיחת מחירי הבתים נמצאת בהאטה, אך המציאות רחוקה מכך, המחירים עדיין עולים. מדד מחירי הבתים האחרון של קייס שילר מראה גידול של 9.4% במחירי הבתים מתחילת השנה ועד חודש מאי. בנוסף לכך, נתוני התמ"ג הראו צמיחה של 7.5% בשיעור בניית הבתים ועלייה ניכרת בשיפוצי בתים.

עונת דוחות מצוינת: נכון ל-31.7 החברות ב-S&P500 שדיווחו הציגו עלייה של 11.5% בממוצע ברווחים וצמיחה של 5.8% בהכנסות. 66.7% אחוז מהחברות עקפו את תחזיות הרווח ו-59.6% עקפו את צפי ההכנסות בוול סטריט. המשקיעים רואים גם תוצאות בשטח והם אוהבים את זה.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  לכותב
  אבירם וניר 05/08/2014 18:33
  הגב לתגובה זו
  7 0
  1)לא הבנו אם זה 6 או 7 או כל מספר זוכה. 2)הדברים שהבאת הם גיבוב של דברים שמרחק רב בינם לבין המציאות! 3)ממש מסקרן אותנו(אנו מבינים מעט בנושאי כלכלה)אם חשבת והבאת את הדברים בכוחות עצמך, או, שמעת, קראת, הבנת... 4)ממש ממש לא רצינו להעליב או לפגוע..פשוט תמהנו על הדברים וכן על הבמה המכובדת(מאוד)שנתנה לדברים להתפרסם. ערב טוב.
  סגור
 • למערכת
  ניר 05/08/2014 21:18
  הגב לתגובה זו
  9 0
  נו טוב...שיניתם את הבלגן בין המיספרים וחוסר התאמה מבייש...אבל, הכתבה נישארת ושאלותינו נישארות פתוחות//!
  סגור
 • 2.
  ה$ יגיע ל7 ש" בישראל ספטמבר יהיה מטריף
  ניסן, מנחם 05/08/2014 18:22
  הגב לתגובה זו
  0 3
  כן הגיע הזמן שנבין שימי המצריים היו באמת כך השנה מהמלחמה בעזה, עד לסיומם בתשעה באב, כל הכבוד לצמים שמתענים בשעות האחורנות לפני הגאולה של כולנו , השנה ישנו רובד חשוב בצום שהוא גם מסמל את נרצחי השואה בכל הזמנים כך שהצטרפו המוני יהודים לצום
  סגור
 • לניסן מנחם
  יום טוב 05/08/2014 18:58
  הגב לתגובה זו
  4 0
  את כל נושא בין המצרים, תשעת הימים וכולי אני מכיר היטב. לא הבנתי את דבריך בקשר ל 7$ וספטמבר יהיה מטריף. תודה.
  סגור
 • 1.
  ממש גילתה לנו משהו זה ברור
  רמי 05/08/2014 18:00
  הגב לתגובה זו
  0 4
  אך אתה כותב מאמר לא שיקרי? זה נדיר לא?
  סגור
 • לרמי העילג המקלל
  דרווין 05/08/2014 18:21
  הגב לתגובה זו
  5 0
  מה אתה מבלבל תמוח. לא הבנתי מאומה.
  סגור